Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: ograniczanie uzytkownika  (Przeczytany 4564 razy)

lasher

  • Gość
ograniczanie uzytkownika
« dnia: 2005-09-14, 14:31:23 »
Mam następujący problem.
Na dysku sata 160 Gb samsunga mam zainstalowanego windowsa na pierwsej partycji następnie kilka partycji z daymi i auroxa 9.4
Program rozruchowy (grub) jest w mbr tego dysku .Na drugim dysku 80 gb ata seagate mam zainstalowaną najnowszą (wersja rozwojowa) mandrive w następujący sposób :
100mb na partycje boot, nastepnie partcja root i swap. Ponieważ Mandriva była instalowana jako druga chciałem zainstalować jej bootmanagera w mbr dysku sata (z windowsem i auroxem) ale po uruchomieniu kompa wszystko sie skaszaniło(wyskakiwał jakiś błąd gruba) i nie mogłem niczego bootować więc zaktualizowałem auroxa i jego program bootujący także mogę bootować windowsa i auroxa ale nadal nie moge bootować mandrive, mimo że próbowałem dodać go podczas aktualizacji( dokładniej wyskakuje selected disc does not exist). Próbowałem też ręcznie zmieniać grub.conf w aurox ale za każdym razem z tym samym skutkiem(wyskakuje ciągle że ten dysk nie isnieje). Być może źle oznaczam dyski ale raczej nie sądze. Dodam że dysk ata( z mandrivą) jest w auroxie rozpoznawany jako hdb czyli pierwsza partycja boot jako hdb1 (sprawdzalem montując go i sie zgadza) a dysk sata(windows i aurox) jako hde. W grubie hde jest oznaczony jako hd0 a hdb moim zdaniem powinien być jako hd1 i takie oznaczenie przyznał mu instalator po tym jak aktualizowałem auroxa(przypomne grub wyświetla potem że on nie isnieje). Jeszcze taka uwaga Mandriva ma nowsze jądro i podczas instalacji ten dysk był widziany jako sd. Pytanie jest oczywiście następujące: jak mam skonfigurować gruba(może być oczywiście też lilo  żebym sie mógł dostać do mandrivy. Docelowo chce wykasować tego auroxa i używać programu bootującego mandrivy  żeby mieć linuxa na osobnym dysku. Wiem że troche zamieszałem ale może ktoś to zrozumie i mi pomoże :)

Zbooj

  • Gość
ograniczanie uzytkownika
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-09-14, 14:51:14 »
2005-09-14 14:31:23 lasher napisał:

> Mam następujący problem.
 > Na dysku sata 160 Gb samsunga mam zainstalowanego windowsa na pierwsej partycji następnie kilka
 > partycji z daymi i auroxa 9.4
 > Program rozruchowy (grub) jest w mbr tego dysku .Na drugim dysku 80 gb ata seagate mam
 > zainstalowaną najnowszą (wersja rozwojowa) mandrive w następujący sposób :
 > 100mb na partycje boot, nastepnie partcja root i swap. Ponieważ Mandriva była instalowana jako
 > druga chciałem zainstalować jej bootmanagera w mbr dysku sata (z windowsem i auroxem) ale po
 > uruchomieniu kompa wszystko sie skaszaniło(wyskakiwał jakiś błąd gruba) i nie mogłem niczego
 > bootować więc zaktualizowałem auroxa i jego program bootujący także mogę bootować windowsa i
 > auroxa ale nadal nie moge bootować mandrive, mimo że próbowałem dodać go podczas aktualizacji(
 > dokładniej wyskakuje selected disc does not exist). Próbowałem też ręcznie zmieniać grub.conf w
 > aurox ale za każdym razem z tym samym skutkiem(wyskakuje ciągle że ten dysk nie isnieje). Być
 > może źle oznaczam dyski ale raczej nie sądze. Dodam że dysk ata( z mandrivą) jest w auroxie
 > rozpoznawany jako hdb czyli pierwsza partycja boot jako hdb1 (sprawdzalem montując go i sie
 > zgadza) a dysk sata(windows i aurox) jako hde. W grubie hde jest oznaczony jako hd0 a hdb moim
 > zdaniem powinien być jako hd1 i takie oznaczenie przyznał mu instalator po tym jak
 > aktualizowałem auroxa(przypomne grub wyświetla potem że on nie isnieje). Jeszcze taka uwaga
 > Mandriva ma nowsze jądro i podczas instalacji ten dysk był widziany jako sd. Pytanie jest
 > oczywiście następujące: jak mam skonfigurować gruba(może być oczywiście też lilo  żebym sie
 > mógł dostać do mandrivy. Docelowo chce wykasować tego auroxa i używać programu bootującego
 > mandrivy  żeby mieć linuxa na osobnym dysku. Wiem że troche zamieszałem ale może ktoś to
 > zrozumie i mi pomoże :)

Zarzuć Lilo na tej Mandarynie i wklep w nim w sekcji głównej

disk=/dev/sda    ->  dysk sata
    bios=0x80
disk=/dev/hda     -> dysk ata
    bios=0x81

Te ustawienia pozwalaja na bootowanie systemow na SATA poprzez zmianę adresacji dysków.

