Nowe posty

Autor Wątek: Brak opcji hibernacji/wstrzymania  (Przeczytany 3340 razy)

cookiemonster

  • Gość
Brak opcji hibernacji/wstrzymania
« dnia: 2009-03-18, 21:44:44 »
Witam, mam następujący problem. Niedawno zainstalowałem sobie Kubuntu najnowsze (KDE 4.1.4). Problemem jest kompletny brak opcji hibernacji, lub wstrzymania systemu. Nie mam pojęcia gdzie mógłbym ustawić pojawienie się tej możliwości. Szperałem w ustawieniach systemowych jednak nie znalazłem nic co mogłoby pomóc. Nie wiem może źle szukałem, ale nie mam pojęcia jak włączyć tą opcje. Przy instalacji systemu wybierałem same opcje domyślne więc znikniecie tej opcji nie jest chyba efektem przypadkowego zaznaczenia jakiejś opcji).

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Brak opcji hibernacji/wstrzymania
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-03-19, 01:12:47 »
Probowales w opcji zamknij przytrzymac klawisz myszy na niej ok. 2 sek.?

Pamietam, ze w niektorych dystrybucjach tak to jest rozwiazane.

Tak sobie jeszcze pomyslalem, ze moze brak sterownikow lub wsparcia dla, nie wiem co tam odpowiada za hibernacje, plyty glownej? Nie znam sie kompletnie na sprzecie :)

Pozdrawiam!

cookiemonster

  • Gość
Brak opcji hibernacji/wstrzymania
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-03-19, 16:43:36 »
Próbowałem, nie działa, jedyne dostępne opcje to wylogowanie zamkniecie i ponowne uruchomienie.

arctgx

  • Gość
Brak opcji hibernacji/wstrzymania
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-03-19, 20:43:02 »
Póki co, nie eksperymentowałem nigdy z usypianiem własnej maszyny, miałem okazję tylko nieco poczytać, zwracając uwagę na ryzyko utraty danych w pewnych okolicznościach:
---------------------------
/Documentation/ABI/testing/sysfs-power
/Documentation/power/swsusp.txt
/Documentation/power/states.txt
---------------------------
Jeśli chcesz, zarchiwizuj cenne dane, odmontuj dyski USB, odpal terminal, zaloguj się (sudo su) jako root i wykonaj dwa polecenia:
echo shutdown > /sys/power/disk
echo disk > /sys/power/state
Pierwsze polecenie (patrze pierwszy link) mówi mniej więcej, w jaki sposób odbędzie się hibernacja do dysku.

W drugim z nich zamiast "disk" możesz dać "mem" lub "standby", zgodnie z ostatnim z artykułów. Nie używając Kubuntu, nie wiem jednak czy ma ono przygotowane choćby parametry jądra resume=/dev/urządzenie itp.

Nie wiadomo jak sterowniki jądra wspierają Twoje układy na płycie głównej. Na ogół, im świeższe jądro, tym lepiej. W tej sytuacji dobrze sięgnąć dziś po wersję 9.04 alpha 6 (*nie wiem czy Kubuntu nadąża z wersjami alfa), jeśli na 8.10 usypianie nie wypali. Można też spróbować dystrybucji, która użyje jądra 2.6.29. Nikt jednak nie gwarantuje, że nowe jądro przyniosło poprawki związane z Twoim problemem.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Brak opcji hibernacji/wstrzymania
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-03-19, 21:12:02 »
Osobiście od kilku dni bawię się w hibernację (zrzut obrazu systemu na dysk) przy pomocy polecenia hibernate-disk, ponieważ używam Fluxboksa na Debianie Sqeeuze z jajkiem 2.6.26-1-686. Kiedyś pod Ubuntu również bawiłem się hibernacją i też działało sprawnie ale to jeszcze może zależeć od płyty głównej.

Pozdrawiam!