Nowe posty

xx Problem z Linux Lite po instalacji (1)
Dzisiaj o 15:19:31
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
Dzisiaj o 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Underclocking ATI Radeon 9700 PRO - jak to zrobic w Linuxie?  (Przeczytany 5984 razy)

Jaguar XJ

  • Gość
Witam. Przez moja glupote i overclocking, (bawilem sie FSB) szkodzila mi sie karta graficzna. z windowsem w grach(np. w CS 1.6) pojawiaja sie tekstury z innej czesci wygenerowanego obrazu 3D itp. kolega mi doradzil zebym zmnieszyl memory i core w ATI tools w windowsie i pomoglo. Uzywam windowsa dlatego ze sie nie zacina tak jak linux, ktory jest podobno wrazliwszy na sprzetowe bledy.
Co jest mi potrzebne do rozwiazania tego problemu:
jakis program graficzny na wzor windowsowego ATI tools do overclockingu/underclockingu, lub instrukcja(poprosze w miare dokladna jesli mozna, jestem newbie) jak recznie wpisac, zeby zmniejszyc memory i core. Dlatego dokladna, bo sie boje zebym nie zepsul sobie calkiem karty graficznej.
PS. Chce uzywac Pardus'a, on mi sie nie zacinal przez 10 minut, to jest prawie rekord(Mepis'a dluzej zdolalem uzywac) bez zawieszania. Ubuntu nie dalo sie WCALE zalaczyc. Nawet screen logowania sie nie wlaczal, patrzylem na carny ekran...

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Underclocking ATI Radeon 9700 PRO - jak to zrobic w Linuxie?
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-04-05, 21:46:50 »
A pod windows nie da się zapisać ustawień na stałe? Skoro się bawiłeś FSB to może nie karta tylko pamięci? Albo procesor? Albo jakiś kontroler?

Jaguar XJ

  • Gość
Underclocking ATI Radeon 9700 PRO - jak to zrobic w Linuxie?
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-04-05, 22:52:09 »
Zmniejszylem corei  memory i wszystko dzialalo. Ponadto zmienilem karte, tez dzialalo, wiec nei sadze zeby to bylo co innego.
Pod windowsem nie wiem czy sie nie da zapisac na stale, moze w biosie sie da? Mam Award'a, plyte MSI. Znam tylko kogos, kto sie zna dobrze na linuxach, on twierdzil ze ATI ma kiepskie wsparcie na linuxie i nawet podstawowych rzeczy nie obsluguje w 100% i z tego co on wie, nie ma czegos takiego do underclockingu, ale moze sie mylic. Dlatego napisalem tutaj, im wiecej linuxowego ludu, tym wieksza szansa ze ktos bedzie wiedzial cos na ten temat. Ktos mi mowil ze przez FSB zmieniaja sie mhz na AGP, i przez to moglo sie zepsuc. To sie wydaje logiczne, skoro(tak, na serio to zrobilem!) ustawilem FSB na 200(normalnie bylo na 100) komputer oczywiscie nie chcial sie wlaczyc, a raczej wlaczyl ale nie reagowal, byl czarny ekran(jedyne co moglem zrobic to wyciagnac baterie z biosu)

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Underclocking ATI Radeon 9700 PRO - jak to zrobic w Linuxie?
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-04-06, 00:08:33 »
Owszem, trzeba to zapisać w biosie, ale KARTY GRAFICZNEJ a nie PŁYTY GŁÓWNEJ. To co uruchamiasz klawiszem 'del', 'ins', 'F1', czy jakimkolwiek innym zaraz po włączeniu komputera, to bios płyty głównej. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego.
Kiedyś ATI nie bardzo się kochało z linuksem, a teraz niby się poprawiło, ale jak jest na prawdę, to nie wiem.

Ashiren

  • Gość
Underclocking ATI Radeon 9700 PRO - jak to zrobic w Linuxie?
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-04-06, 06:58:02 »
Zainstaluj rovclock. To narzedzie to podkrecania i pewnie tez zniekrecenia radkow.

Jaguar XJ

  • Gość
Underclocking ATI Radeon 9700 PRO - jak to zrobic w Linuxie?
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-04-06, 09:18:30 »
Mateo, teraz pytanie, ja ksie dostac do biosu karty graficznej? mam cos takiego(chyba to zrobilem przez ATI tools, jeszcze uzywam windowsa) Dump BIOS karty graficznej... nie wiem po co to jest.
Ashiren, dzieki wielkie, naprawde pomogles, jeszcze dzisiaj zainstaluje Pardus'a :)
Gdyby byly plusiki, to bylby dla ciebie :)

Jaguar XJ

  • Gość
Underclocking ATI Radeon 9700 PRO - jak to zrobic w Linuxie?
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-04-06, 17:36:06 »
Dobra, mam Pardusa, mam Rovclocka.
Znalazlem tylko instrukcje instalacji Rovlocka ale tylko do Ubuntu Feisty 7.04.
Oto ona:
1) $ sudo apt-get update
2) Add "deb http://azores.linex.org/gambas-other/ feisty main"
3) $ sudo apt-get update
4) $ sudo apt-get install rovclock gambas2
5) $ tar -xzvf rovclockfe-0.0.1.tar.gz
6) $ cd rovclockfe
7) $ ./rovclockfe
8) That's all
Skopiowana z jakiejs strony o ubuntu. W Pardusie gdy pisze "sudo apt-get" pisze "sudo: unknown file or command" czy jakos tak. Da sie to jakos "przerobic" na Pardus'a?
Dzisiaj, od okolo 1,5 godziny kiedy mam zainstalowanego Pardusa, juz 6 razy mi sie zawiesil, za kazdym razem gdy mi sie zawiesza nic nie moge zrobic tylko guzik resetowania wcisnac, i wtedy kursor myszy gdy ruszam jest "pijany"...

zonk386

  • Gość
Underclocking ATI Radeon 9700 PRO - jak to zrobic w Linuxie?
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-04-07, 11:29:23 »
z tego do wyszytałem w  internecie to ten sposób nie zadziała, bo Pardus nie obsługuje polecenia apt-get. pozatym nie jestem pewien, czy ten sposób jest dobrze napisany, bo (z tego co widzę) najpierw jest "apt-get", a póżniej nie wiadomo dlaczego pojawia się kompilacja programu ze źródeł. jak dla mnie ten sposób jest dość niejasny.

Jaguar XJ

  • Gość
Underclocking ATI Radeon 9700 PRO - jak to zrobic w Linuxie?
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-04-07, 22:04:58 »
To ze nie obsluguje polecenia apt-get to zauwazylem. Dziekuje wszystkim za pomoc. Moja karta poszla sie... ekhm. Probowalem zmienic ustawienia w biosie na stale zeby bylo, lecz niestety byl jakis blad i gdy zresetowalem kompa juz sie nie chcial wlaczyc. Czyli albo bios przelutowac albo karta na  smietnik. Dostalem od kumpla juz normlana 9800 pro, mysle ze nie bedzie problemow juz z tym. Jutro zainstaluje pardusa i bede sie musial nauczyc obslugiwac... Temat do zamkniecia.