PZDR

Debian Users Gang

P.S. Mam $Sita na SATA a Debiana na ATA i tylko przy takim ustawieniu bootuje oba systemy. Grub na takim czyms sie wyłożył

lasher

  • Gość
ograniczanie uzytkownika
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-09-14, 15:03:47 »
2005-09-14 14:51:14 Zbooj napisał:

> 2005-09-14 14:31:23 lasher napisał:
 >
 > > Mam następujący problem.
 >  > Na dysku sata 160 Gb samsunga mam zainstalowanego windowsa na pierwsej partycji następnie
 > kilka
 >  > partycji z daymi i auroxa 9.4
 >  > Program rozruchowy (grub) jest w mbr tego dysku .Na drugim dysku 80 gb ata seagate mam
 >  > zainstalowaną najnowszą (wersja rozwojowa) mandrive w następujący sposób :
 >  > 100mb na partycje boot, nastepnie partcja root i swap. Ponieważ Mandriva była instalowana
 > jako
 >  > druga chciałem zainstalować jej bootmanagera w mbr dysku sata (z windowsem i auroxem) ale
 > po
 >  > uruchomieniu kompa wszystko sie skaszaniło(wyskakiwał jakiś błąd gruba) i nie mogłem
 > niczego
 >  > bootować więc zaktualizowałem auroxa i jego program bootujący także mogę bootować
 > windowsa i
 >  > auroxa ale nadal nie moge bootować mandrive, mimo że próbowałem dodać go podczas
 > aktualizacji(
 >  > dokładniej wyskakuje selected disc does not exist). Próbowałem też ręcznie zmieniać
 > grub.conf w
 >  > aurox ale za każdym razem z tym samym skutkiem(wyskakuje ciągle że ten dysk nie isnieje).
 > Być
 >  > może źle oznaczam dyski ale raczej nie sądze. Dodam że dysk ata( z mandrivą) jest w
 > auroxie
 >  > rozpoznawany jako hdb czyli pierwsza partycja boot jako hdb1 (sprawdzalem montując go i
 > sie
 >  > zgadza) a dysk sata(windows i aurox) jako hde. W grubie hde jest oznaczony jako hd0 a hdb
 > moim
 >  > zdaniem powinien być jako hd1 i takie oznaczenie przyznał mu instalator po tym jak
 >  > aktualizowałem auroxa(przypomne grub wyświetla potem że on nie isnieje). Jeszcze taka
 > uwaga
 >  > Mandriva ma nowsze jądro i podczas instalacji ten dysk był widziany jako sd. Pytanie
 > jest
 >  > oczywiście następujące: jak mam skonfigurować gruba(może być oczywiście też lilo  żebym
 > sie
 >  > mógł dostać do mandrivy. Docelowo chce wykasować tego auroxa i używać programu
 > bootującego
 >  > mandrivy  żeby mieć linuxa na osobnym dysku. Wiem że troche zamieszałem ale może ktoś to
 >  > zrozumie i mi pomoże :)
 >
 > Zarzuć Lilo na tej Mandarynie i wklep w nim w sekcji głównej
 >
 > disk=/dev/sda    ->  dysk sata
 >     bios=0x80
 > disk=/dev/hda     -> dysk ata
 >     bios=0x81
 >
 > Te ustawienia pozwalaja na bootowanie systemow na SATA poprzez zmianę adresacji dysków.
 >
 > PZDR
 >
 > Debian Users Gang
 >
 > P.S. Mam $Sita na SATA a Debiana na ATA i tylko przy takim ustawieniu bootuje oba systemy. Grub
 > na takim czyms sie wyłożył

dzieki tak zrobie tylko mi jeszcze powiedz jak sie mam dostać na tą mandaryne bo dyskiem startowym nie dysponuje a o ile pamiętam w instalce też sie tego dysku zrobić nie dało

Zbooj

  • Gość
ograniczanie uzytkownika
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-09-14, 15:55:53 »
2005-09-14 15:03:47 lasher napisał:

