Nowe posty

Autor Wątek: Własne liveusb na bazie gentoo.  (Przeczytany 4892 razy)

matulik

  • Gość
Własne liveusb na bazie gentoo.
« dnia: 2009-04-23, 19:18:30 »
Witam. Chciałbym sobie stworzyć własne liveusb na bazie gentoo. Czy jest to wogóle możliwe i dla przeciętnego człowieka do zrealizowania?

Chodzi mi o to by uruchamiać sobie linuksa poza domem, w szkole, na normalnych maszynach (zazwyczaj coś z celeronem) i sobie spokojnie na nich pracować. Zwykłe livecd mnie nie urządza - dodatkowa płyta, niemożliwość zapisywania ustawień (da się to zrobić ale za dużo zachodu).

Największym problemem zdaje się być chyba wczytywanie sterowników przy starcie systemu. Czy np. przy użyciu automatycznego genkernela sterowniki niezależnie od sprzętu załadują mi się przy starcie? Czy będzie wogóle możliwe uruchomienie takiego czegoś na innej maszynie niż na tej, na której system był zainstalowany. W gre wchodzą również pewnie odpowiednie opcje w make.conf.

Może ewentualnie pobawienie się z płytą livecd lub minimal cd.

Co o tym myślicie?

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Własne liveusb na bazie gentoo.
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-04-23, 23:15:22 »
A próbowałeś Unetbootin ?? Na liście dystrybucji jest między innymi Gentoo. Jeśli masz obraz Gentoo na dysku, podaj do niego ścieżkę, jeśli nie wybierz z listy, program sam ściągnie odpowiedni obraz.

Pozdrawiam!

matulik

  • Gość
Własne liveusb na bazie gentoo.
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-04-24, 11:46:58 »
No tak, tylko czy livecd gentoo "skopiowane" na usb poprzez unetbootin będzie można sobie przerobić jako działającą dystrybucje live z możliwością zmiany konfiguracji i zapisywania ich na usb?

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Własne liveusb na bazie gentoo.
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-04-24, 16:12:51 »
Na stronie gentoo.org albo gentoo-wiki.com (obawiam się że to drugie) Widziałem kiedyś instrukcję, jak zrobić własne livecd. Jakoś nie mogę tej strony znowu znaleźć i obawiam się że to było właśnie na gentoo-wiki.com, zanim jeszcze stracili dane (budynek z serwerami im się zapalił czy co tam mieli)

matulik

  • Gość
Własne liveusb na bazie gentoo.
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-04-24, 17:11:44 »
Możliwe. Na gentoo.org jest tylko opis jak zgrać live/minimal na usb..

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Własne liveusb na bazie gentoo.
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-04-25, 04:53:42 »
W unetbootin chyba można zapisywać własne konfiguracje ale przypomniało mi się jak kiedyś tworzyłem własne LiveCD z Debiana, więc z Gentoo na pewno też się da.

Polatałem po Goglach i tak przypadkowo znalazłem coś takiego http://www.linux-live.org/

Na podstawie tego tworzyłem LiveCD z Debiana http://dug.net.pl/texty/distro.php

Pozdrawiam!

matulik

  • Gość
Własne liveusb na bazie gentoo.
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-04-25, 12:18:08 »
No ok, tylko ja chciałbym sobie zrobić liveusb, na którym bym sobie mógł doinstalowywać oprogramowanie (np za pomocą portage w gentoo, apta w debianie), zmieniać ustawienia systemu etc. Użycie unetbootin kopiuje tylko livecd na usb. Wszystko co później robie jest zapisywane w RAM-ie. A na takim czymś mi nie zależy.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Własne liveusb na bazie gentoo.
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-04-25, 18:16:22 »
Wiem domyślam się, co do zapisywania zmian na pendrivie musiałbyś chyba dodać jakieś opcje do kernela, tak jak to jest np. w Slaksie, Ubuntu zainstalowane na pendrivie też chyba stosuje tą sztuczkę :)

A LiveCD robiłem dawno temu i nie miałem jeszcze pendrive, więc chciałem mieć chociaż na CD swoje kadu i firefoksa ale mi się nie udało w końcu tego dokonać :) Póki co Slax mi wystarcza :)

W Slaksie wygląda to mniej więcej tak:

LABEL xconf
MENU LABEL Slax Graphics mode (KDE)
KERNEL /boot/vmlinuz
APPEND initrd=/boot/initrd.gz ramdisk_size=6666 root=/dev/ram0 rw autoexec=xconf;telinit~4 changes=/slax/
Wszystko zapisywane jest do katalogu slax/chanes/, który tworzy się po dokonaniu zmian, może tak samo trzeba by było zrobić w przypadku Gentoo.

Pozdrawiam!

tadzik1990

  • Gość
Własne liveusb na bazie gentoo.
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-04-26, 18:00:37 »
crunchbanga da się instalować na pendraku bez żadnych sztuczek, najzwyczajniej jak na hdd i potem w grubie po uuid zamiast po etykietkach. Dobrze że mi przypomniałeś, zrobię sobie ; )