Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Prośba o pomoc w napisaniu komendy a może skryptu  (Przeczytany 18714 razy)

Maciek_Rutecki

  • Gość
Prośba o pomoc w napisaniu komendy a może skryptu
« Odpowiedź #15 dnia: 2005-09-18, 14:57:38 »
> 2005-09-18 01:11:42 anarcho napisał:
 
 >  >
 >  > Kretynska uwaga :>

Widze, ze ostatnio mamy przyplyw ludzi, ktorzy uwazaja za naturalne, ze powinni otrzymac odpowiedz podana na tacy, najlepiej natychmiast. I bron Boze wymagac od pytajacego myslenia (i w ogole wysilku umyslowego), bo sie biedak przemeczy i rozchoruje...

--
Maciek

xis

  • Gość
Prośba o pomoc w napisaniu komendy a może skryptu
« Odpowiedź #16 dnia: 2005-09-18, 15:20:04 »
Myślę, że cały problem sprowadza się do tego, że na forum brak jest jakiegoś jednolitego regulaminu, do którego możnaby odsyłać w razie sprzeczek czy nieporozumień.
Póki co bardzo popularne jest odsyłanie do rtfm i imho to b. dobrze, ale ten dokument nie jest 'prawomocny'. Myślę, że regulamin powinien zawierać proste definicje rzeczy na formum niedopuszczalnych, a wziętych właśnie z rtfm:

- niestosowanie się do głównych zasad rtfm (np. złe tytułowanie wątków itd.)
- bluzgi (to na szczęście jest niedozwolone już teraz)
- umieszczanie ogłoszeń ('Kto mi napisze...', 'Odp. na mail' itd.)
- doradzanie czynności nielegalnych (pamiętam jak kiedyś jeden drugiemu tłumaczył jak ściągać pirata z p2p)
- na koniec klauzula o tym, że forum to nie Błękitna Linia

Złamanie każdego z pktów regulaminu skutkować mogłoby odpowiednią formą 'kary'. Oczywiście większość 'kar' polegałaby na przeedytowaniu wątku, np. zmiana tytułu, ale mogłyby być i takie, w których temat automatycznie leci do /dev/null np. te o piractwie.

No i pojawia się problem moderacji. Ech, piękne byłyby czasy, w których 'mądre głowy' mogłyby usuwać duplikujące się wątki, czy nawet edytować czyjeś posty - dla dobra forum.

Pozdrawiam

Lorenzo

  • Gość
Prośba o pomoc w napisaniu komendy a może skryptu
« Odpowiedź #17 dnia: 2005-09-18, 15:38:46 »
2005-09-18 15:20:04 xis napisał:

 > Ech, piękne byłyby czasy, w których 'mądre głowy' mogłyby usuwać duplikujące się wątki, czy nawet edytować czyjeś posty - dla dobra forum.

Z tym to przesadziłeś. Taka edycja czyichś postów "dla dobra forum" to wynalazek czerwonych pająków. Z tych słów wynika, iż najpiękniej się żyje w Koreańskiej Republice L*dowo - D***okratycznej, a świat Orwell'a z "Roku 1984" jest królestwem niebieskim.

Co do reszty się zgadzam, gdyż nie kazdy wypowiadający sie człowiek ma świadomość własnych słów, a niektóre prosby są "pretensjonalne"

Pozdrawiam

wojtekm

  • Gość
Prośba o pomoc w napisaniu komendy a może skryptu
« Odpowiedź #18 dnia: 2005-09-18, 16:41:01 »
2005-09-18 15:38:46 Lorenzo napisał:

 > Z tym to przesadziłeś. Taka edycja czyichś postów "dla dobra forum" to wynalazek
 > czerwonych pająków. Z tych słów wynika, iż najpiękniej się żyje w Koreańskiej Republice L*dowo
 > - D***okratycznej, a świat Orwell'a z "Roku 1984" jest królestwem niebieskim.

Nie rozumiem co jest ludowo-demokratycznego w doprowadzaniu forum do stanu używalności dla używających wyszukiwarki. Jeśli już tak starsznie walczymy o wolność słowa to można zawsze zrobić tak:
"Problem z instalacją sterowników do karty XYZ (było: POOOOMOOOOCYYYY!!!)"

Wojtek

Lorenzo

  • Gość
Prośba o pomoc w napisaniu komendy a może skryptu
« Odpowiedź #19 dnia: 2005-09-18, 17:15:27 »
Tematy postów doprowadzić do stanu uzywalności - OK. Ale hasło 'mądre głowy' mogące edytować czyjeś posty.....to za dużo.

