Nowe posty

Autor Wątek: czestotliwosc aktualizacji i najswiezsze oprogramowanie  (Przeczytany 3238 razy)

abdonn

• Gość
witam

zalezy mi na tym zeby w aktualizacjach dostepne byly jak najnowsze wersje oprogramowania. pracowalem przez krotki czas z ubuntu i denerwowalo mnie ze musialem czekac pol roku zeby synaptics zauwazyl kolejna wersje jakiegos programu. wiem ze wszystko mozna sobie sciagnac i zainstalowac samemu ale skoro juz na pokladzie jest jakis manager pakietow to niech wykonuje swoja prace dobrze. slyszalem ze gentoo pod tym wzgledem jest najlepszym wyjsciem ale (z opowiesci) troche mnie przeraza ilosc czasu jaki trzeba poswiecic na "utrzymanie" tego systemu. dla mnie system operacyjny jest po to zeby pracowaly na nim inne programy a nie po to zeby sie nim zajmowac. powiedzcie prosze czy faktycznie utrzymywanie gentoo jest czasochlonne. ewentualnie czy jest jakas inna dystrybucja ktora oferuje aktualne wersje oprogramowania?

Offline mateo86

• Users
  • Guru
czestotliwosc aktualizacji i najswiezsze oprogramowanie
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-03-28, 19:32:40 »
Jaki posiadasz procesor i ile masz pamięci RAM?

Fakt, kompilacja gentoo trwa sporo czasu, szczególnie pierwsza, kiedy nie wiesz za bardzo co z czym jeść, tylko postępujesz według handbooka. Jednak z doświadczenia powiem Ci, że pierwsza instalacja zajęła mi ok. 15 godzin, jednak z biegiem czasu, wraz ze zdobywaniem doświadczenia (i usunięciem zależności i programów, których nie potrzebuję) zajmuje mi to poniżej 4 godzin. Mniej więcej tyle ile zajmuje instalacja Windows i sterowników. Warto przy tym zaznaczyć, że kompilując gentoo nie jesteśmy pozbawieni komputera - kompilacja trwa w tle, a my możemy wykonywać na nim podstawowe czynności.
Ponadto poświęcenie tyle czasu na postawienie gentoo procentuje tym, że system działa szybko (wbrew temu co niektórzy mówią szybciej niż inne zoptymalizowane dystrybucje) i stabilnie, wiemy co w nim jest uruchomione i przez to mamy małą ilość zajętych zasobów.

Jeśli tak przeraża Cię ten czas oczekiwania wypróbuj inne dystrybucje: Debian, Arch, czy prostsze mandriva i opensuse.

A propo problemu: Nie zajmuję się tą dystrybucją, ale czy ubuntu nie trzeba czasem aktualizować jakichś repozytoriów?

Offline ultr

• Users
  • Guru
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-03-28, 19:41:40 »
Polecam Debiana. Na nim jest oparte Ubuntu. Wszystko jest bardzo podobnie.

Natomiast masz tutaj jednocześnie dostępnych kilka wersji systemu:

- experimental - bardzo eksperymentalne rozwiązania

- unstable (Sid) - najnowsze wersje oprogramowania, oczekujące na testy - generalnie da się używać

- testing (teraz: "Squeeze") - wpadają tu wersje pakietów z Sid, jeżeli chyba przez tydzień nie było zgłoszeń o poważnych błędach - idealna wersja na desktop

- stable (teraz "Lenny") - stabilne i do granic możliwości przetestowane oprogramowanie, ale dość stare - raczej na serwer, choć ostatnie wydanie jest sprzed miesiąca, więc na razie nadal jest aktualne

Możesz oczywiście łączyć repozytoria, więc system możesz mieć z testing, a kilka interesujących cię pakietów z unstable.

abdonn

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-03-28, 23:33:56 »
dzieki za odpowiedzi

@meteo
nie martwi mnie czas kompilacji (choc fakt ze jak sie chce "rzucic okiem" na do tej pory nieuzywany pakiet to moze czlowieka irytowac), chodzi o to czy duzo czasu trzeba poswiecac na "obsluge" systemu. dla porownania, we wspomnianym juz ubuntu, co jakis czas pokazuje mi sie powiadomienie o aktualizacjach, jedno klikniecie i koniec. zadnych konfiguracji, nic. temu systemowi nie musze poswiecac czasu - on po prostu dziala. tak samo jest z gentoo?

