Nowe posty

Autor Wątek: Witam standardowo jaką dystrybucję wybrać.  (Przeczytany 9273 razy)

Maruchin

  • Gość
Witam standardowo jaką dystrybucję wybrać.
« dnia: 2009-03-13, 12:02:56 »
Witam

Nie dawno zacząłem się interesować Linuxem.
Jeszcze z żadnego nie miałem okazji korzystać.
Dlatego czy mógłby mi ktoś doradzić jaką dystrybucję mam wybrać.Czytam cały czas forum ale tyle tych tematów że nie ogarniam wszystkiego :)

Mój komp:
Athlon 64 3200+ 2.0ghz
Radeon x600
512ram
200gb dysk

Ogólnie powinien odtwarzać muzykę, filmy dobry do neta i Starcrafta.
Aby był stabilny i w miarę prosty w obsłudze ponieważ jak pisałem wcześniej jeszcze nie miałem styczności z tym systemem.

Z góry dzięki za rady.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Maruchin

  • Gość
Witam standardowo jaką dystrybucję wybrać.
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-03-13, 12:36:08 »
Dzięki
Już zrobiłem test przeczytałem o osach i teraz rozkminiam wciąż który wybrać.
Kurcze ciężki wybór

Zastanawiam się nad Madriva i opensuse.

Może mi jeszcze ktoś napisać jak wygląda z downloadem mam na myśli torrenta innych p2p nie używam.

Może mi ktoś jeszcze wyjaśnić różnice między KDE a GNOME??Nie rozumiem tego w ogóle.

  • Gość
Witam standardowo jaką dystrybucję wybrać.
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-03-13, 13:06:38 »
Cytat: Maruchin
Dzięki
Już zrobiłem test przeczytałem o osach i teraz rozkminiam wciąż który wybrać.
Kurcze ciężki wybór
Zastanawiam się nad Madriva i opensuse.
Może mi jeszcze ktoś napisać jak wygląda z downloadem mam na myśli torrenta innych p2p nie używam.
Może mi ktoś jeszcze wyjaśnić różnice między KDE a GNOME??Nie rozumiem tego w ogóle.
Ściągnij sobie obrazy ISO płytek do wypalenia z wersjami Live jakiegoś linuksa ze środowiskiem graficznym KDE i Gnome. Wypal płytki. uruchom komputer z tych bootowalnych płytek i sam naocznie przekonaj się które środowisko graficzne Ci lepiej odpowiada, czy KDE czy też Gnome?
I wtedy zadecyduj którego chciałbyś używać na co dzień.
Możesz też przy instalacji Linuksa zainstalować KDE i Gnome, i jeszcze na dodatek kilka innych środowisk graficznych,
i wybierać któreś z nich przy logowaniu się do swojego nowego Linuksa.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Witam standardowo jaką dystrybucję wybrać.
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-03-13, 14:58:11 »
Cytat: Maruchin
Zastanawiam się nad Madriva i opensuse.
To ty decydujesz. Suse wydaje mi się bardziej nowoczesne i w ogóle bardziej mi się podoba, ale mojemu koledze zainstalowałem mandrivę, bo sobie ją ściągnął i też jest zadowolony. Najlepiej jakbyś wypróbował sobie wersje liveCD, wtedy będziesz mógł to porównać bez instalacji.

Cytat: Maruchin
Może mi jeszcze ktoś napisać jak wygląda z downloadem mam na myśli torrenta innych p2p nie używam.
Przez torrenta da się ściągnąć i suse i mandrivę i wiele innych dystrybucji. O ile możesz, to korzystaj właśnie z torrenta.

Cytat: Maruchin
Może mi ktoś jeszcze wyjaśnić różnice między KDE a GNOME??Nie rozumiem tego w ogóle.
Poszukaj zrzutów ekranu,to zobaczysz, co ci bardziej leży, ew. jak będziesz miał jakieś distro LiveCD, to sobie uruchom raz kde, raz gnome, raz xfce i zobaczysz, co cię bardziej kręci. Ja używam KDE 3
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Witam standardowo jaką dystrybucję wybrać.
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-03-13, 19:24:24 »
Gnome i KDE, i inne poza wyglądem różnią się jeszcze tym, że KDE ma najwięcej przeróżnych graficznych konfiguratorów oraz najwięcej oprogramowania dedykowanego temu środowisku, co nie znaczy, że pod Gnome czy innym nie odpalisz programu dla KDE. Ja osobiście wolę Gnome, ponieważ moim zdaniem jest jakoś wygodniejsze i łatwiejsze w konfiguracji, właśnie dlatego że bark w nim tylko konfiguratorów, natomiast dla mnie w KDE jest jeden wielki bałagan, a w menu to już taki burdel jest, że masakra.

