Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Problem z wróceniem na system WinXP  (Przeczytany 18831 razy)

RyszardLin

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #15 dnia: 2009-03-18, 20:06:01 »
Witam

Co Wy piszecie - sam nie raz robiłem konfigurację Win XP + Linux i śmiga jak tralala (Uściślając - Winda była zainstalowana przez kogoś ja dorabiałem Linuxa). Trzeba tylko zachować parę drobiazgów w kolejności. Mianowicie, winda instalowana przed Linuxem (można zamienić kolejność - ale później trzeba wiedzieć jak postąpić). Następna sprawa - Winda piniżej XP włącznie z nią - musi być zainstalowana na partycji typu primary (A LINUX NIE:) ZA TO GO KOCHAM;) ) i - z doświadczenia - najlepiej aby była ona pierwsza na dysku.  Później instalujesz Linuxa - i nie ma że boli - musi działać czy to będzie z SP 1 czy 2 a może 3 albo i bez - działa. Nie wiem jak ma się do tego Vista z racji większego o 512 bajtów "rozrusznika" na dysku.

Nie wiem jaki masz układ partycji na dysku - bo od tego będzie zależało postępowanie. Jak nie zależy Tobie na danych > clear all for dysk i jezda. Jak musisz mieć dane - kopie i tak będziesz musiał zrobić - aby nie stracić danych - każda operacja manipulacyjna na dyskach jest potencjalnie niebezpieczna dla danych i nie ważne czy to Linux czy Winda.

P.S. A po Tobie Winda pod Linux-em? Czy takie projekty jak np. wine (lub inne) nie zaspokoją Twoich potrzeb
z Windą?

Pozdro

rysban

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #16 dnia: 2009-03-18, 20:53:23 »
Witam .
Cytat: Maruchin
Ja niestety całkowitego formata nie mogę zrobić (za dużo danych do stracenia) ale znajdę jakieś wyjście z tego :)
Jeżeli masz nagrywarkę w kompie i drugi napęd optyczny to wystarczy odpalić Linuksa w wersji LIVE na czytniku do zgrania danych nagrywarką na czyste płytki . Mając dane na płytkach możesz spokojnie pozamiatać dysk do zera i stworzyć nowy układ partycji po uprzednim usunięciu obecnego układu ale tylko Linuksem . Windows bootowany z płytki często nie chce widzieć dysku i stąd zatrzymanie przed otwarciem jakiego kolwiek ekranu .
Pozdrawiam Ryszard

Maruchin

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #17 dnia: 2009-03-18, 21:30:51 »
Dwóch nagrywarek nie mam.Choć zgadza się wystarczy kupić 30 płyt nagrać je i można robić formata hehe, ale bardziej by mnie urządzało nauczenie się i rozwiązanie problemów z mandrivą :)

lukaszn

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #18 dnia: 2009-03-18, 22:18:14 »
Problem jest banalny do rozwiązania problemem "czarnego ekranu" jest gryzienie się partycji, Windows przy instalacji bezskutecznie szuka partycji NTFS/FAT, której z wiadomego powodu znaleźć nie może (partycja z takim systemem plików nie instnieje, lub domyślną partycja jest EXT, ReiserFS) Sposób na wyleczenie przypadłości ? Pobierz jakąś malutką dystrybucje Linuksa posiadającą program do zarządzania partycjami lub HirensBoot zawiera min. Partition Magic usuwasz wszystkie partycje jakie zostały utworzone zostawiając nie przypisany pusty obszar dysku i zapisujesz zmiany. Problem rozwiązany robiłem tak wiele razy szczególnie w przypadku instalacji XP po działalności na dysku Fedory 5 :) Dawne czasy, pozdrawiam

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #19 dnia: 2009-03-19, 16:48:20 »
A czy jeżeli to zrobie to utracę wszystkie dane?

lukaszn

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #20 dnia: 2009-03-19, 16:49:02 »
Oczywiście wiąże się to ze stratą wszystkich danych zawartych na dysku.

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #21 dnia: 2009-03-19, 17:01:12 »
Cały czas bawiłem się z różnymi Winami z SP3, Speedem polecono mi też spróbowanie z Driverami SATA - byłem pewien, że to pomoże! ale był ten sam komunikat, tyle, że po angielsku ;/

A więc trudno pobrałem już Partition Magic Pro z Hirens Boot, pokopiuje najważniejsze danie i jazda...

