Nowe posty

Autor Wątek: Jak zaktywować gruba  (Przeczytany 2476 razy)

  • Gość
Jak zaktywować gruba
« dnia: 2009-02-22, 12:01:27 »
Dobrze, w takim razie założyłam nowy temat, jednak odniosę się do wypowiedzi moich dwóch przedmówców.

Cytat: roobal
To kiepsko szukałaś, bo temat przewija się przynajmniej raz w tygodniu, chociażby na dobrychprogramach.
Cytat: roobal
Z czytaniem widze tak samo kiepsko jak z szukaniem.
Najwidoczniej nie każdy jest takim geniuszem jak Ty.

Cytat: roobal
Po co stwarzać Moderatorom więcej roboty? Zasada na każdym forum jest taka sama. Nowy problem = nowy wątek.
Niekoniecznie, jeśli już powstała pewna sytuacja, to na innych forach po prostu się te wątki przykleja do nowego tematu. Ja przynajmniej spotykam się z tym na co dzień, jak i również na forum, na którym podejmuję funkcję moderatora, gdzie indziej administratora.

Cytat: arctgx
Karolina, znowu próbujesz podporządkować wątek nie tyle tematowi, co własnej osobie
Nie prawda, odpowiedź jw.

Cytat: arctgx
Ciężki z Ciebie pacjent, ale rokujący nadzieję ;) (...) Cały post skupiony na osobie, choć z treścią w której na miejsce Ciebie można by podstawić inną osobę (aż się prosi o matematyczne powiedzonko "`Karolina` zmienną jest")
Wiesz, wcale nie śmieszą mnie takie komentarze na temat mojej osoby.
--------------------------------

A wracając do gruba, nie wiem w dalszym ciągu czy powinnam na płycie cd-live wpisać do terminala np komendę grub-install?

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Jak zaktywować gruba
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-02-22, 13:41:15 »
A jak wygląda sytuacja, bo nie widzę poprzedniego tematu?

Chcesz zainstalować całego gruba, czy tylko naprawić poprzednią instalację (MBR dysku)?

arctgx

  • Gość
Jak zaktywować gruba
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-02-22, 13:44:00 »
GRUB-a przywracam mniej więcej tak:
  a) odpalam jakąkolwiek zawierającą GRUB-a dystrybucję z płytki lub pendrajwa,
  b) sprawdzam, pod jaką nazwą urządzenia kryje się system plików "/", do którego chcę się dostać za pomocą GRUB-a i jądra (na potrzeby opisu zakładam że to /dev/sda2),
  c) montuję ten system w jakimś nowo stworzonym katalogu (np. mount /dev/sda2 /mnt/root),
  d1) chrootuję powłokę do tego katalogu (chroot /mnt/root),
  e1) teraz "światem" jest zawartość katalogu /mnt/root; tam (co wymagałoby większego tłumaczenia) tworzę pliki urządzeń, montuję co potrzebne (mount -a daję czasem z wygody) i wykonuję grub-install /dev/sda.

Nie polecam jednak wersji z chrootem, dlatego proponuję alternatywę:

  d2) grub-install --root-directory=/mnt/root /dev/sda.

Zakłada ona, że w /mnt/root istnieje katalog /boot na tej samej partycji. Nie działałem jednak w ten sposób i nie wiem jak działa.

Jest trzeci sposób - odpalić konsolę GRUB-a: http://www.gnu.org/software/grub/manual/grub.html#Installing-GRUB-natively (tu jest tłumaczenie).

P.S. Zauważ, że drugie zdanie abstrahowało z samego założenia od Twojej osoby ;) Niektóre fora wolałbym omijać zarówno jako zwykły użytkownik, jak i moderator. A odwiedzam takie wątki tylko, bo wyszukiwarka zasugerowała że wynik może być ciekawy.

  • Gość
Jak zaktywować gruba
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-02-22, 14:20:21 »
Przyznam, że jest to bardzo skomplikowane. Obawiam się, że sobie nie poradzę z tym przywróceniem. Na pewno nic się nie zmieniło i linuks jak i wszystkie jego elementy są w tym samym miejscu odnośnie sda. Ale jak dla mnie to naprawdę będzie to trudne.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Jak zaktywować gruba
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-02-22, 21:52:09 »
Cytat: karolina
Cytat: roobal
To kiepsko szukałaś, bo temat przewija się przynajmniej raz w tygodniu, chociażby na dobrychprogramach.
Cytat: roobal
Z czytaniem widze tak samo kiepsko jak z szukaniem.
Najwidoczniej nie każdy jest takim geniuszem jak Ty.
Wiesz, żeby umieć czytać nie trzeba być geniusze, każdego uczą tego już od zerówki, więc czytać każdy umie, chyba że jest analfabetą to nawet liter nie różni, natomiast prawdziwa umiejętność czytania to nie sklejanie literek w słowa a słowa w zdania, tylko rozumienia tego co się czyta i na prawdę nie trzeba być geniuszem.

Cytat: karolina
Przyznam, że jest to bardzo skomplikowane. Obawiam się, że sobie nie poradzę z tym przywróceniem. Na pewno nic się nie zmieniło i linuks jak i wszystkie jego elementy są w tym samym miejscu odnośnie sda. Ale jak dla mnie to naprawdę będzie to trudne.
Zainteresuj się Super Grub Disk. Oraz instrukcja obsługi, którą proszę przeczytać z wielką uwagą :)

Pozdrawiam!