Jako początkujący używałem KDE, bo było dla mnie wizualnie ładniejsze, teraz używam Fluxboksa, bo liczy się dla mnie lekkość pomimo, że mój komp nie jest jakiś stary czy wolny, po prostu tak lubię. Najlepiej sam zobacz, oceń pobaw się parę miesięcy KDE, potem przesiądź na Gnome a potem sam będziesz wiedział co dla Ciebie jest lepsze, wygodniejsze, ładniejsze itd.

Pozdrawiam!

RyszardLin

  • Gość
Witam standardowo jaką dystrybucję wybrać.
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-03-13, 20:14:48 »
Hm, ja zaczynałem od Linuxa, Windowsa nie znając, tzn, wiedziałem że jest, ale nie pracowałem na nim. Teraz życie zmusza, i czasami bez Windows nie da się zrobić paru rzeczy - i muszę z niego korzystać.
   Co Tobie doradzić? To jest bardzo trudne. Jest wiele Linuxów jak zauważyłeś. Slackware - szybki ale trochę upierdliwy w konfiguracji(za to go kocham). Jak pisał mój przedmówca - Mandriva oraz Suse - są bardzo przyjazne użytkownikowi, wiele aktualizacji. Kbuntu/Ubuntu - niesamowicie rozpoznają sprzęt no i są w wersji Live:). Sam podejmij decyzję. Wypróbuj. Potraktuj to jak nową przygodę, niesamowitą krainę nowości ale i bardzo dużego bezpieczeństwa. I jedna prośba - NIE ZREZYGNUJ ZA SZYBKO BO NIE WIESZ CO STRACISZ.
  I NA KONIEC NAJPIĘKNIEJSZE: Linux jest jak kobieta - niby już zrozumiałeś jak co chodzi i się oswoisz - i łapiesz wielkie zaskoczenie:) Z jednej strony daje Tobie stabilność, ciepło(jak kobieta w uczuciach) a z drugiej zaskakuje możliwościami.

Maruchin

  • Gość
Witam standardowo jaką dystrybucję wybrać.
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-03-13, 20:41:51 »
Dzięki za rady za 10min. będę miał Mandriva free 2009 i zobaczymy co to jest.

Szczerze powiedziawszy to nigdy nie miałem Linuxa ale nigdy po nim nie jechałem.

Dzisiaj na wp przeczytałem artykuł o nowym PCLinuxOS.

I tak zawsze czytam te komentarze idiotów którzy piszą że Linux to szajs itp. więc stwierdziłem że chyba przyszedł już czas na sprawdzenie samemu.

Jestem pozytywnie nastawiony do takiej nowości w końcu coś nowego.
Jak mi się nie spodoba Madriva to spróbuję z jakimś innym Linuxem nie wierzę w to że żaden mi nie przypadnie do gustu.

Problem w tym że jeszcze nie wiem co i jak skąd gdzie i po co.

A myślę że się w prawię :).

Na razie to wszystko wydaje się skomplikowane ale damy rade.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Witam standardowo jaką dystrybucję wybrać.
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-03-13, 23:59:39 »
Najważniejsze to zmienić przyzwyczajenia. Jako początkujący użytkownik jakieś 2 lata temu, strasznie mnie wnerwiało, że trzeba podawać hasło żeby coś zainstalować, teraz gdy czasami zdarza mi się używać Windowsa, korzystam tylko i wyłącznie z konta ograniczonego i gdy potrzebuję praw admina, klepię hasło admina i po sprawie. To jest mój nowy (lepszy) nawyk, Windows niestety uczy złych nawyków.

