Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Mandriva beeeeee?  (Przeczytany 5936 razy)

  • Gość
Mandriva beeeeee?
« dnia: 2009-03-25, 12:11:04 »
Witam! Moim pierwszym Linux'em była Mandriva sprawiła na mie dobre wrażenie, stabilność, szybkość, wygoda, duża lczba nakładek graficznych i kreatorów. Teraz znów chcę się "przeżucić" na ten oto system. Jednak wszędzie można przeczytać takie coś "mandriva to szmira", "mandriva beeeeee...." "mandriva fuuuuuuj" "mandriva to plujjjjj". itp.
Dlaczego? Przecież to że jest skomercjalizowana to nie stanowi przeszkód dla chwalenia Suse i Fedeora?

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Mandriva beeeeee?
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-03-25, 13:50:02 »
Ze swojego osobistego doświadczenia napiszę tyle, że u mnie MDV 2007 jak kiedyś używałem (nie wiem jak jest z nowymi wersjami), działała stabilnie, szybko i w ogóle cud miód i orzeszki :) Jednak wielu krytykowało, że sięsypie, że to że tamto i wielu tłumaczyło, że tak jest u większości. Moim zdaniem ta krytyka jest spowodowana tym, że parę osób miało jakiś tam problem i się tym żaliło, kilka innych to przeczytało i zaczęło siać złe słowa na temat MDV nawet jeśli jej używali ale mając w świadomości złą krytykę, sami zwracali uwagę na pewne rzeczy szczególniej niż by o tym nie wiedzieli.

Według mnie MDV jest stabilnym i dobrym systemem. Natomiast wielu użytkowników wychwala Ubuntu, które u mnie w przeciwieństwie do MDV było bardzo nie stabilne i zawsze uważałem i będę uważał, że Ubuntu to nie dopracowany system w porównaniu z MDV ale to tylko moje zdanie.

Ale takie posty nie mają sensu, bo zaraz zlecą się użytkownicy MDV lub Ubu i zacznie się kolejna wojna wyższości jednego nad drugim, co jest dla mnie kompletnym bezsensem.

Tak na marginesie, nie ma systemu bez wad i nigdy nikomu żaden system nie przypasuje w 100%, chociażby dlatego z każdym dnie przybywa nowych dystrybucji, które, jak to ktoś kiedyś określił, "rozmnażają się jak króliki".

Pozdrawiam!

jolsky

  • Gość
Mandriva beeeeee?
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-03-25, 13:52:36 »
Pacjonek,
Kieruj się własnym rozumem i doświadczeniem, a nie tego typu opiniami domorosłych "znawców". Zapewniam Cię, że lepiej na tym wyjdziesz.
Ja również nie rozumiem negatywnych wypowiedzi na temat Mandrivy. Na jednym z moich komputerów od ok. 1,5 roku stoi Mandriva 2008 i, jak dotąd, nie mam żadnych powodów do narzekan. System raz postawiony, regularnie aktualizowany (automatycznie), działa szybko i bezproblemowo. Z czystym sumieniem polecam.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Mandriva beeeeee?
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-03-26, 07:53:29 »
A może ktoś zrobiłby po prostu statystykę, ile problemów (i ile z tego jest "solved") zgłaszali na forum użytkownicy MDV, ile Ubu, Deb i innych. Dane "surowe" i przeskalowane według popularności danej dystrybucji. Warto odsiać pytania niespecyficzne dla distro (vel logi sftp, itd).

Zauważyłem, że często są zapytania typu "Zajmuję się linuksem od 2 dni. Jak zrobić datacenter obsługujący 1000 użytkowników równocześnie?"

Co do MDV, to zauważyłem, że najczęściej pytania dotyczą wersji "Extreme" a dawniej "PowerPack". Może tu jest pies pogrzebany? Przekombinowany system?

(właśnie popatryłem na tagi przeglądarek... 2x Windows, 1x Debian, 1x Ubuntu, 0x Mandriva)
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

rompiotr

  • Gość
Mandriva beeeeee?
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-03-26, 09:12:52 »
Używałem jakiś czas ( 2-3 m ) Mandrivy 2009 na próbę i trochę z sentymentu. Mój pierwszy linux to był Mandrake 9.1 jakieś 5 lat temu. Fajna, dopracowana dystrybucja. Menadżer pakietów trochę wolny ( ten okienkowy ), duży wybór paczek, sporo ułatwień. Brak rzeczy, które mnie irytowały w Ubuntu ( indywidualny dobór programów ).
Parę lat temu ludzie mocno narzekali na Mandrivę, Ja byłem zadowolony.

PS. pkraszewski dopisz do listy Slackware

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Mandriva beeeeee?
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-03-26, 13:31:16 »
Ja rozpocząłem moją linuksową pasję właśnie jeszcze z Mandrake 9.2. Miałem tak dopracowany ten system, że nawet bomba jądrowa by go nie rozwaliła ;)
Później w związku z wydaniem Mandrake 10.1 zrezygnowałem na jakiś czas z tej dystrybucji, ponieważ owe wydanie było zryte i wiele rzeczy się tam sypało .
Tak więc brykałem w między czasie po susłach,  debianach - aż w końcu, może z sentymentu zainstalowałem Mandrivę 2008 i jak na razie sobie na niej jadę.
Testowałem M 2009, lecz już na starcie zdenerwował mnie błąd wyłączania mojego ( i nie tylko mojego ) kompa.
Tak więc M 2008 używam sobie jako dopracowany, bardzo stabilny i zupełnie wystarczający mi system.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version