Dominik

Maciek_Rutecki

  • Gość
Prośba o pomoc w napisaniu komendy a może skryptu
« Odpowiedź #20 dnia: 2005-09-18, 19:29:46 »
2005-09-18 17:15:27 Lorenzo napisał:

> Tematy postów doprowadzić do stanu uzywalności - OK. Ale hasło 'mądre głowy' mogące edytować
 > czyjeś posty.....to za dużo.
 >
 > Dominik

A chcesz doprowadzac "do stanu uzywalnosci" wszystkie posty tego wymagajace, chyba Ci czasu zabraknie, a pytajacych nauczysz lenistwa, bo nawet postow poprawnych  (takze jezykowo) nie bedzie pisal (ktos zrobi przeciez to za nich).

Zly post powinno sie zablokowac i dac informacje o tym a po pewnym czasie wywalic i juz. Moderowanie uwazam za najlepsze rozwiazanie, to nie chec sterowania wszystkimi, ale pratyczne podejscie/. Kto chce pisac na forum to musi sie zgodzic na warunki tam panujace, badz zmienic/zrobic wlasne forum.

Kiedys pojawila sie propozycja wybrania z grona forumowiczow najbardziej odpowiedzialnych, ktorzy mieliby wspomoc administratorow.

--
Maciek

xis

  • Gość
Prośba o pomoc w napisaniu komendy a może skryptu
« Odpowiedź #21 dnia: 2005-09-18, 20:02:34 »
2005-09-18 15:38:46 Lorenzo napisał:

> 2005-09-18 15:20:04 xis napisał:
 >
 >  > Ech, piękne byłyby czasy, w których 'mądre głowy' mogłyby usuwać duplikujące się wątki,
 > czy nawet edytować czyjeś posty - dla dobra forum.
 >
 > Z tym to przesadziłeś. Taka edycja czyichś postów "dla dobra forum" to wynalazek
 > czerwonych pająków. Z tych słów wynika, iż najpiękniej się żyje w Koreańskiej Republice L*dowo
 > - D***okratycznej, a świat Orwell'a z "Roku 1984" jest królestwem niebieskim.

Faktycznie, nie wyraziłem się zbyt jasno. Już prostuję.
Pisząc o 'mądrych głowach' miałem na myśli moderatorów, a nie przypadkowych ludzi sądzących tylko, że posiadają mądre głowy ;) Sorry, jeśli wprowadziłem Cię w błąd.

Tak jak wspomniał wojtekm, nie zależy mi na zmienianiu czegoś dla własnego widzimisię, ale dla dobra forum - wolę 'problem z XYZ' niż 'POMOOOOOOCY'. Inni też by pewnie woleli i jedynie krótkowzroczny autor takiego wątku by to zostawił tak jak jest.

Dodatkowo, myślę, że taka 'moderacja-inwigilacja' nie byłaby potrzebna non-stop. Z czasem użytkownicy połapaliby się chyba w tym jak należy określać tytuł wątku. Póki co - idą za przykładem starych błędów i konstruują dalej beznadziejne tematy - błędne koło się niestety kręci.

Oczywiście każda edycja niosłaby za sobą jakiś dopisek typu 'Ostatnio edytowane przez ...'. Taki przykład:

---
[tytul]Problem ze sterownikiem do eglebegle[/tytul]

[post]
Witam, mam problem z eglebegle i co mam zrobić?
[/post]

Ostatnio edytowany przez WielkiModerator dnia 21.09.2005: zmiana tytułu
---
Jak widzicie adnotacja o ostatniej modyfikacji jest poza postem (nie ma możliwości jej usunięcia).

I jeszcze coś. Jeśli jesteście za to możemy wystosować jakąć petycję do Samego Szefa ;) (A.B.) i tam dokładnie opisać jak to widzimy. Możnaby zaproponować jednocześnie jakiś pomysł na edytowanie swoich postów przez użytkowników i 'ugryźć' to razem.

Póki co troszkę OffTopujemy (na szczęście topik jest do d... ;) ).

Maciek_Rutecki

  • Gość
Prośba o pomoc w napisaniu komendy a może skryptu
« Odpowiedź #22 dnia: 2005-09-18, 20:09:25 »
2005-09-18 20:02:34 xis napisał:

 >
 > Póki co troszkę OffTopujemy (na szczęście topik jest do d... ;) ).
 >

Przynajmniej sie do czegos przydal :-)

--
Maciek

chmooreck

  • Gość
Prośba o pomoc w napisaniu komendy a może skryptu
« Odpowiedź #23 dnia: 2005-09-18, 21:06:39 »
tylko ktos bedzie musial to moderowac... a nie wiem czy jest dosyc kompetentnych osob dysponujacych odpowiednia iloscia czasu...

