Nowe posty

Autor Wątek: Problem ze skrótami  (Przeczytany 7395 razy)

  • Gość
Problem ze skrótami
« dnia: 2009-04-07, 17:49:52 »
Mam linuksa Mint 6 v.2 Chciałam utworzyć na pulpicie podobne skróty, jak mam w Windowsie, czyli zamknij system i restart. Niestety, gdy prawym przyciskiem myszy utworzyłam aktywator i wpisałam odpowiednio shutdown -s -t 0 i shutdown -r -t 0 to niestety po kliknięciu na dany klawisz nic się zupełnie nie dzieje, ani restart ani wyłączenie komputera. Bardzo zależy mi, by mieć te skróty. Czy jest jakiś sposób na to? Czy też to ja coś źle robię? Proszę o poradę.

arctgx

  • Gość
Problem ze skrótami
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-04-07, 18:52:44 »
Najprawdopodobniej jako zwykły użytkownik nie masz praw do wykonywania polecenia shutdown. Być może komunikaty o braku tych uprawnień znajdziesz w ~/.xsession-errors.

Jest na to co najmniej kilka sposobów. Jednym z nich jest dopisanie linijki z nazwą użytkownika do pliku /etc/shutdown.allow i odpalenie shutdown z dodatkową opcją -a. Można też użyć odpowiednio skonfigurowane polecenie sudo.

Przy okazji, do czego służy opcja -s? Czyżbyś nie pomyliła jej z inną (zob. man shutdown)? Zamiast "-t 0" można dać po prostu "now".

Druga sprawa: czy polecenia testowałaś najpierw w powłoce jako zwykły użytkownik?

  • Gość
Problem ze skrótami
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-04-07, 19:04:27 »
Szczerze przyznam, nie bardzo rozumiem o czym piszesz. Jestem całkiem zielona z linuksa i nie mam dostępu do żadnych katalogów. A polecenie jest na pewno dobre, bo wziełam je z Internetu, najwidoczniej komendy pod linuksa są inne. Nie mam pojęcia co to jest w ~/.xsession-errors.  Gdybyś mógł pisać po ludzku... bo ja się na takiej terminologii wcale nie znam. Testowałam normalnie na linuksie, nie wiem w jakiej powłoce, nawet nie wiem co to takiego.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Problem ze skrótami
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-04-07, 20:47:51 »
Krótko pisząc, chodzi o to, że zwykły użytkownik nie ma prawa wyłączyć komputera (takie zabezpieczenie chociażby przed intruzami, którzy chcieli by nam wyłączyć zdalnie komputer/serwer).

Polecam zrobić tak:

sudo -s
visudo
Na samym końcu dodaj tą linijkę:

user ALL=NOPASSWD: /sbin/shutdown
Zamiast user wstawiasz swoją nazwę użytkownika.

Następnie w aktywatorze podajesz te polecenia co pisałaś wyżej poprzedzając poleceniem sudo, czyli:

sudo shutdown -t now
sudo shutdown -r now
I pownno działać.

Pozdrawiam!

PS. Tak przy okazji, czym się tak na prawdę różni shutdown od halt, bo zawsze się nad tym zastanawiałem?

Bees

  • Gość
Problem ze skrótami
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-04-07, 21:13:07 »
zamiast :
sudo -S
visudo
proponuję
sudo su
nano /etc/sudores
lub
mcedit /etc/sudores
Nie wszyscy muszą i chcą poznawać VI ;)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Problem ze skrótami
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-04-07, 21:58:08 »
Po pierwsze sudo -s to to samo co sudo su (mój błąd miało być s a nie S);
Po drugie visudo wcale nie musi korzystać z Vi osobiście visudo domyślnie u mnie korzysta z Nano;
Po trzecie, wysoce zalecane jest używanie visudo, które daje pewność że /etc/sudoers, jest edytowane tylko i wyłącznie przez jednego administratora i tylko w jednym edytorze, czyli pozwala to uniknąć otwarciu /etc/sudoers w dwóch różnych edytorach lub przez kilku użytkowników mających prawa administratora. Zresztą to możesz przeczytać nawet w pliku sudoers:

Cytat: sudoers
# /etc/sudoers
#
# This file MUST be edited with the 'visudo' command as root.
#
Pozdrawiam!

Bees

  • Gość
Problem ze skrótami
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-04-07, 22:23:17 »
W domowym zaciszu raczej nie ma Karolina kilku adminów, którzy pracują jednocześnie na kompie! Sprawdziłem to co napisałem i działa , visudo natomiast uruchamia jeśli nie vi to coś vipodobne ... vim ... brrr ..... Jak to widzę to dostaję gęsiej skórki ;) Wybierze to co jej najbardziej pasuje do wykonania zadania. Ważne, że nie utknie z czarnym ekranem i kolejnym problemem.
Pozdrawiam!

