Nowe posty

Autor Wątek: root w X-ach  (Przeczytany 4766 razy)

stio

  • Gość
root w X-ach
« dnia: 2009-04-10, 00:19:02 »
Witam, jestem poczatkujacy w linuxach, wlasciwie dopiero zainstalowalem (debiana woody) i mam problem na poczatku... system odpala automatycznie przy starcie Xy, a tam nie mozna sie logowac jako root i w tym momencie nic nie moge zrobic, bo... mam tylko konto root (nie zrobilem wczesniej zadnego innego konta) i wylaczyc X-ow przed zalogowaniem nie moge (albo nie wiem, ze nie moge ;) ). Wiem, ze mozna ustawic dostep roota do logowania w x-ach, ale nie moge tego ustawic, bo zeby przejsc do konsoli musze wylaczyc X, a nie wiem jak to zrobic...

[edit] moze da sie jakos przy ladowaniu systemu pominac ladowanie x?

arctgx

  • Gość
root w X-ach
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-04-10, 01:13:29 »
Cytat: stio
moze da sie jakos przy ladowaniu systemu pominac ladowanie x?
Tak, np. włączając tryb single czyli podstawowy zbiór usług (nie ma w nim serwera Xorg). Robisz to, dopisując jedynkę (albo słowo single) po spacji na końcu linii komend jądra. A gdzie ta linia komend? Na starcie podczas wyboru w GRUB-ie po najechaniu na wybrane jądro wciskasz "e" jak edycja.

Odpalanie Xorg jako root jest ponoć niebezpieczną czynnością i nie sądzę, by było Ci to potrzebne.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
root w X-ach
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-04-10, 01:16:15 »
Dlaczego Debian Woody? Przecież to jest bardzo stare wydanie. Polecam Lenny, albo co najwyżej Etch.


Ctrl+Alt+F1 i już masz konsolę. Użytkownika dodajesz poleceniem adduser.

Root nie powinien logować się na Xie, więc ustawienie jest dobre i nie powinieneś go zmieniać.

stio

  • Gość
root w X-ach
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-04-10, 11:14:52 »
dzieki wielkie, sam bym do tego nie doszedl chyba ;)) a czemu debian woody? bo tylko takiego posiadam, jak mi sie spodoba to przejde na cos bardziej aktualnego.

TheUsh

  • Gość
root w X-ach
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-04-11, 14:18:17 »
Cytat: stio
dzieki wielkie, sam bym do tego nie doszedl chyba ;)) a czemu debian woody? bo tylko takiego posiadam, jak mi sie spodoba to przejde na cos bardziej aktualnego.
To raczej popełniasz błąd, bo coś bardziej aktualnego będzie sprawiało zdecydowanie mniej kłopotów, przez co się nie zniechęcisz ;)

stio

  • Gość
root w X-ach
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-04-11, 18:37:32 »
chyba jednak narazie odpuszcze, bo okazuje sie, ze nie ma sterownikow do mojej sieciowki pod linuxa ;/

arctgx

  • Gość
root w X-ach
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-04-11, 18:47:32 »
Na pewno warto odpuścić sobie archaiczne dystrybucje, w których może nie być wsparcia dla Twojej sieciówki. Ściągnij sobie Ubuntu 9.04 (beta, choć za dwa tygodnie powinno być oficjalne wydanie) albo lepiej Fedorę 11 (ma świeższe jądro), odpal jako live (czyli prosto z płytki, bez instalacji) i dopiero na podstawie aktualnych dystrybucji oceniaj o wsparciu dla Twojego sprzętu.

Wyszukiwanie w tym celu również nie zaboli.