Nowe posty

Autor Wątek: Tworzenie skrótu/dowiązania  (Przeczytany 6717 razy)

Kamil_VIP

  • Gość
Tworzenie skrótu/dowiązania
« dnia: 2009-03-03, 21:07:52 »
Witam

Mam pewien problem ,mianowicie :

Katalog var/www/html jest ogólnodostępny ,pliki w nim zawarte można pobrać choćby przez przeglądarkę www

Utworzone jest konto FTP "jasiek" na którym są pliki dostępne po zalogowaniu (i tak ma być)

Ale .....

Chciałbym aby użytkownik "jasiek" mógł wrzucać coś do folderu "pracejasiek" który znajduje się w var/www/html

Czyli coś w rodzaju skrótu ,użytkownik "jasiek" loguje się na swoje FTP ,wrzuca coś w folder będący skrótem do /var/www/html/pracejsiek i automatycznie jest to dostępne do pobrania dla ogółu.

Próbowałem :

ls -s /home/jasiek/pracejasiek /var/www/html/pracejasiek
ls -s /home/pracejasiek /var/www/html/pracejasiek

Niestety nic to nie daje .... gdy manualnie wrzucam coś od razu do var/www/html/pracejasiek to jest to dostępne z poziomu przeglądarki w internecie

X ustawione na 777

Prosiłbym o pomoc

Pozdrawiam serdecznie
Kamil

arctgx

  • Gość
Tworzenie skrótu/dowiązania
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-03-03, 21:36:59 »
Czyżby chodziło o to:
http://httpd.apache.org/docs/2.2/urlmapping.html#outside
(o ile tylko udostępniasz pliki za pomoca mod_ftp)?

P.S. Rozumiem, że wspomniane "ls" zamiast "ln" to tylko literówka.

Kamil_VIP

  • Gość
Tworzenie skrótu/dowiązania
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-03-03, 22:20:42 »
Tak oczywiście to była literówka

Już skrót mi działa (za co serdecznie dziękuje) tylko jeszcze jak próbuję coś pobrać przez internet wywala Brak Dostępu ...... a X są wszystkie na 777 prosił bym więc jeszcze troszkę o pomoc

ZipoKing

  • Gość
Tworzenie skrótu/dowiązania
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-03-03, 22:20:48 »
Aby symlinki działały, do konfiguracji apache'a musisz (sekcja Directory) musisz dodać następującą opcję:
Options FollowSymlinks
Z drugiej strony, jak to wspomniał wyżej arctgx, Alias też zadziała ;)

Kamil_VIP

  • Gość
Tworzenie skrótu/dowiązania
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-03-06, 13:00:24 »
Mam pytanie czy można bardziej łopatologicznie ,tzn konkretnie gdzie i co mam zmienić ,bo jakoś mi nie wychodzi ..... ??

Z góry dziękuję

arctgx

  • Gość
Tworzenie skrótu/dowiązania
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-03-06, 14:13:35 »
Skoro /var/www/html jest głównym publicznym katalogiem serwera, to musisz poszukać wpisu na temat (wirtualnego) serwera, który to właśnie opisuje:
grep -r "DocumentRoot /var/www/html" /etc/apache2/
U mnie to plik /etc/apache2/sites-enabled/000-default (reszta to linki do niego, poza default-ssl mającym nieco inną konfigurację). Najprawdopodobniej dostaniesz niewiele różniący się wynik.

Wtedy pomiędzy znacznikami VirtualHost dajesz wspomniany alias albo opcję podążania za linkami - na samej górze lub wewnątrz bloków z poszczególnymi katalogami.

P.S. Oczywiście robisz restart Apacza po zapisaniu zmian w konfigach, by odniosły efekt (na razie nie wiem nic o sygnałach typu HUP, które można by wysłać bez restartu dla odczytania konfiguracji).