Nowe posty

Autor Wątek: pytania laika  (Przeczytany 4137 razy)

prezio

  • Gość
pytania laika
« dnia: 2009-03-16, 13:58:40 »
Witam
Mam na laptopie zainstalowaną MS Vista, chciałbym zainstalować linuxa openSuse 11.1 ale przed instalacją mam kilka pytań przed instalacyjnych.
Po pierwsze: mam 3 partycje na dysku:

Chciałbym zainstalować linuxa na partycji D, tylko wiem, że linux potrzebuje 3 partycji czy system sam podzieli ten dysk na kolejne partycje? czy nie będzie problemów z Vistą bo ona ma ograniczenie do 3 partycji a z tymi linuxowymi będzie razem 5 partycji?
tylko proszę nie odpisywać: szukaj, google itp, bo sam to wiem tylko widocznie nie ma tam odpowiedzi na tak podstawowe pytania

Pozdr Marcin

chmooreck

  • Gość
pytania laika
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-03-16, 14:12:10 »
Cytat: prezio
Witam
Po pierwsze: mam 3 partycje na dysku:
http://mail.jest.biz.pl/~mwasilewski/dyski.jpg
Brak dostępu, tzn certyfikat nie-ten-tego.

Cytat: prezio
Chciałbym zainstalować linuxa na partycji D, tylko wiem, że linux potrzebuje 3 partycji
Na upartego wystarczy jedna. Ale 3 to rozsądne wyjście (/, /home, swap)

Cytat: prezio
czy system sam podzieli ten dysk na kolejne partycje?
Instalator zrobi tylko to, co mu karzesz. W różnych dystrybucjach jest różny stopień zautomatyzowania. Osobiście wolę takie rzeczy robić ręcznie. Jest możliwość utworzenia trzech partycji na miejscu pozostałym po usunięciu Twojej partycji D:.

Cytat: prezio
czy nie będzie problemów z Vistą bo ona ma ograniczenie do 3 partycji a z tymi linuxowymi będzie razem 5 partycji?
Nie to forum. Najprawdopodobniej partycji linuksowych nie będzie rozpoznawać - wydaje mi się, że nie powinno być z tym problemu.

Cytat: prezio
tylko proszę nie odpisywać: szukaj, google itp, bo sam to wiem tylko widocznie nie ma tam odpowiedzi na tak podstawowe pytania
Odpowiedzi są, tylko trzeba je znaleźć.

TheUsh

  • Gość
pytania laika
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-03-16, 14:17:54 »
Vista ma ograniczenie do 3 partycji? Kto ci takich głupot nagadał? ;) Spokojnie można robić na dysku więcej partycji. Tak poza tym Vista i tak nie widzi partycji linuksowych.
Jedyne czego się boję, to tego że twój dysk jest fatalnie spartycjonowany i może to powodować problemy.
Linux do działania potrzebuje jednej partycji, ale aby nie było problemów z wydajnością warto zawsze dodać partycję swap o wielkości 512mb-1gb, która jest odpowiednikiem pliku wymiany pod windows.
BTW. Na twoim miejscu najpierw spróbował bym zainstalować np. Ubuntu przez wubi-installer.org, ponieważ dzięki temu nie namieszasz sobie z partycjami, a i w razie czego łatwo będzie go usunąć.

prezio

  • Gość
pytania laika
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-03-16, 14:37:33 »
Chciałbym mieć tak, Partycja C na Vistę, Druga Partycja na inne pliki pod windę, i poza tym potrzebowałbym 3 partycji dla linuxa.
To jak zrobie tak: usunę partycję D i E to w jakiej kolejności i jakie partycje zrobić aby grało :)

TheUsh

  • Gość
pytania laika
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-03-16, 14:51:32 »
Jak usuniesz D i E, to kolejne partycje rób zawsze jako rozszerzone (extended), a nie jako podstawowe (primary), bo teraz masz E jako primary, co przy grzebaniu z partycjami może doprowadzić do uszkodzenia tablicy partycji, a konsekwencją tego jest utrata wszystkich danych.
W sumie już bym ci radził zrobić backup, bo może być tak, że coś zepsujesz ;)

