Nowe posty

Autor Wątek: Kodowanie znaków MC  (Przeczytany 9367 razy)

sirsimon

  • Gość
Kodowanie znaków MC
« dnia: 2009-10-27, 15:26:00 »
Witam. Mam następujący problem. Pracuję zdalnie na plikach PHP. Są one zakodowane w standardzie ISO-8859-2. Kiedy edytuję je poprzez wbudowany edytor MC, zamiast polskich znaków widnieją tylko kropki.

Gdzieś wyczytałem, że jest sposób, aby edytor zmienił stronę kodową za pomocą skrótu Ctrl+T. Kiedy tak robię wyskakuje komunikat: "Aby skorzystać z tej możliwości wybierz swoją stronę kodową w oknie Ustawienia / Wyświetlanie znaków".

Problem w tym, że nie mam pojęcia, gdzie takie okno szukać. Przeleciałem całe menu i różne kombinacje skrótów klawiaturowych. W konsoli i w MC oczywiście wyświetlają mi się polskie znaki.

arctgx

  • Gość
Kodowanie znaków MC
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-10-27, 16:08:57 »
Może to nie rozwiązanie, ale można w mc wybrać zewnętrzny edytor, przynajmniej na pewien czas.

Offline

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 432
    • Zobacz profil
Kodowanie znaków MC
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-10-27, 19:16:45 »
U mnie w mc to jest w głownych opcjach, tj. mc -> górna belka -> Opcje -> "Wyświetlanie Znaków..." (4-ta od góry opcja).

arctgx

  • Gość
Kodowanie znaków MC
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-10-27, 19:18:46 »
Cytat: scool
U mnie w mc to jest w głownych opcjach, tj. mc -> górna belka -> Opcje -> "Wyświetlanie Znaków..." (4-ta od góry opcja).
Rzecz w tym, że mowa o edytorze mcedit, a nie menedżerze plików mc ;) Sprawdzić jednak nie zaszkodzi.

Offline

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 432
    • Zobacz profil
Kodowanie znaków MC
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-10-27, 19:29:08 »
Może są aż tak zintegrowane? :)

sirsimon

  • Gość
Kodowanie znaków MC
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-10-28, 06:46:32 »
Na wszelki wypadek sprawdziłem. Niestety nic się nie zmienia. Przeleciałem wszystkie dostępne tam kodowania.

Skoro mówicie, że da się zmienić edytor, to jak się to robi? Jaki byście polecili? Interesuje mnie raczej prosty edytor o standardowej obsłudze.

Offline

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 432
    • Zobacz profil
Kodowanie znaków MC
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-10-28, 08:05:16 »
Odbiegając nieco od tematu, powiedz mi, czy ta opcja kompletnie nic nie zmieniła? U mnie po zmianie tej opcji w mcedit pojawiło się w końcu pożądane przez Ciebie okienko...

sirsimon

  • Gość
Kodowanie znaków MC
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-10-28, 08:24:25 »
Tak tak, okienko się pojawiło. Ale zarówno zmiana kodowania w mc jak i mcedit nie dała nic. Tzn. w miejsce ą, ś, ź wciąż wstawia kropki.

Udało mi się natomiast zmienić edytor na zewnętrzny. Jest nim kwrite. On potrafi zmienić stronę kodową, ale nie umie tego robić automatycznie. No i jest pod x-sami...