Nowe posty

Autor Wątek: redhead enterprise  (Przeczytany 2689 razy)

Lorgan

  • Gość
redhead enterprise
« dnia: 2009-02-25, 13:13:19 »
Witam

Potrzebuje małej pomocy. Mianowicie niedawno dostałem po koledze z pracy serwer z systemem redhead enterprise 5.

nr.1 Niestety nie wiem jak sprawdzić czy jest w wersji 32 czy 64 bitowej. Jaką komendą lub w którym pliku konfiguracyjnym znajdę informacje na ten temat??

nr.2 Dodatkowo Server obsługuje 2GB ram a ostatnio zostało dołożone 10GB czyli razem ma 12GB niestety korzysta tylko z 2GB. Czym może być to spowodowane??

(Być może tym że tym jest to wersja 32 bitow ale to będę mógł sprawdzić dopiero po uzyskaniu odpowiedzi na pytanie nr.1)

arctgx

  • Gość
redhead enterprise
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-02-25, 13:35:16 »
Pytanie nr 0: cóż to za dystrybucja redhead?

Zobacz co uname -m powie albo file na jakiejś binarce, choćby file /bin/bash (z uwagą jednak, że do 64-bitowej dystrybucji mogłeś doinstalować binarki 32-bitowe).

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
redhead enterprise
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-02-26, 04:50:26 »
Cytat: Lorgan
nr.2 Dodatkowo Server obsługuje 2GB ram a ostatnio zostało dołożone 10GB czyli razem ma 12GB niestety korzysta tylko z 2GB. Czym może być to spowodowane??

(Być może tym że tym jest to wersja 32 bitow ale to będę mógł sprawdzić dopiero po uzyskaniu odpowiedzi na pytanie nr.1)
Prawdopodobnie trzeba przekompilować jądro z włączoną opcją obsługi powyżej 4GB RAM.

Pozdrawiam!

Lorgan

  • Gość
redhead enterprise
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-02-26, 09:39:03 »
arctgx odp0: RedHat Enterprise 5.0 ES

Sprawdziłem i rzeczywiście jest 32bit.

rozwiązaniem dla mnie było by zainstalowanie jądra PAE do obsługi większej ilości pamięci. tylko teraz pytanie czy lepiej jest zmienić dystrybucje na 64bit czy pozostać na 32bit z jądrem PAE? Kwestia jest taka że serwer nie może mieć przerw w działaniu ponieważ stoi na nim Oracle i jest non-stop używany. Przerwa na 30min żeby podmienić jądro i tak jest dość długa jak na specyfikę firmy.

Jak wielkie mogą być różnice w pracy miedzy 64bit systemem a 32 z PAE??
(pare zdań na ten temat bo ja niestety jestem w tym temacie `zielony`)

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
redhead enterprise
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-02-26, 10:25:27 »
Jeśli chodzi o środowisko domowe to praktycznie nie ma różnicy między 32 bitami z PAE i 64 bitami.
Jednak z serwerami nie miałem aż takiego doświadczenia, żeby to jednoznacznie stwierdzić, tym bardziej że jest to red hat, którego jądro jest troszkę inne niż w pozostałych dystrybucjach (red hat dodaje "swój" kod)
Podejrzewam, że i w serwerze niewielkie różnice w obsłudze będą...

Ale trzeba się liczyć z faktem, że zainstalowanie od nowa 64 bitowego systemu zajmie znacznie więcej czasu niż 30 minut...
Nie wiem czy to jest opłacalne zważywszy na fakt że 32 bitowy linux z procesorem intela (nie wiem jak amd) obsługuje do 64 GB ram (oczywiście z włączonym PAE 3-level)