@ultr
duzy problem z powrotem do poprzedniej wersji poszczegolnych aplikacji (jesli okaze sie ze cos jest bardziej unstable niz bym chcial)? skoro ubuntu wywodzi sie z debiana to nie da sie tego razem pozenic, zeby ubuntu korzystal z paczek debiana? no i jak jest z instalacja i aktualizacjami oprogramowania  wlasnosciowego (flash, java, sterowniki, kodeki)? duzo sie trzeba naklepac, czy po dodaniu repozytorium utrzymuje "sie samo"?

arctgx

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-03-28, 23:52:29 »
Problem z wyborem wersji przy cofaniu rozwiązujesz albo na piechotę, ręcznie paczka po paczce instalując starsze wersje za pomocą dpkg, albo nadając starszym paczkom (niestety też albo indywidualnie, albo w całości) priorytety wyższe niż obecnie zainstalowana. Patrz /etc/apt/preferences (man apt_preferences) oraz apt-cache policy.

Offline mateo86

• Users
  • Guru
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-03-29, 00:34:28 »
Cytat: abdonn
dzieki za odpowiedzi

@meteo
nie martwi mnie czas kompilacji (choc fakt ze jak sie chce "rzucic okiem" na do tej pory nieuzywany pakiet to moze czlowieka irytowac), chodzi o to czy duzo czasu trzeba poswiecac na "obsluge" systemu. dla porownania, we wspomnianym juz ubuntu, co jakis czas pokazuje mi sie powiadomienie o aktualizacjach, jedno klikniecie i koniec. zadnych konfiguracji, nic. temu systemowi nie musze poswiecac czasu - on po prostu dziala. tak samo jest z gentoo?
Gentoo Ci nie wyświetli informacji o aktualizacjach. Zresztą byłoby to bez sensu, bo codziennie kilka, kilkanaście paczek jest aktualizowanych. Aktualizacja systemu to 2 polecenia wydane w konsoli (jak ktoś sobie napisze skrypt to jedno). Jakiś tam program do zarządzania pakietami też jest. I jak coś raz skonfigurujesz, to będzie chodzić, aż czegoś nie popsujesz.
Przykładowo - właśnie zaktualizowałem kompilator do nowszej wersji. Według podręcznika fajnie byłoby przekompilować cały system. Więc kompiluję sobie go w tle, spadku wydajnośi praktycznie nie ma żadnej, żadnego komunikatu nie wyświetla co robić, po prostu kompiluje i korzysta z wcześniejszych configów. Gdyby nie konsola, w której wyświetlane jest info, proces jest praktycznie niezauważalny dla użytkownika.

Offline roobal

• Users
  • Guru
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-03-29, 04:21:59 »
Jeśli chodzi o Gentoo to chyba mowa o gałęzi testowej? Przynajmniej jak ja używałem Gentoo ze stabilną gałęzią, to sorry ale wiele pakietów było starszych niż w Debianie, dopiero w ~x86 mogłem się nacieszyć najnowszymi wersjami pakietów, choć i tak co niektóre były kilka lat za ... Ale Gentoo używałem dawno temu, więc mogę nie mieć racji :)

Niedawno instalowałem Archa i tam rzeczywiście w samej wersji stabilnej są może nie najnowsze ale bardzo świeże pakiety, na pewno świeższe niż w Sidzie czy nawet Ubuntu.

Pozdrawiam!