Wielu znajomym zakładałem konto z ograniczeniami i tłumaczyłem, że trzeba tylko podać hasło admina do instalacji ale znając życie na pewno, połowa z nich zawołała innego "specjalistę" od reinstalacji Windowsa, który poprawił moją "niedogodność". Prawda jest taka, zmiana przyzwyczajeń, poznanie innych systemów niż Windows, sprawia że nawet na Windowsa patrzysz inaczej, kiedyś miałem manię "nawracania" ludzi na Linuksa, wręcz co niektórym próbowałem go wciskać, teraz mi to, że tak powiem, wisi i skoro ktoś woli Windowsa, jego sprawa. Jest tylko jedna ważna rzecz, Windowsa też trzeba umieć używać, zwłaszcza że wiemy jaki Windows jest destrukcyjny w rękach nieświadomych użytkowników.

Pozdrawiam!

Maruchin

  • Gość
Witam standardowo jaką dystrybucję wybrać.
« Odpowiedź #9 dnia: 2009-03-14, 19:15:28 »
Chyba jestem idiotą albo coś jest nie tak hahaha

A więc ściągnąłem Mandriva dvd nagrałem płytkę super autorun się włącza.
Ale gdy chcę kliknąć Install Mandrive to nie odpowiada i to samo z Start floppy........  ale jak kliknął asistant to od razu FF mi się włączył.

Jak restartuję kompa i chcę uruchomić płytkę poprzez bootowanie też nie reaguje.

Jak myślicie co jest nie tak??
Płyta się lipnie nagrała albo OS źle się ściągnął??

rompiotr

  • Gość
Witam standardowo jaką dystrybucję wybrać.
« Odpowiedź #10 dnia: 2009-03-14, 19:20:06 »
Musisz przestawić w BIOSIE kolejność uruchamiania  dysków. tak by CD-ROM był na pierwszym miejscu

Maruchin

  • Gość
Witam standardowo jaką dystrybucję wybrać.
« Odpowiedź #11 dnia: 2009-03-14, 19:27:25 »
To jest tak ustawione i nie chula :/

Wydaje mi się że płytka jest źle nagrana ale nie posiadam na obecną chwilę czystej żeby nagrać jeszcze raz i sprawdzić.

A do tego czasu ściągnę Mandriva jeszcze raz.

rompiotr

  • Gość
Witam standardowo jaką dystrybucję wybrać.
« Odpowiedź #12 dnia: 2009-03-15, 00:12:46 »
może zbyt duża prędkość ? Warto sprawdzić też sumy kontrolne, by mieć pewność co jest błędem nośnika a co czymś innym.
Jeżeli bywasz we Wrocławiu, to mogę Ci dać Mandrivę 2009 z pisma Linux Magazine.
Nie miałem z nią żadnych problemów.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Witam standardowo jaką dystrybucję wybrać.
« Odpowiedź #13 dnia: 2009-03-15, 00:15:19 »
Sprawdź sumy md5, natomiast do nagrywania możesz użyć ImageBurn, słyszałem wielokrotnie, że Nero podobno kiepsko sobie radzi z nagrywaniem ISO.

Pozdrawiam!

PS. Jeden problem - wybór dystrybucji - już jest rozwiązany, pojawił się nowy problem załóż nowy wątek, taka jest ogólna zasada działania każdego forum. Zresztą na pewno, któryś z moderatorów napisze Ci to samo :)

skazi

  • Gość
Witam standardowo jaką dystrybucję wybrać.
« Odpowiedź #14 dnia: 2009-03-15, 10:03:17 »
Cytat: Maruchin
Chyba jestem idiotą albo coś jest nie tak hahaha

A więc ściągnąłem Mandriva dvd nagrałem płytkę super autorun się włącza.
Ale gdy chcę kliknąć Install Mandrive to nie odpowiada i to samo z Start floppy........  ale jak kliknął asistant to od razu FF mi się włączył.

Jak restartuję kompa i chcę uruchomić płytkę poprzez bootowanie też nie reaguje.

Jak myślicie co jest nie tak??
Płyta się lipnie nagrała albo OS źle się ściągnął??
A przypadkiem nie zrobiłeś tak że obraz miał ikonkę rara więc go rozpakowałeś i wtedy nagrałeś na płytę? Bo tak się nie robi trzeba po prostu np. w nero dać "nagraj plik obrazu" wskazać ten obraz i nagrać.