Po skasowaniu D i E po prostu załóż sobie nową na NTFS (aby windows ją widział), potem z 10gb jako '/' (root), resztę daj na '/home' i na końcu dysku z 1gb na swap.

prezio

  • Gość
pytania laika
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-03-16, 15:26:18 »
To mam już Partycje C i nieprzydzielone 160GB z tego chce 65 GB na różne pliki ale pod Vistę, pozostałe miejsce to partycje na linuxa i teraz następne pytanie:
1. Czy z pozostałego miejsca zrobić jedną partycję (jaki system plików?) i podzielić ją podczas instalacji linuxa czy:
2. Odrazu zrobić 3 partycję: 1 na root 10 GB, druga 1 GB na swap oraz 3 reszta na /home
Tylko w drugim przypadku te partycje zrobią się NFTS i nie wiem czy potem nie będzie to problem przy instalacji?

prezio

  • Gość
pytania laika
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-03-16, 17:00:56 »
W instalacji doszedłem do wyboru dysku i mam tak:
sda Dysk WD2500BEVS-2
sda1 unknow (dysk ratunkowy)
sda2 partycja C /windows/C
sda3 partycja D /windows/D
sda4 Extended
sda5 swap
sda6 / (chyba chodzi o root)
sda7 /home

mam pytanie o te punkty mocowania przy sda2 i sda3 to oznacza przypisaną literę dysku przez windowsa a linux zostanie zainstalowany na wolnej przestrzeni która została na dysku (nieprzypisana)??

prezio

  • Gość
pytania laika
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-03-16, 17:56:34 »
No i po wszystkim, openSuse działa :)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
pytania laika
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-03-16, 18:12:21 »
Cytat: prezio
czy nie będzie problemów z Vistą bo ona ma ograniczenie do 3 partycji a z tymi linuxowymi będzie razem 5 partycji?
Cytat: TheUsh
Vista ma ograniczenie do 3 partycji? Kto ci takich głupot nagadał? ;)
Mi się wydaję, że mu chodziło o to, że można zrobić, nie 3 a 4 partycje podstawowe, czyli tyle ile pomieści MBR a nie ile partycji można zobaczyć pod Windowsem :)

Do instalacji Linuksa użyj partycji logicznych, będziesz ich mógł zrobić więcej niż 4.

Pozdrawiam!

TheUsh

  • Gość
pytania laika
« Odpowiedź #9 dnia: 2009-03-16, 18:59:41 »
Cytat: prezio
No i po wszystkim, openSuse działa :)
No widzisz :D Pozytywem jest jeszcze to, że przy okazji uporządkowałeś partycje, bo tamten układ serio groził utratą danych (mi już się kiedyś to przydarzyło, nikomu nie życzę :D )

Cytat: roobal
Mi się wydaję, że mu chodziło o to, że można zrobić, nie 3 a 4 partycje podstawowe, czyli tyle ile pomieści MBR a nie ile partycji można zobaczyć pod Windowsem :)
Mi się jednak wydaje, że serio mógł tak myśleć z niewiedzy o partycjonowaniu ;) Nie o takich rzeczach zdarzało mi się usłyszeć ;)
Offtop: Fajne bity na TwoimSpejsie roobal ;)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
pytania laika
« Odpowiedź #10 dnia: 2009-03-17, 04:39:11 »
Cytat: TheUsh
Offtop: Fajne bity na TwoimSpejsie roobal ;)
Miło mi :) Kidyś słuchałem twoich utworów, które również są ciekawe, dawno już nic nowego nie robiłem, ale niedługo coś wrzucę, jak uporam się z jednym problemem, który mam w ogóle związany z myspace. Jak się nie uporam z tym problemem to założę odpowiedni wątek tu na forum.

Pozdrawiam!