Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Problem z wróceniem na system WinXP  (Przeczytany 18825 razy)

Maruchin

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« dnia: 2009-03-17, 20:40:17 »
Witam

mam zainstalowaną Mandrive od 2 dni ale mam z nią wiele problemów na które nie ma odpowiedzi.

Więc stwierdziłem że wrócę do wina i znów ściągnę linuxa tylko że jakiegoś prościejszego ale gdy wkładam płytę wszystko super jest, pokazuje że "instalator sprawdza konfigurację sprzętu" i po chwili (2sek.) robi się czarny ekran i nic.
Zostawiłem tak na całą noc kompa ale nic nie ruszyło.Płyta jest bardzo dobrym stanie i jest ona oryginalna.

Przy instalacji mandrivy usunąłem wina bo stwierdziłem że to będzie mój system.

Macie jakieś rady czy prościej będzie ściągnąć z drugiego kompa z którego z resztą piszę ściągnąć innego linuxa i go zainstalować.

Od siebie powiem że nie odpuszczę linuxowi i będę go używał.Może nie madriva ale inną dystrybucję.Win doprowadza mnie do szału nie którymi rzeczami choć nie mam z nim żadnych problemów (błędów czy niebieskich ekranów).
Chcę linuxa bo nie wyobrażam siebie używającego za rok czy 2 visty czy "7" dlatego chcę już wcześniej się przesiąść na pingwinka :).


Napisałem już parę tematów z moimi problemami z mandriva jeśli uda się je rozwiązać to zostanę przy niej.

Z góry dziękuję za pomoc.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-03-17, 21:19:19 »
Która, że tak to nazwę :) wersja WinXP? WinXP, WinXP SP1, SP2, SP3? Jaki sprzęt? Co prawda problem z Windowsem powinieneś rozwiązywać na forum związanym z Windowsem, ale być może po prostu masz zbyt starą wersję i za nowy sprzęt. Oczywiście to tylko moje przypuszczenie.

Spróbuj jakimś programem do partycjonowanie, jeśli takowy posiadasz wyczyścić cały dysk i dopiero wtedy instalować Windowsa lub Linuksa.

Jeśli masz możliwość ściągnięcia na innym kompie to myślę, że tak będzie najszybciej. Natomiast jeśli interesuje Cię rozwiązanie problemu z instalacją Windowsa, no to się baw ale to i tak nie na tym forum.

Pozdrawiam!

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-03-17, 21:39:11 »
Witam.

Ja również mam podobny problem i pomyślałem, że mógłbym doczepić się do tego posta :)
Mianowicie mam zainstalowenego Kubuntu 7.10 i Windowsa XP. Dodam jeszcze, że jestem totalnym Newbie jeśli chodzi o Linuxa i wszystkie związane z nim sprawy.

Jak do tego doszło i mój problem:
Ostatnimi czasy mając uruchomionego Windowsa XP wyłączyłem z zasilania listwę komputera (wiem było to BARDZO GŁUPIE, ale uwieżcie mi na słowo MUSIAŁEM to zrobić...) Następnego dnia uruchamiając system, wyskoczył mi komunikat o wyborze typu uruchomienia systemy tzn.  tryb awaryjny, poprzednia konfiguracja, tryb normalny. Obojętnie co wybierałem w momencie ładowania paska następował "blue scren" i  cofnięcie do początku! tzn. uruchomienie, wybór systemu w GRUBie i ponowny komunikat.

Po pewnym czasie postanowiłem wybrać Kubuntu i ku mojemu zdziwieniu zadziałał on bez problemu :) (dzięki temu mogę pisać tego posta ;]) Koledzy poradzili mi żebym ponownie zainstalował Windowsa, wszystkie dane mam na innym dysku niż Windowsa więc nie utraciłbym potrzebnych danych. (P.S. Z dyskiem twardym nic się CHYBA nie stało, bo nawet nawet jak sprawdzałem w Storage Media to wszystkie dyski się zgadzały i zamieszczone na nich dane, więc wątpie żeby stało się co z twardym) A więc uruchamiając płytę CD z Windowsem XP ("click any key to run CD") następował krótki napis, "instalator sprawdza konfigurację sprzętu..." i po chwili (2sek.), ale po nim powinna nastąpić pierwsza część instalacji systemu, natomiast mi pokazał się tylko czarny ekran po którym pozostawało mi tylko resetować komputer. Nie była to wina płyty CD, gdyż pożyczałem od kolegi inną płytę z systemem i było tak samo.

Pyt. 1 Chciałem się zapytać was, czy z Linuxa mogę normalnie zrobić instalację Windowsa? Dlatego piszę to u was :P

Już tego próbowałem, czyli odpalałem na Linuxie płytke z instalatorem Windowsa, ładnie pokazywała mi się ikona setup.exe - ale! klikając na nią pokazywał mi się komunikat jakim programem ma to otworzyć!? I to właśnie głupieje...

Pyt. 2 Czy do odpalenia tego potrzebuje wpisywać jakieś komendy w konsoli? albo wybrać właśnie coś z tej listy? - jak mówiłem jestem zielony z Linuxie...

Nie chciałbym stawiać wszystkiego od początku, ale nie mogę poradzić sobie z tą głupią instalacją. Dlatego bardzo proszę was o pomoc!

Z góry dziękuję!