> 2005-09-14 14:51:14 Zbooj napisał:
 >
 > > 2005-09-14 14:31:23 lasher napisał:
 >  >
 >  > > Mam następujący problem.
 >  >  > Na dysku sata 160 Gb samsunga mam zainstalowanego windowsa na pierwsej partycji
 > następnie
 >  > kilka
 >  >  > partycji z daymi i auroxa 9.4
 >  >  > Program rozruchowy (grub) jest w mbr tego dysku .Na drugim dysku 80 gb ata seagate
 > mam
 >  >  > zainstalowaną najnowszą (wersja rozwojowa) mandrive w następujący sposób :
 >  >  > 100mb na partycje boot, nastepnie partcja root i swap. Ponieważ Mandriva była
 > instalowana
 >  > jako
 >  >  > druga chciałem zainstalować jej bootmanagera w mbr dysku sata (z windowsem i
 > auroxem) ale
 >  > po
 >  >  > uruchomieniu kompa wszystko sie skaszaniło(wyskakiwał jakiś błąd gruba) i nie
 > mogłem
 >  > niczego
 >  >  > bootować więc zaktualizowałem auroxa i jego program bootujący także mogę bootować
 >  > windowsa i
 >  >  > auroxa ale nadal nie moge bootować mandrive, mimo że próbowałem dodać go podczas
 >  > aktualizacji(
 >  >  > dokładniej wyskakuje selected disc does not exist). Próbowałem też ręcznie
 > zmieniać
 >  > grub.conf w
 >  >  > aurox ale za każdym razem z tym samym skutkiem(wyskakuje ciągle że ten dysk nie
 > isnieje).
 >  > Być
 >  >  > może źle oznaczam dyski ale raczej nie sądze. Dodam że dysk ata( z mandrivą) jest
 > w
 >  > auroxie
 >  >  > rozpoznawany jako hdb czyli pierwsza partycja boot jako hdb1 (sprawdzalem montując
 > go i
 >  > sie
 >  >  > zgadza) a dysk sata(windows i aurox) jako hde. W grubie hde jest oznaczony jako hd0
 > a hdb
 >  > moim
 >  >  > zdaniem powinien być jako hd1 i takie oznaczenie przyznał mu instalator po tym jak
 >  >  > aktualizowałem auroxa(przypomne grub wyświetla potem że on nie isnieje). Jeszcze
 > taka
 >  > uwaga
 >  >  > Mandriva ma nowsze jądro i podczas instalacji ten dysk był widziany jako sd.
 > Pytanie
 >  > jest
 >  >  > oczywiście następujące: jak mam skonfigurować gruba(może być oczywiście też lilo
 > żebym
 >  > sie
 >  >  > mógł dostać do mandrivy. Docelowo chce wykasować tego auroxa i używać programu
 >  > bootującego
 >  >  > mandrivy  żeby mieć linuxa na osobnym dysku. Wiem że troche zamieszałem ale może
 > ktoś to
 >  >  > zrozumie i mi pomoże :)
 >  >
 >  > Zarzuć Lilo na tej Mandarynie i wklep w nim w sekcji głównej
 >  >
 >  > disk=/dev/sda    ->  dysk sata
 >  >     bios=0x80
 >  > disk=/dev/hda     -> dysk ata
 >  >     bios=0x81
 >  >
 >  > Te ustawienia pozwalaja na bootowanie systemow na SATA poprzez zmianę adresacji dysków.
 >  >
 >  > PZDR
 >  >
 >  > Debian Users Gang
 >  >
 >  > P.S. Mam $Sita na SATA a Debiana na ATA i tylko przy takim ustawieniu bootuje oba
 > systemy. Grub
 >  > na takim czyms sie wyłożył
 >
 > dzieki tak zrobie tylko mi jeszcze powiedz jak sie mam dostać na tą mandaryne bo dyskiem
 > startowym nie dysponuje a o ile pamiętam w instalce też sie tego dysku zrobić nie dało

Z livecd jakiegos. Zamontuj dysk z Mandaryną a potem chroot /folder_z_mandaryna
No i modyfikujesz lilo.conf a potem przeładuj - lilo.

PZDR

Debian Users Gang

wiking83

  • Gość
ograniczanie uzytkownika
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-09-14, 12:39:32 »
potrzebuje stworzyc konto ktore bedzie mialo nalozone ograniczenia wykonywania programow. Idac od innej strony chce zeby po zalogowaniu uzytkownik mial goly desktop np. Iicewm+rox-filer oraz mozliwosc skozystania z przegladarki np. opery. Po czym po spelnieniu jakis warunkow chcialbym miec mozliwosc udostepnienia takiemu userowi (podczas trwania jego sesji) wiekszej ilosci softu, jak np. klient poczty, ftp itp. Da sie cos takiego zrobic ?

