Nowe posty

Autor Wątek: Mały, prosty w konfiguracji i zarządzaniu serwer.  (Przeczytany 2776 razy)

press

  • Gość
Mały, prosty w konfiguracji i zarządzaniu serwer.
« dnia: 2009-03-26, 20:18:13 »
Witam wszystkich!

Chciałbym postawić mały serwerek, który miałby obsługiwać: www, pocztę, ftp, mysql.
W związku z powyższym mam pytania:
1.Jaka dystrybucja okaże się najbardziej przyjazna do tego celu?
2.Czy jest możliwość scentralizowanego zarządzania użytkownikami? Mam tutaj na myśli dodawanie nowych użytkowników, nadawanie im praw, oraz późniejszą łatwą edycję i ew. kasację kont abym nie musiał ręcznie tworzyć nie wiadomo ilu kont systemowych dla każdej usługi osobno.

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję :)

TheUsh

  • Gość
Mały, prosty w konfiguracji i zarządzaniu serwer.
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-03-26, 22:25:41 »
Ja bym polecał Debiana. Co do tych użytkowników, to mógł byś precyzyjniej określić o co ci chodzi, bo nie wiem, czy o zabezpieczenie każdej z usług uruchamiając ja na osobnym userze z ograniczonymi prawami, czy o jakiś system zarządzania użytkownikami, którzy mieli by potem z tych usług korzystać?

press

  • Gość
Mały, prosty w konfiguracji i zarządzaniu serwer.
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-03-26, 22:49:38 »
Chodzi mi o coś w rodzaju konfiguratora, w którym można by było szybko i przyjemnie tworzyć nowych użytkowników dla konkretnych usług. Przykładowo: mamy konto Pana Jana Kowalskiego i chcemy mu dać szybko troszkę miejsca na ftpie, dać mu dostęp do kawałka bazy danych i utworzyć konto na jakimś systemie pocztowym - bez mielenia wszystkich plików konfiguracyjnych po kolei. Wiem, że wymagania mam wielkie ale jestem tylko ciekaw czy istnieje coś takiego lub czy chociaż są jakieś "ułatwiacze" :)

Pozdrawiam.

Offline

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 432
    • Zobacz profil
Mały, prosty w konfiguracji i zarządzaniu serwer.
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-03-27, 10:26:53 »
Sam niestety nie za bardzo w tym grzebałem, ale sprawa wygląda tak w większości chyba Linuksów ;)

-www -> apache + mod_userdir i chyba mod_rewrite - każdemu użytkownikowi istniejącemu w systemie możesz udostępnić w na swoim hoście subdomenę (lub możesz to skonfigurować jeszcze inaczej :) - do pół godziny grzebania w konfiguracji, nie jest to więc trudne) będącą jego loginem
-ftp + quota jakaś jak mniemam - też da się ftp-a typowo dostępnego pod linuksem skonfigurować, aby korzystał z listy użytkowników systemowych :)
-poczta - j.w. każdy użytkownik systemowy może mieć z miejsca konto pocztowe - da się tak skonfigurować - właściwie w większości dystrybucji chyba domyślnie tak jest ustawione
-sql - tu nie mam bladego pojęcia

Też w sumie polecałbym Debiana, chyba że chcesz iść totalnie na łatwiznę i hardcore, to możesz sobie (prawie) wszystko wyklikać w typowej dystrybucji desktopowej (vide SuSE, Mandriva). jak Ci się nudzi, nawet Sambę możesz w ten sposób skonfigurować :)

Mam nadzieję, że trochę sprawę rozjaśniłem, a teraz poczekaj na wypowiedzi osób, które się na tym znają :P pozdrawiam ;)