Maruchin

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-03-17, 21:45:36 »
WinXP SP2 za szybki sprzęt???Wątpię hehe mam athlon 64 +3200 2.0gh 512 ram i radeon x600


Masz identycznie jak ja hehe ten sam problem :)

RyszardLin

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-03-17, 21:53:09 »
Witam

Tak na moje to wysypał ci się ntfs albo posypały pliki startowe windy. Podejrzewam ze instalowałeś coś, winda się zawiesiła Tobie i masz teraz kaszankę.

Spróbuj odpalić instalator Windy z płytki (nie z poziomu Linucha bo to ci się nie uda!!!!), wejść w tryb ratunkowy i sprawdzić system plików.

Pozdro

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-03-17, 22:02:12 »
"(nie z poziomu Linuksa bo to ci się nie uda!!!!)" ok już nie próbuje :P

"Spróbuj odpalić instalator Windy z płytki" robiąc to mam to co pisałem "instalator sprawdza konfigurację sprzętu..." i po chwili (2sek.) i nic. a nie mogę już nic dalej zrobić więc tylko reset.

"wejść w tryb ratunkowy i sprawdzić system plików" można jaśniej :P chodzi ci o tryb awaryjny?

A jeżeli cię źle zrozumiałem to bardzo proszę o wyjaśnienie w wersji dla laika ;p

Maruchin

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-03-17, 22:10:33 »
Julek dobrze mówisz ja mam to samo tylko reset mi pozostaje.

Więc jeśli nie można z tego poziomu to z jakiego??

RyszardLin

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-03-17, 22:33:58 »
Nie no chłopaki > ja to robiłem parę lat temu na studiach, teraz nie mam pojęcie w którym momencie jest ta opcja. Więcej informacji znajdziecie na forach  z Windows - to forum dotyczy Linux-a. Ni posiadam płyty instalacyjnej z Win XP > ale tylko linuxowe:)

Instalator się pyta czy ma instalować czy przejść w trub ratunkowy - albo coś w ten deseń.

Po za tym - jak piszesz że po odpaleniu instalki z windą masz ciemny ekran - aby na pewno wszystko w porządku masz ze sprzętem lub z płytką instalacyjną?

Maruchin

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-03-17, 22:40:37 »
Ale ja nie mam wina wgranego mam samego mandriva i chce zainstalować wina na chwilę.Więc nie ma mi się jak wyświetlić tryb awaryjny itp. hehe

RyszardLin

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #9 dnia: 2009-03-17, 22:44:34 »
Cytat: Maruchin
Ale ja nie mam wina wgranego mam samego mandriva i chce zainstalować wina na chwilę.Więc nie ma mi się jak wyświetlić tryb awaryjny itp. hehe
He he he a może wersja Liva Widy:) Jak potrzebujesz na chwilę:) Lub skorzystaj z wirtualki:)

Pozdro

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #10 dnia: 2009-03-18, 01:17:35 »
Cytat: Maruchin
WinXP SP2 za szybki sprzęt???
Proszę mi pokazać, gdzie napisałem za szybki? Napisałem za nowy a nie za szybki. Czytanie ze zrozumieniem i uwagą się kłania :)


Cytat: RyszardLin
Cytat: Maruchin
Ale ja nie mam wina wgranego mam samego mandriva i chce zainstalować wina na chwilę.Więc nie ma mi się jak wyświetlić tryb awaryjny itp. hehe
He he he a może wersja Liva Widy:) Jak potrzebujesz na chwilę:) Lub skorzystaj z wirtualki:)

Pozdro
Tylko, że kolega potrzebuje tego windowsa do ściągnięcia nowego Linuksa. na wirtualu wydaje mi się będzie więcej zabawy niż to warte.

Co do problemu to raczej na forum windowsowe, ja windowsa kompletnie nie znam, pomimo że czasami go używam, więc nie pomogę w tym temacie.

Pozdrawiam!

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #11 dnia: 2009-03-18, 01:46:44 »
Z tego co się orientuję, to tylko XP ma takie problemy... Windows 98, ME, 2000 i Vista bez problemu się instalują...
Linux chyba w jakiś sposób coś dopisuje na dysku, co jest w szczególny sposób nielubiane przez xp. U mnie pomogła całkowita czystka dysku, ale nie każdy może pozwolić sobię na taki luksus... (np. ma dane i nie może ich nigdzie zrzucić)

Kolejny powód dla którego nie cierpię MS Windows...

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #12 dnia: 2009-03-18, 15:01:00 »
mateo86 też o tym słyszałem, że te systemu lubią się żreć...

całe szczęście nie mam na komputerze jakiś MEGA ważnych informacji na kompie, a to czego potrzebuje przeniosę na flasha.

Jedyne co mnie do tej pory powstrzymywało od całkowitego formata to obawa że mimo tego dalej plyta nie będzie chciała odpalić ;/

Ale skoro piszesz, że oczyszczenie dysku pomogło to raczej zrobie tak jak piszesz.

Pozdrawiam

Maruchin

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #13 dnia: 2009-03-18, 17:32:57 »
Ja niestety całkowitego formata nie mogę zrobić (za dużo danych do stracenia) ale znajdę jakieś wyjście z tego :)

  • Gość
Problem z wróceniem na system WinXP
« Odpowiedź #14 dnia: 2009-03-18, 18:41:44 »
Przeczytałem, że najlepszym wyjściem jest zainstalowanie WinXp z Service Packiem 3 (wydany w 2008r), który ma jakieś tam dodatkowe sterowniki. Z SP3 powinna pójść dalej instalacja, ale to jest już kwestia Wina, a to jest forum Linuxa. Ja zacząłem tu pisać tylko dla tego, bo myślałem, że uda mi się to odpalić z Linuxa i potrzebowałem podpowiedzi ;]