Maciek_Rutecki

  • Gość
Prośba o pomoc w napisaniu komendy a może skryptu
« Odpowiedź #24 dnia: 2005-09-18, 21:37:34 »
2005-09-18 21:06:39 chmooreck napisał:

> tylko ktos bedzie musial to moderowac... a nie wiem czy jest dosyc kompetentnych osob
 > dysponujacych odpowiednia iloscia czasu...

Mozna zrobic tak:

1. Forumowicze zglaszaja kandydatury
2. Selekcja (przez adminow)
3. Kandydaci informuja, czy sa zainteresowani
4. Dostaja odpowiednie prawa.

IMO Osoby takie powinny miec:

1. Wolny czas, zeby choc raz dziennie zajrzec na forum
2. Kulture osobista i kompetencje, aby nie wpadli w szal i kasowali co sie rusza :-)
3. Moderator nie musi byc alfa i omega w dziedzinie Linuksow

Najlepiej przejrzec archiwum i zobaczyc, kto sie nadaje.

Najwazniejszym jednak uwazam ustalenie konkretnego regulaminu forum, aby nie bylo niejasnosci.

IMO odpadaja osoby, ktore choc raz "bawily sie" w flame (aktywnie).

--
Maciek

wojtekm

  • Gość
Prośba o pomoc w napisaniu komendy a może skryptu
« Odpowiedź #25 dnia: 2005-09-18, 22:08:35 »
Mam propozycję aby do dotychczasowej inforamcji o zasadach wysyłania pytań na forum dodać propozycje xis-a, że niedozwolone są posty typu:

> - bluzgi (to na szczęście jest niedozwolone już teraz)
> - umieszczanie ogłoszeń ('Kto mi napisze...', 'Odp. na mail' itd.)
> - doradzanie czynności nielegalnych (pamiętam jak kiedyś
> jeden drugiemu tłumaczył jak ściągać pirata z p2p)
> - na koniec klauzula o tym, że forum to nie Błękitna Linia

- od siebie dodam jeszcze: nic nie mówiące tematy typu: "POOMOOCYY!!!"

oraz klauzulę, że powyższe kryteria są podstawą do zablolowania wątku.
 
Wojtek

wojtekm

  • Gość
Prośba o pomoc w napisaniu komendy a może skryptu
« Odpowiedź #26 dnia: 2005-09-18, 22:10:40 »
Aha, mam jeszcze propozycję, aby wyszukiwarka ignorowała zablokowane wątki i ew. można było to uaktywnić jakimś checkbox-em. Myślę, że śmieci i tak nikomu w niczym nie pomogą.

Maciek_Rutecki

  • Gość
Prośba o pomoc w napisaniu komendy a może skryptu
« Odpowiedź #27 dnia: 2005-09-18, 22:13:58 »
2005-09-18 22:10:40 wojtekm napisał:

> Aha, mam jeszcze propozycję, aby wyszukiwarka ignorowała zablokowane wątki i ew. można było to
 > uaktywnić jakimś checkbox-em. Myślę, że śmieci i tak nikomu w niczym nie pomogą.
 >

Popieram.

--
Maciek

xis

  • Gość
Prośba o pomoc w napisaniu komendy a może skryptu
« Odpowiedź #28 dnia: 2005-09-18, 22:45:04 »
2005-09-18 21:06:39 chmooreck napisał:
 >
 > tylko ktos bedzie musial to moderowac... a nie wiem czy jest dosyc kompetentnych osob
 > dysponujacych odpowiednia iloscia czasu...
 >

Co do wyboru na moderatora, to fakt - ciężko o jakąś obiektywną kalkulację czy ktoś się nadaje czy nie. Myślę, że na początek można wyłonić ich metodą 'bo admin tak wymyślił', a później grono moderatorów mogłoby kierować wnioski do admina, aby komuś tam uprawnienia nadać, czyli notabene o rozszerzenie zespołu.
Oczywiście w obu przypadkach musiałaby być zgoda kandydata, ale wątpię, by ktoś z tego rezygnował. Najwyżej nie będzie korzystał.


