Nowe posty

Autor Wątek: Instalacja Dreamlinux obok XP - problem  (Przeczytany 3370 razy)

3mperorr

  • Gość
Instalacja Dreamlinux obok XP - problem
« dnia: 2009-04-26, 10:05:09 »
Witam

Mam pewien problem, otóż stworzyłem dwie partycje dla linuxa, jedna na system druga swap, instalacja z livecd przebiega pomyślnie i po restarcie nie wiem jak zrobić żeby wywołać okienko z wyborem systemu, czy podczas instalacji trzeba coś zmienić? A może w pliku boot.ini? Jest to moja pierwsza zabawa z linuxem jak i z dwoma systemami na jednym dysku wiec nie za bardzo wiem jak się za to zabrać.

Pozdrawiam

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Instalacja Dreamlinux obok XP - problem
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-04-26, 11:16:34 »
W czasie instalacji powinieneś zainstalować bootloadera (GRUB/Lilo) na MBR dysku (nie na partycji z Linuksem). Wtedy on zajmie się procesem bootowania uruchamiając Linuksa lub windows.

Pliki bootowania windows nie mają znaczenia (a sam bootloader microsoftu obsłguje jedynie windowsy, bo jedynie na to pozwalają kompetencje pracowników tej firmy :]).

Systemy do wyboru oraz inne opcje są w pliku /boot/grub/menu.lst.
Windows powinien zostać wykryty i dodany automatycznie, ale jeśli tak się nie stanie, możesz to zrobić ręcznie dopisując:
title Windows
root (hd0,0)
chainloader +1
Bardzo dużo o tym jest także na google.

3mperorr

  • Gość
Instalacja Dreamlinux obok XP - problem
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-04-26, 14:02:54 »
Instalacja przebiega pomyślnie, w pliku menu list jest:

title Microsoft Windows
root (hd0,0)
makeactive
chainloader +1

więc powinno się raczej ładować.
Nie wiem w czym jest problem.

Może powiem jak instaluje, tak więc odpalam livecd Dreamlinux. Otwieram DL installer, po czym żeby zainstalować muszę wybrać partycje więc wybieram partycje przeznaczoną dla linuxa, poniżej jest install grub to/or (coś takiego) i mam do wyboru mbr, root partition, dont install, add an existing grub. Wybieram MBR i klikam na apply, po instalacji(100%),  jest napis reboot and fun czy coś takiego, restartuje komputer i odpala mi się xp bez żadnego okna do wyboru systemu.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Instalacja Dreamlinux obok XP - problem
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-04-26, 17:01:42 »
Masz 1 czy więcej dysków?
Jaki jest układ partycji, na której jest windows, na której Linux?

3mperorr

  • Gość
Instalacja Dreamlinux obok XP - problem
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-04-26, 17:14:31 »
Jeden dysk, mam dwie partycje pod windows(ntfs) , i jedna pod linuxa.

Jak odpalam DL z livecd to wczytuje mi 3 partycje hda1 czyli xp(C:\\), hda5 czyli linux, i trzecia hda6 czyli druga partycja ntfs(D:\\).

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Instalacja Dreamlinux obok XP - problem
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-04-27, 05:22:24 »
Partycje dla Linux muszą być instalowane na systemach plików ext2, etx3, ReiserFS i inne, które są obsługiwane przez Linuksa (wszelkie FATy i NTFS są przeznaczone wyłącznie dla Windows i nie da się na nich zainstalować Linuksa).

Pozdrawiam!

3mperorr

  • Gość
Instalacja Dreamlinux obok XP - problem
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-04-27, 05:54:27 »
Dla linuxa mam partycje podstawową z systemem ext3.