Poczekam może jeszcze na brata, bo on się dość dobrze zna się w tych sprawach, ale skoro już sam jestem pewien, że mam ten problem co mówi lukaszn to co on mi pomoże? Wypowie magiczne zaklęcie i nagle wszystko wróci do normy? ;D Tylko będe tracił czas... no jeszcze zobaczymy.

A póki co dzięki za pomoc, jak już zainstaluje system to chętnie napisze co pomogło - może ktoś kiedyś z tego skorzysta.

RyszardLin

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #22 dnia: 2009-03-20, 01:05:08 »
Witam

Co do kopi danych - nie masz jakiegoś kumpla co by Tobie dysk pożyczył? Skopiuj na dysk kumpla, pozamiataj, i skopiuj na swoje miejsce po sprzątaniu:)

Pozdro

jowisz

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #23 dnia: 2009-03-20, 18:55:30 »
Polecam sprawdzic partycje na dysku programem RIPlinux, albo jeszcze lepiej SystemRescue x86 v2.6.18, lub 2.6.20, lub nowsza 1.1.5 z podprogramem GParted,  ktory to program idealnie wykrywa wszystkie typy, poczawszy od fat16 do unixowych ext i innych (nie ruszac tylko partycji NTFS !!! ktore zostana jednoznacznie wykryte, wskazane, ale odradzam ruszanie ich spod GParted). Po takiej analizie ( i ewentualnym formatowaniu odpowiednich partycji, bo GParted potrafi niemal wszystko) - latwo bedzie podjac spokojnie odpowiednia decyzje. Pod GParted wszystko widac jak na dloni. A jesli idzie o Grub'a, to program SuperGrub (na CD bootowalnej) jest to tego idealny.

edu79

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #24 dnia: 2009-03-21, 17:28:38 »
Cytat: Maruchin
Witam

mam zainstalowaną Mandrive od 2 dni ale mam z nią wiele problemów na które nie ma odpowiedzi.

Więc stwierdziłem że wrócę do wina i znów ściągnę linuxa tylko że jakiegoś prościejszego ale gdy wkładam płytę wszystko super jest, pokazuje że "instalator sprawdza konfigurację sprzętu" i po chwili (2sek.) robi się czarny ekran i nic.
Zostawiłem tak na całą noc kompa ale nic nie ruszyło.Płyta jest bardzo dobrym stanie i jest ona oryginalna.

Przy instalacji mandrivy usunąłem wina bo stwierdziłem że to będzie mój system.

Macie jakieś rady czy prościej będzie ściągnąć z drugiego kompa z którego z resztą piszę ściągnąć innego linuxa i go zainstalować.

Od siebie powiem że nie odpuszczę linuxowi i będę go używał.Może nie madriva ale inną dystrybucję.Win doprowadza mnie do szału nie którymi rzeczami choć nie mam z nim żadnych problemów (błędów czy niebieskich ekranów).
Chcę linuxa bo nie wyobrażam siebie używającego za rok czy 2 visty czy "7" dlatego chcę już wcześniej się przesiąść na pingwinka :).


Napisałem już parę tematów z moimi problemami z mandriva jeśli uda się je rozwiązać to zostanę przy niej.

Z góry dziękuję za pomoc.
Moim zdanie Mandrivka to najprostszy system i najbardziej przyjazny dla użytkownika zwłaszcza początkującego. Moim zdanie m dobrze zacząłeś.
A jeżeli chodzi o windę to polecam utworzenie partycji windows pod jakimś menadżerem linuxowym i zapianie zmian. Wtedy spróbuj ponownie zainstalować Windowsa powinno być ok  potem wykryje partycję i możesz sobie ją zmienić.

Maruchin

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #25 dnia: 2009-03-21, 18:40:06 »
Może i najprostszy ale to nie zmienia faktu że neta na nim nie mogę zrobić a bez tego system nadaje się wiadomo na co.Głównie mi zależy żeby mieć neta i dźwięk ale jak nie da rady to muszę go zmienić.Chciałbym go mieć ale te problemy uniemożliwiają to.