2005-09-18 21:37:34 Maciek_Rutecki napisał:
 > Mozna zrobic tak:
 >
 > 1. Forumowicze zglaszaja kandydatury
 > 2. Selekcja (przez adminow)
 > 3. Kandydaci informuja, czy sa zainteresowani
 > 4. Dostaja odpowiednie prawa.
 >

Albo właśnie tak jak wyżej. Może Arek coś zaproponuje.

 > IMO Osoby takie powinny miec:
 >
 > 1. Wolny czas, zeby choc raz dziennie zajrzec na forum
 > 2. Kulture osobista i kompetencje, aby nie wpadli w szal i kasowali co sie rusza :-)
 > 3. Moderator nie musi byc alfa i omega w dziedzinie Linuksow
 >
 > Najlepiej przejrzec archiwum i zobaczyc, kto sie nadaje.
 >
 > Najwazniejszym jednak uwazam ustalenie konkretnego regulaminu forum, aby nie bylo niejasnosci.
 >

Dokładnie. Regulamin musi w takim przypadku przewidywać też uprawnienia (ale i ograniczenia) moderatora. Myślę, że wspomniane wyżej kasowanie postów odbywać by się mogło _zgłoszeniem_ postu do admina wraz z uzasadnieniem. Po skasowaniu topika założyciel tematu powinien dostać informację o tym, że temat został usunięty (o ile zaznaczyłby opcję powiadamiania przy zakładaniu tematu)

 > IMO odpadaja osoby, ktore choc raz "bawily sie" w flame (aktywnie).

Hmm.. niegłupie kryterium. Ostre, ale mi się podoba :)

Podsumujmy, potrzebujemy:
- Regulaminu forum. Jasnego i przejrzystego, najlepiej max 5 punktów, w których zawiera się cała istota forum i bycia 'grzecznym newbie' ;)
- Regulaminu dla moderatorów
- Mechanizmu moderacji jako takiej
- Możliwości edycji własnych postów. (być może dzięki temu nawet zwykli użytkownicy odpowiednio upomniani mogliby sami poprawiać swoje ewentualne błędy)

Wpadł mi do głowy jeszcze taki pomysł, ale nie wiem czy przejdzie (Arek mnie zabije):
Przy każdym poście poza 'Odpowiedz' mógłby widnieć link 'Zgłoś do moderacji/edycji'. Jeśli autor postu nie dostosuje się do uwag użytkowników dotyczących swojej wypowiedzi, to możnaby taki post zgłosić. Powiadomienie otrzymywaliby zarówno moderatorzy jak i autorzy takich postów. Jeśli autor wyedytuje post przed moderacją, to wszystko ok, a jeśli będzie zwlekał - moderator go wyręczy. Oczywiście trzebaby było jakoś załatwić takie zgłaszanie (tylko zalogowani powinni mieć taką możliwość), żeby jakiś purysta nie klikał 'Zgłoś do moderacji/edycji' przy każdej okazji (np. błąd ortograficzny). Dodatkowo moderatorzy mogliby widzieć listę postów zgłoszonych do moderacji - to ułatwiłoby ich pracę.

Taka wariacja, ale może coś w tym jest.

Jakieś jeszcze pomysły?
Może jutro spróbujemy napisać jakiś regulamin?

Pozdrawiam

xis

  • Gość
Prośba o pomoc w napisaniu komendy a może skryptu
« Odpowiedź #29 dnia: 2005-09-18, 22:53:43 »
2005-09-18 22:08:35 wojtekm napisał:

> Mam propozycję aby do dotychczasowej inforamcji o zasadach wysyłania pytań na forum dodać
 > propozycje xis-a, że niedozwolone są posty typu:
 >
 > > - bluzgi (to na szczęście jest niedozwolone już teraz)
 > > - umieszczanie ogłoszeń ('Kto mi napisze...', 'Odp. na mail' itd.)
 > > - doradzanie czynności nielegalnych (pamiętam jak kiedyś
 > > jeden drugiemu tłumaczył jak ściągać pirata z p2p)
 > > - na koniec klauzula o tym, że forum to nie Błękitna Linia
 >
 > - od siebie dodam jeszcze: nic nie mówiące tematy typu: "POOMOOCYY!!!"
 >
 > oraz klauzulę, że powyższe kryteria są podstawą do zablolowania wątku.
 >  
 > Wojtek

Fakt, można połączyć przyjemne z pożytecznym i umieścić podpunkty będące najważniejszymi punktami regulaminu już przy pisaniu odpowiedzi.
Najlepiej jakiś szary box z wytłuszczoną listą zasad. Musi być krótko, żeby leniom zechciało się przeczytać :)