Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: pytanie o przywracanie MBR  (Przeczytany 7884 razy)

kroqus

  • Gość
pytanie o przywracanie MBR
« dnia: 2009-05-10, 20:52:41 »
cześć wszystkim, mam pytanie o MBR. czy kiedy będę chciał przywrócić bootloader XP wystarczy, że w konsoli użyję lilo -u /dev/hda, następnie ustawię partycję z Xp jako bootowalną? czy raczej zrobić kopię na dyskietce np za pomocą mbrtool? niestety nie mam pod ręką płyty instalacyjnej z xp i dlatego te pytania. dzięki z góry za odpowiedź. pozdrawiam

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
pytanie o przywracanie MBR
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-05-10, 21:02:58 »
Zawsze warto mieć kopię mbr.
Wątpię żeby lilo przywróciło stary mbr, prędzej usunie samo siebie, ale mogę się mylić.
Zawsze możesz przecież uruchamiać xp z lilo, nawet jak już linuksa nie będziesz miał...

pawel8891

  • Gość
pytanie o przywracanie MBR
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-06-10, 19:18:32 »
To proste odpalasz linuxa z live Cd np ubuntu
następnie wpisujesz w konsoli:
sudo grub
wyskoczy CI grub> wpisujesz następująco
find /boot/grub/stage 1
uzyskany wynik przepisujesz wraz z następującym poleceniem:
root (tutaj wpisz wynik ostatniego polecenia)
następnie:
setup (hd 0)
reboot
i gotowe

norbert_ramzes

  • Gość
pytanie o przywracanie MBR
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-06-10, 21:24:51 »
Cytat: pawel8891
To proste odpalasz linuxa z live Cd np ubuntu
następnie wpisujesz w konsoli:
sudo grub
wyskoczy CI grub> wpisujesz następująco
find /boot/grub/stage 1
uzyskany wynik przepisujesz wraz z następującym poleceniem:
root (tutaj wpisz wynik ostatniego polecenia)
następnie:
setup (hd 0)
reboot
i gotowe
Koledze raczej nie o to chodziło. No chyba że timeout=0.

Z tego co wiem są (windowsowe) polecenia fixmbr i fixboot. Ale podobno trzeba umieć się nimi posługiwać bo inaczej można sobie narobić problemów.

Osobiście to robię tak że wkładam płytkę z xp, uruchamiam, wybieram instalację i zaraz po tym pojawia się że wykryto że jest już zainstalowany i czy uruchomić (automatyczną) naprawę. Będzie to wyglądało identycznie jak instalacja (potrzebny jest klucz licencyjny), ale po tej zabawie będzie wszystko tak samo jak było a nawet lepiej (choć w przypadku nieszczęsnego softu m$ nie mogę kompletnie nic zagwarantować) razem z zainstalowanym oprogramowaniem i plikami (pomijając pliki systemowe).

Swoją drogą to czemu tyle osób pyta się na takich forach o takie rzeczy. Tutaj ludzie raczej (z tego co mi się wydaje) pomagają bardziej w instalacji Linuksa itp niżeli takie bajery. Pewnie na forach o win są sami laicy ("informatycy") hehe.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
pytanie o przywracanie MBR
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-06-10, 21:26:56 »
Cytat: pawel8891
To proste odpalasz linuxa z live Cd np ubuntu
następnie wpisujesz w konsoli:
sudo grub
wyskoczy CI grub> wpisujesz następująco
find /boot/grub/stage 1
uzyskany wynik przepisujesz wraz z następującym poleceniem:
root (tutaj wpisz wynik ostatniego polecenia)
następnie:
setup (hd 0)
reboot
i gotowe
Umiesz czytać? Po pierwsze:

Cytat: kroqus
czy kiedy będę chciał przywrócić bootloader XP...
Po drugie:

Cytat: kroqus
czy (...) wystarczy, że w konsoli użyję lilo -u /dev/hda
A Ty mu tu wyskakujesz z Grubem, kiedy on się pyta o Lilo. Czy po prostu chcesz się pochwalić ogólnie znaną wiedzą, pochwal się na temat odzyskiawnia Lilo.

Co do tematu, gdybyś chciał przywrócić w przyszłości Lilo, kliknij w link powyżej.

Cytat: norbert_ramzes
Z tego co wiem są (windowsowe) polecenia fixmbr i fixboot. Ale podobno trzeba umieć się nimi posługiwać bo inaczej można sobie narobić problemów.
Z tego co kiedyś czytałem, gdzieś na stronach z poradnikami Microsfotu, polecenie fixmbr przywraca bootlaoder, natomiast fixboot naprawia partycję, z której jest bootowany system. Z tego co się orientuję wystarczy tylko fixmbr aby mieć bootloader Windowsa.

Pozdrawiam!

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
pytanie o przywracanie MBR
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-06-12, 16:44:54 »
Ja do usunięcia gruba/lilo używam płyty win 98 i komendy fdisk :/mbr . Pozdrawiam

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
pytanie o przywracanie MBR
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-06-12, 17:27:18 »
Cytat: Andrew_66
Ja do usunięcia gruba/lilo używam płyty win 98 i komendy fdisk :/mbr . Pozdrawiam
Jeśli się nie ma starego kompa z win98 to w dzisiejszych czasach z legalnym nabyciem 98 raczej trudno będzie, chyba że są jeszcze jakieś oferty na aukcjach, bo dawno nie zaglądałem? Poza tym jak ma ikspeka to usunie w sposób podany wyżej :)

Pozdrawiam!

  • Gość
pytanie o przywracanie MBR
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-06-13, 18:37:15 »
Cytat: roobal
Jeśli się nie ma starego kompa z win98 to w dzisiejszych czasach z legalnym nabyciem 98 raczej trudno będzie, chyba że są jeszcze jakieś oferty na aukcjach, bo dawno nie zaglądałem? Poza tym jak ma ikspeka to usunie w sposób podany wyżej :)
Zaskocze Cie - mam Win95 :] a co do tematu to co za problem zrobić kopie MBR - kłania się Partimage.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
pytanie o przywracanie MBR
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-06-14, 19:11:22 »
Ja od x- lat (mandrake 8 - była kiedyś taka dystrybucja) korzystam z fdisk do robienia partycji na dysk,jak i komendy fdisk:/mbr do odzyskiwania partycji i to jest najlepsze narzędzie microsofta. Można sobie zrobić dyskietkę startową,ale to już archaiczna metoda. Z xp jak korzystałem to czasami nie mogłem już zainstalować linuxa (pclinuxos, dreamlinux,mandrivy czy opensuse) o dziwo ubuntu,debian czy fedora nie miały problemu z zapisem mbr-a(opcja win xp+ linux).Pozdrawiam