Nowe posty

Autor Wątek: kilka pytan o linuxa  (Przeczytany 3248 razy)

Titus_24

  • Gość
kilka pytan o linuxa
« dnia: 2009-01-28, 13:52:23 »
hej to moj pierwszy post i mam kilka pytan odnosnie linuxa

rok temu po raz pierwszy zainstalowalem linuxa, byla to mandriva 2007. System dzialal swietnie szybko i sprawnie pozniej zmienilem kompa i zapomnialem o nim (mialem widowsa xp) wczoraj dostalem zamowiona mandrive 2009 zainstalowalem sobie i masakra dziala jak najgorszy mul ( mam laptopa 1600 mhz procek 512 ram i grafike 64 mb). Wczesniejsza wersja dzialal swietnie. Teraz na linuxa przeznaczylem 8 giga. Mialem pytanko na poczatku instlacji o dysk wymiany i teraz

1 czy niezbedny jest dysk wymiany? jesli tak to jak duzy
2 jaki linux bedzie odpowiedni dla mnie i mojego kompa (jestem poczatkujacy i zalezy mi na prostocie)
3 mam bezprzewodowy internet (wirles) czy latwo jest skonfigurowac linuxa zeby dzialal internet bezprzewodowy
4 jakiego linuxa polecacje oprocz mandrivy biorac pod uwage to co napisalem. Moge zakupic go z tej strony http://www.thelinuxshop.co.uk/catalog/index.php

sorki za przydlugiego posta ale zalezy mi na zapoznaniu sie z linuxem, dzieki za wszelkie odpowiedzi

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
kilka pytan o linuxa
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-01-28, 14:24:05 »
1 Niekoniecznie. Równie dobrze możesz sobie utworzyć plik wymiany na dowolnej partycji.
2 Sam musisz popróbować. Żaden nie jest idealny, ale którys na pewno przypadnie Ci do gustu.
3. Łatwo to jest mało precyzyjne słowo.
4. a po co kupoac, jak mozna miec za darmo? --> klik lub klik lub klik lub ... poszukaj na stronach developerów :-)
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

laszlo

  • Gość
kilka pytan o linuxa
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-04-05, 16:04:45 »
wiec tak jak kolega juz  wyzej napisal dystrybucja linuksa jest kwestia gustu , ja jednak wybral bym jakas popularna dystrybucje typu np. ubuntu , kubuntu , debian  itd. dlaczego ,poniewaz dla tak popularnych dystrybucji jest duze wsparcie istnieje wiele grup dyskusyjnych gdzie sie mozna wiele dowiedziec nastepnie istnieja repozytoria z bardzo duza iloscia pakietow do pobrania itd.. ja osobiscie uzywam kubuntu poniewaz uzywa srodowiska graficznego KDE ale instalacja KDE w innych dystrybucjach nie sprawia wiekszego problemu . dlaczego kubuntu? poniewaz posiada wiele narzedzi z graficznym interfejsem . uwazam ze jest to dosc odpowiedni rodzaj linuksa dla poczatkujacych. nastepnie pytales o tak zwana partycje wymiany (dysk wymiany) wlasciwie przyjelo sie za powinna byc dwa razy wieksza od pamieci RAM czyli jak masz  512 ram to partycja wymiany 1024. co do konfiguracji linuksa jesli chodzi o siec bezprzewodowa to musze napisac ze jest dosc latwo.

mike22

  • Gość
kilka pytan o linuxa
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-04-05, 16:54:27 »
Domyślam się że problemem jest zasobożerne KDE 4.1. Nie musisz zmieniać dystrybucji tylko zainstaloiwać Kde 3.5, polecenie urpmi task-kde3, tylko musisz mieć internet. Jeśli nie skonfigurujesz internetu to polecam PClinuxOS, ma starszą wersje KDE i konfiguratory z Mandrivy.

laszlo

  • Gość
kilka pytan o linuxa
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-04-05, 20:24:30 »
a zapomnialem dodac bardzo wazna informacje . sama konfiguracja karty sieci bezprzewodowej jest dosc latwa ale niestety wiele kart sieci bezprzewodowej posiada sterowniki tylko dla systemu windows. wiadomo bez sterownikow nic nie zrobisz z urzadzeniem (w twoim wypadku karta sieci bezprzewodowej) istnieje prawdopodobienstwo ze twoja karta takich sterownikow nie posiada ale moze byc inaczej. np karty sieciowe ktore sa automatycznie identyfikowane i instalowane to : intel ipw2100 i ipw2200 , Cisco Aironet , bazujace na ukladach Prism (prism 2 , prism 2.5 , prism 3)  zreszta sprawdz swoja karte , menu->system->administracja->siec na liscie zobaczysz wyswietlona karte sieci bezprzewodowej . jesli tak to znaczy ze twoja karta jest obslugiwana i gotowa do konfiguracji.

arctgx

  • Gość
kilka pytan o linuxa
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-04-05, 20:45:26 »
Może być tak, że Twoja karta bezprzewodowa jest obsługiwana przez najświeższe jądro (nie orientuję się jak jest z instalacją firmware), ale przez starsze już albo wcale, albo może wymagać zdobywania sterowników z zewnątrz. Dlatego możesz zorientować się, jaka to karta i jaką wersję jądra posiada wybrana przez Ciebie dystrybucja. Jedną z dystrybucji ze świeżym jądrem (2.6.29) jest obecnie Fedora 11 beta. Ubuntu 9.04 posiadać będzie domyślnie wersję 2.6.28.