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Problem ze skrótami
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-04-07, 22:35:37 »
@Bees: visudo używa tego, co masz ustawione w zmiennej środowiskowej EDITOR. Nie lubisz vim-a (jak zresztą ja), to ustaw sobie na mcedit-a czy whatever.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

rompiotr

  • Gość
Problem ze skrótami
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-04-07, 22:48:04 »
Jeżeli używasz KDE, możesz prawoklikiem na panelu dodać aplet do ,, wyłącz/zablokuj". W Gnomie czy Xfce jest tak samo.. Może trochę inne nazewnictwo.
PS. Sądząc po ilości Twoich postów na pewno taka zielona to nie Jesteś...

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Problem ze skrótami
« Odpowiedź #9 dnia: 2009-04-07, 23:03:31 »
W KDE jest znacznie lepsze rozwiązanie, a mianowicie DCOP.

Używając polecenia:
dcop ksmserver ksmserver logout\\(int,int,int\\) 0 2 0
wyłączasz natychmiast komputer, z tym, że wszysko odbywa się tak, jakby "wyklikać" to ręcznie w oknie zamykania systemu. Z ostrzeżeniami o sesjach, itd.

Zamiast parametru "2", można podać "0" (logout), albo "1" (restart).

Gdy zamienimy pierwsze "0" na "1", zamiast natychmiastowego podjęcia akcji wyświetlone zostanie standardowe okno zamykania systemu z daną opcją zaznaczoną jako aktywna.


Nie wiem czy da się to uzyskać w Gnome, ale znając mnogość jego opcji zapewne nie :)

rompiotr

  • Gość
Problem ze skrótami
« Odpowiedź #10 dnia: 2009-04-07, 23:35:48 »
Koledzy, zlitujcie się nad Karoliną. Ona chce proste rozwiązania, a nie uczyć się składni Vi czy konfiguracją ksmservera.
Cytat: Karolina
Gdybyś mógł pisać po ludzku... bo ja się na takiej terminologii wcale nie znam. Testowałam normalnie na linuksie, nie wiem w jakiej powłoce, nawet nie wiem co to takiego.

arctgx

  • Gość
Problem ze skrótami
« Odpowiedź #11 dnia: 2009-04-08, 00:50:13 »
Cytat: rompiotr
PS. Sądząc po ilości Twoich postów na pewno taka zielona to nie Jesteś...
Nie ma co sądzić po ilości: http://forum.linux.pl/viewtopic.php?id=13419 (zamknięty wątek-czat).

Przy okazji, prosty sposób ze wpisem do shutdown.allow nie zadziałał mi z terminala w Xorg, ale roobal opisał już jak to zrobić z sudo (tylko -h zamiast -t trzeba dla zamykania dać).

Nie znam Minta, ale skoro oparty na Ubuntu, to może użytkownik będzie już miał nadane uprawnienia do działania przez sudo i niepotrzebnie komplikujemy sprawę.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Problem ze skrótami
« Odpowiedź #12 dnia: 2009-04-08, 03:10:47 »
Cytat: arctgx
Nie znam Minta, ale skoro oparty na Ubuntu, to może użytkownik będzie już miał nadane uprawnienia do działania przez sudo i niepotrzebnie komplikujemy sprawę.
Z tego co kiedyś widziałem w ubuntowym sudoers, jest jedynie wpis dla pierwszego użytkownika w tej postaci:

user ALL=(ALL) ALL
Podejrzewam, że polecenie sudo shutdown ... w takim razie bez podania hasła nie zadziała, chyba że w Mincie jest to całkiem inaczej rozwiązane, jak np. w Dreamlinux, jest wpis:

user ALL=NOPASSWD
Pozdrawiam!

chmooreck

  • Gość
Problem ze skrótami
« Odpowiedź #13 dnia: 2009-04-08, 08:32:04 »
Cytat: karolina
Gdybyś mógł pisać po ludzku... bo ja się na takiej terminologii wcale nie znam. Testowałam normalnie na linuksie, nie wiem w jakiej powłoce, nawet nie wiem co to takiego.
Chyba jesteś już na tyle dużą dziewczynka, żeby umieć spytać się wyszukiwarki jak czegoś nie wiesz. Np.: google -> "linux powłoka" - to na prawdę nie boli.

  • Gość
Problem ze skrótami
« Odpowiedź #14 dnia: 2009-04-08, 19:51:58 »
Chyba jesteś na tyle dużym chłopcem, że potrafisz czytać stopkę w moim profilu...