Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Wentylator CPU Athlon  (Przeczytany 8578 razy)

tdkwro

  • Gość
Wentylator CPU Athlon
« dnia: 2009-03-28, 19:33:34 »
Witam, mam pytanie odnośnie programu który obsłuży prędkość wiatraka na procesorze. Z racji iż nie zamierzam w bliskiej przyszłości inwestować w nowy wiatrak "cichy" pomyślałem że może ktoś doradzi mi jakiś program aby wyciszyć trochę komputer. Jak do tej pory to zainstalowałem - gkrellm, ale z tego co widzę to jest to jakiś programik pokazujący kilka danych i nic poza tym, a ja chcę zkręcić obroty do 50%. Płyta główna to VIA K700, postaram się sprawdzić płytę dokładniej i napiszę, a co do BIOS-u płyty to jest tam kilka ustawień ale do wiatraka to chyba nie ma.
                                                                                                                                           Proszę o Waszą pomoc.

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Wentylator CPU Athlon
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-03-28, 20:17:58 »
Najlepiej w BIOSie to ustawić o ile jest...

tdkwro

  • Gość
Wentylator CPU Athlon
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-03-28, 20:49:40 »
Właśnie sęk w tym że nie widać żadnych ustawień do wiatraka, do CPU jest od 133 do chyba 160 jakoś tak czyli z 1800 robi się 2100+ ale problem leży w zbyt głośnym wiatraku na radiatorze. Raz spróbowałem uruchomić komputer bez wentylatora i niby poszło ale radiator się nagrzał nie powem że mocno "testowałęm paluchem :d " ale zaniepokoiło to mnie, bo co by się stało jak bym obciążył go maksymalnie, pewnie kaput. Ktoś mi podsunoł pomysł abym zamontował sobie potencjometr ale jest to extremalna propozycja. Ja szukam czegoś w stylu " zainstaluj xxx uruchom xxx patrz ustawienia wętylatora-prędkość, zastanawiam się czy jest taki program i czy obsłuży moją płytę ?

rysban

  • Gość
Wentylator CPU Athlon
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-03-28, 22:08:26 »
Witam.
Dobry wiatrak to koszt 20-tu złotych .  Sam wiatrak bez radiatora rozwiązuje problem - zostawiasz radiator a wiatrak z szerszymi łopatkami załatwia sprawę . Wystarczy rozwiązać mocowanie wiatraka i wszystkie te problemy znikną . Te zabawy programowe nic nie dadzą po za zawieszaniem kompa .
pozdrawiam Ryszard

tdkwro

  • Gość
Wentylator CPU Athlon
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-03-29, 10:33:48 »
Rysban, opisujesz jak pozbyć się radiatora !!! To bezdzwięczny kawałek metalu. Wiatrak tutaj jest problememe. Na noc ustawiłem najbardziej potrzebne mi programy i odczepiłem z płyty gł. wentylator, rano jak się obudziłem komp nadal działał ku mojej uciesze. Radiator był nagrzany że szlugi można by odpalać. Wydaje mi się że jednak aby go ściszyć nie obejdzie się bez lutownicy. :d .                                                            Pozdrawiam.

rysban

  • Gość
Wentylator CPU Athlon
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-03-29, 12:09:05 »
Witam.
Radiator jest kawałkiem metalu odprowadzającym ciepło a przy odpowiedniej wentylacji nie nagrzewa się tak mocno . Nie proponuję pozbycia się radiatora - (Zostawiasz nie znaczy usuwasz)  bo to jest błąd a sugeruję tylko wymianę samego Coolera (wentylatora) . Lutownica nie jest tu potrzebna . Odpowiednio umieszczony wentylator załatwia sprawę. Można go przykręcić  tylko na dwóch wkrętach wkręconych między blaszki radiatora bez używania lutownicy .
Pozdrawiam Ryszard

laszlo

  • Gość
Wentylator CPU Athlon
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-03-29, 19:24:34 »
mozna rowniez bez tych calych kombinacji poprostu przykryc kompa kocem ,naturalnie zostawic wlot powietrza dla zasilacza ,robilem tak i koc wyciszal mi dobrze wentylator ale jeszcze lepiej zbudowac malom szafke dla komputera z wyciszonymi sciankami i otworami wentylacyjnymi. drewniana szafke obic kocami wewnatrz (dosc gruba warstwe) nastepnie na te koce ze wszystkich stron dokrecic blache .wstawic kompa przeciagnac przez wczesniej przygotowane otwory kable . tak zbudowana szafka jest cicha i bezpieczna . mierzylem temperature procka i byla taka sama jak bez tej szafki , naturalnie szafka musi byc troche wieksza niz sam komputer . to proste i nic nie kosztuje a i bez majsterkowania przy kompie sie obejdzie. zainteresujcie sie rowniez chlodzeniem olejowym jest ciche i bezpieczne polega na zanurzeniu plyty glownej w oleju ale to juz inna bajka .pozdro

laszlo

  • Gość
Wentylator CPU Athlon
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-09-27, 20:59:27 »
Tutaj umieszczam link do fajnej stronki jak sie to robi                                                       http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zrobic-komputer-akwarium