Zbooj

  • Gość
ograniczanie uzytkownika
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-09-14, 14:53:47 »
2005-09-14 12:39:32 wiking83 napisał:

> potrzebuje stworzyc konto ktore bedzie mialo nalozone ograniczenia wykonywania programow. Idac
 > od innej strony chce zeby po zalogowaniu uzytkownik mial goly desktop np. Iicewm+rox-filer oraz
 > mozliwosc skozystania z przegladarki np. opery. Po czym po spelnieniu jakis warunkow chcialbym
 > miec mozliwosc udostepnienia takiemu userowi (podczas trwania jego sesji) wiekszej ilosci
 > softu, jak np. klient poczty, ftp itp. Da sie cos takiego zrobic ?

W Linuxie sie wszystko da, tylko trzeba wiedziec jak. Chętnie tez sie dowiem :)

mrFelek

  • Gość
ograniczanie uzytkownika
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-09-14, 16:19:22 »
2005-09-14 12:39:32 wiking83 napisał:

> potrzebuje stworzyc konto ktore bedzie mialo nalozone ograniczenia wykonywania programow. Idac
 > od innej strony chce zeby po zalogowaniu uzytkownik mial goly desktop np. Iicewm+rox-filer oraz
 > mozliwosc skozystania z przegladarki np. opery. Po czym po spelnieniu jakis warunkow chcialbym
 > miec mozliwosc udostepnienia takiemu userowi (podczas trwania jego sesji) wiekszej ilosci
 > softu, jak np. klient poczty, ftp itp. Da sie cos takiego zrobic ?



No więc wydaje mi się że musisz (nie)poprostu tak poustalac grupy do której user należy aby podane przez ciebie warunki były spełniane.
Do tego celu pomocą może być kuser pod KDE or mc pod konsolą
Ale nie daje głowy ze to najłatwiejszy i jesyny no i słuszny sposób =]

Zbooj

  • Gość
ograniczanie uzytkownika
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-09-14, 17:35:27 »
2005-09-14 16:19:22 mrFelek napisał:

> 2005-09-14 12:39:32 wiking83 napisał:
 >
 > > potrzebuje stworzyc konto ktore bedzie mialo nalozone ograniczenia wykonywania programow.
 > Idac
 >  > od innej strony chce zeby po zalogowaniu uzytkownik mial goly desktop np.
 > Iicewm+rox-filer oraz
 >  > mozliwosc skozystania z przegladarki np. opery. Po czym po spelnieniu jakis warunkow
 > chcialbym
 >  > miec mozliwosc udostepnienia takiemu userowi (podczas trwania jego sesji) wiekszej
 > ilosci
 >  > softu, jak np. klient poczty, ftp itp. Da sie cos takiego zrobic ?
 >
 >
 >
 > No więc wydaje mi się że musisz (nie)poprostu tak poustalac grupy do której user należy aby
 > podane przez ciebie warunki były spełniane.
 > Do tego celu pomocą może być kuser pod KDE or mc pod konsolą
 > Ale nie daje głowy ze to najłatwiejszy i jesyny no i słuszny sposób =]

Troche dużo zabawy. Ten sposób znam. Wolałbym gdyby ktoś cos napisał o tzw chrootowalnym srodowisku :)

amdfanatyk

  • Gość
ograniczanie uzytkownika
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-09-14, 19:15:13 »
nie wiem do czego to potrzebujesz ale przy pomocy LIDS mozna stworzyc idealnie zamkniete srodowisko np konkretny program odciac od wszystkiego i recznie dopisac to, co mu wolno; wtedy nawet jak ktos go wyexploituje to nic mu to nie da :D nie wiem co chesz zrobic i czy tutaj LIDS bedzie najlepszy :]

wiking83

  • Gość
ograniczanie uzytkownika
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-09-16, 08:24:31 »
2005-09-14 19:15:13 amdfanatyk napisał:

> nie wiem do czego to potrzebujesz ale przy pomocy LIDS mozna stworzyc idealnie zamkniete
 > srodowisko np konkretny program odciac od wszystkiego i recznie dopisac to, co mu wolno; wtedy
 > nawet jak ktos go wyexploituje to nic mu to nie da :D nie wiem co chesz zrobic i czy tutaj LIDS
 > bedzie najlepszy :]

LIDS to moze byc to, na razie sobie tylko troche o tym poczytalem ale mysle ze znajde dla niego zastosowanie. Potrzebuje tego natomiast do projektu LTSP, na terminalach chce ograniczyc ilosc softu dostepnego dla poszczegolnych userow i chce miec tez mozliwosc udostepniania wybranych porogramow "w locie". Poczytam niebawem wiecej na ten temat, ale jezeli ktos ma jeszcze jakies pomysly to zapraszam do podzielenia sie nimi ;-)