Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: GNU GPL - pytania i wątpliwości  (Przeczytany 2675 razy)

goscccccccccccc

  • Gość
GNU GPL - pytania i wątpliwości
« dnia: 2009-04-14, 22:42:47 »
Hej,


mam nadzieję, że ktoś jest obeznany z licencją GNU GPL. Jak tak to fajnie to sie na pewno przyda a jak nie to będę pisał do nich.

"Jeśli skorzystam z kawałka oprogramowania uzyskanego na GNU GPL, to czy wolno mi zmienić oryginalny kod w nowy program, a następnie rozpowszechniać i sprzedawać taki nowy program komercyjnie?



    Wolno Ci sprzedawać kopie zmodyfikowanego programu komercyjnie, ale tylko na warunkach GNU GPL. Zatem, na przykład, musisz udostępnić kod źródłowy użytkownikom programu, tak jak to opisano w GPL i zezwolić im na redystrybucję i modyfikacje, jak opisano w GPL.

    Spełnienie tych wymagań jest warunkiem włączenia do własnego programu kodu objętego GPL, który otrzymałeś.
"
Czyli co? Mogę sobie wziąć jakieś biblioteki czy programy co są na GNU GPL 3 użyć ich w swoim programie i nawet SPRZEDAĆ, bo warunkiem, ze ten gość, któremu to sprzedam będzie miał prawo, tez to przerabiać i rozdawać bądź sprzedawać i pod warunkiem, że dostarczę kod i wszystko będzie na licencji GNU GPL?

Rozumiem, ze do swoich projektów, które udostępniam za darmo z kodem źródłowym to bez problemu mogę używać programów na GNU GPL 3 pod warunkiem, że program udostępniam właśnie na tej licencji.

Z góry dzięki za rozjaśnienie.

Aha, może warto by było przytoczyć źródło cytatu - http://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.pl.html#ModifyGPL

Przeglądałem też inne strony i Wikipedię, ale wolałem się was spytać czy dobrze to rozumiem - nie lubię być ścigany za jakieś licencje ;-)

--edit ZipoKing--
Doklejony kolejny post

ZipoKing

  • Gość
GNU GPL - pytania i wątpliwości
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-04-14, 23:28:43 »
Wg mnie jest tutaj kilka nieścisłości, które należałoby wyjaśnić:
1. Pod pojęciem sprzedaży nie rozumie się w GNU GPL sprzedaży kodu samego w sobie lecz sprzedaż usługi dostarczenia tego kodu; ponieważ pierwotny autor zdecydował, iż kod ten będzie rozprowadzany bezpłatnie, nie masz prawa zmieniać jego decyzji i niejako zarabiać na jego (czytaj: cudzej) pracy.
2. Zgodnie z GNU GPL jeżeli dystrybuujesz kod zmodyfikowany przez siebie, masz także obowiązek udostępnić jego kod źródłowy wszystkim zainteresowanym, a nie tylko swoim "klientom".
3. Licencja GNU GPL wyjaśnia dokładnie, co kryje się pod pojęciem "sprzedaży" (koszty nośnika itp.), więc radzę dokładniej zapoznać się z GNU GPL jako całością a nie tylko wybranymi fragmentami.

P.S.: Przy następnej okazji prosze użyć opcji "Edytuj", a nie tworzyć kolejnego posta.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
GNU GPL - pytania i wątpliwości
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-04-15, 03:40:55 »
Z tego co ja rozumiem, jeśli Ty jesteś autorem programu ale zdecydowałeś go udostępnić na GNU GPL, masz prawo go sprzedawać, lecz nie masz prawa zabronić modyfikacji i redystrybucji za darmo. Natomiast co do sprzedaży zmodyfikowanego kodu, to z tego co ja rozumiem, masz prawo sprzedać tylko samą modyfikację a nie całość, czyli jeśli wziąłeś czyjś kod i dodałeś do niego swoje linijki, to tylko to co Ty stworzyłeś możesz sprzedać a to co wziąłeś od kogoś już nie, przynajmniej ja tak to rozumiem :)

Pozdrawiam!