Nowe posty

Autor Wątek: Win XP i Mandriva  (Przeczytany 3985 razy)

Hvgi

  • Gość
Win XP i Mandriva
« dnia: 2009-01-25, 10:13:50 »
Witam

Jestem nowym użytkownikiem Linuksa i mam pewien problem, a mianowicie:

Mam cały czas zainstalowanego Windowsa XP i dysk mam podzielony na dwie partycje (C i D). Partycje D przeznaczyłem prawie, że całą na Linuksa. Mój problem polega na tym, że jak załaczam kompa to nie mam do wyboru jaki system chce używać :/

Nie wiem czy to jest to, ale jak instalowałem Linuksa to gdy pytało mnie o Program rozruchowy czy coś takiego dałem na Pomiń bo nie wiedziałem co wybrać :/

Wersja Linuksa, którą zainstalowałem to Mandriva 2009 Free

Jeśli ktoś wie  jak sobie z tym poradzić to byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź i jakieś wskazówki co mam robić... Z góry dzięki...

matulik

  • Gość
Win XP i Mandriva
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-01-25, 10:39:58 »
Cytat: Hvgi
Nie wiem czy to jest to, ale jak instalowałem Linuksa to gdy pytało mnie o Program rozruchowy czy coś takiego dałem na Pomiń bo nie wiedziałem co wybrać :/
Tak, to właśnie to.

Spróbuj jeszcze raz włożyć płyte z mandrivą, ponownie uruchomić komputer i pierwsze poszukać czegoś w stylu "odzyskiwanie" lub "naprawa" systemu (nigdy nie instalowałem mandrivy więc nie wiem). Potem poszukaj coś o programie ładującym/rozruchowym i spróbuj zainstalować go od nowa.

Jeśli to nie pomoże najprostszym wyjściem dla ciebie będzie zainstalowanie mandrivy od nowa.

Hvgi

  • Gość
Win XP i Mandriva
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-01-25, 14:47:34 »
Chyba zainstaluje od nowa...

Ale co wybrać jak będzie mnie pytało o Program rozruchowy??

matulik

  • Gość
Win XP i Mandriva
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-01-25, 14:55:36 »
Po prostu żeby zainstalować. Przypuszczam że instalator mandrivy nie jest zbyt skomplikowany. Możliwe że wystarczy dawać po prostu dalej>dalej>dalej ;- ] Ale czytać przy okazji wszystko co pisze na ekranie, bo czasami są tam ważne informacje.

samone-x

  • Gość
Win XP i Mandriva
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-01-25, 14:55:50 »
Jak ja instalowałem Mandriva 2009 porostu dawałem cały czas dalej  i miałem systemy do wyboru !

Hvgi

  • Gość
Win XP i Mandriva
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-01-25, 15:19:48 »
Cytat: matulik
Przypuszczam że instalator mandrivy nie jest zbyt skomplikowany
Niby nie, ale jak jest część poświęcona partycjonowaniu dysków to nie zabardzo wiedziałem co zrobić, żeby zainstalować Linuksa na mojej partycji D

Za jakieś 1,5h zainstaluje Mandrive od nowa...

Hvgi

  • Gość
Win XP i Mandriva
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-01-25, 18:15:02 »
Udało się. Podczas instalacji jak pytało mnie o Program rozruchowy dałem na Pierwszy sektor na dysku (MBR) i teraz mam do wyboru jaki system chce używać...

Mam takie pytanie, jak będę chciał usunąć Linuksa, sformatuję moją partycję D na której jest on zainstalowany to nic się nie stanie z moim WinXP??

Bees

  • Gość
Win XP i Mandriva
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-01-25, 18:33:27 »
Cytat: Hvgi
...nic się nie stanie z moim WinXP??
Komputer ulegnie anihilacji ... !!!


A na serio nic. Format partycji linuksowych, jedna komenda w trybie recovery i po kłopocie. Póki co pobaw się nowym systemem.

Hvgi

  • Gość
Win XP i Mandriva
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-01-25, 19:17:20 »
Cytat: Bees
Póki co pobaw się nowym systemem
Wiem, wiem, ale chodzi mi o to czy jak sformatuje partycję D to czy nic się nie stanie z tym bootloaderem czy jakoś tak bo czytałem, że są z tym problemy...

Bees

  • Gość
Win XP i Mandriva
« Odpowiedź #9 dnia: 2009-01-25, 21:18:24 »
Generalnie format partycji nie usuwa MBR.


Jeśli ci o to chodzi a boisz się spytać:
http://faq.pcformat.pl/index.php/Jak_usun%C4%85%C4%87_Linuksa%3F

Problemy są po to by je rozwiązywać.
;)

Hvgi

  • Gość
Win XP i Mandriva
« Odpowiedź #10 dnia: 2009-01-25, 22:27:02 »
Dzięki, właśnie o to mi chodziło ;)

Nie bałem się spytać bo się spytałem przecież :D:D

krys1144

  • Gość
Win XP i Mandriva
« Odpowiedź #11 dnia: 2009-01-26, 20:08:56 »
wybacz:jeżeli usuniesz Linuksa ,może być  zmieniony botloader,żeby go naprawić ,wkładasz płytę instalacyjną xp ,uruchamiasz konsolę odzyskiwania systemu, wpisujesz
FIXBOOT lub wybierasz z listy polecenie naprawy MBR.
  SPRAWDZONE DZIAŁA 100%