Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Wybór systemu na starcie  (Przeczytany 10066 razy)

  • Gość
Wybór systemu na starcie
« Odpowiedź #15 dnia: 2009-01-26, 11:12:41 »
windows dziala, linuks nie. Nie mam tam zadnego bezpiecznego trybu, tylko te dwa systemy. Nie wiem, jak się odpala system w konsoli, do grubu jak na razie nie mam jak się dostać. Chyba pozostanie mi na nowo zainstalowac. No chyba ze znacie jakies triki jak sie do gruba dostac.

mastema2000

  • Gość
Wybór systemu na starcie
« Odpowiedź #16 dnia: 2009-01-26, 11:55:51 »
Czy ktoś może mi pomóc?
Chcę zainstalować Linuxa na swoim laptopie. nie wiem jaką dystrybucję wybrać, próbowałem instalować ubuntu potem mandrivę bez różnicy nie mam dżwięku w dodatku w ubuntu nie działa WiFi.
Mój laptop  to toshiba satellite L40 karta dżwiękowa intel high definition 82801EB ICH6

rompiotr

  • Gość
Wybór systemu na starcie
« Odpowiedź #17 dnia: 2009-01-26, 12:42:34 »
Do Karoliny.
Nic się takiego nie stało. po prostu musiałaś zrobić jakiś błąd w edycji pliku menu.lst Chyba dobrze by było, gdybyś zapoznała się jednak z dokumentacją GRUBA
http://pl.wikibooks.org/wiki/Linux/GRUB
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=693
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=7359
( TRZY PIERWSZE POZYCJE W GOOGLACH NA HASŁO GRUB EDYCJA )
Jeżeli nie wycięłaś trybu awaryjnego, to po prostu uruchomi Ci się linux w trybie tekstowym, a wtedy wystarczy prosty edytor tekstu np nano np $ sudo nano /boot/grub/menu.lst i poprawiasz swojego GRUBA.
Albo edytujesz wpis w Grubie używając klawisza e podświetlając linię którą chcesz edytować.
Bardzo proszę zapoznaj się z tymi trzema linkami. Pamiętaj, że Mint to pochodna Debiana, dystrybucji bardzo dobrze udokumentowanej i licznymi forami.
BTW nawet dobrze że nauczysz się edytować GRUBA. i to w konsoli. Nie każdy zdaje się wiedzieć że tak można i to na wiele sposobach ( patrz chroot , edycja spod liveCD itd.itd).

darkdancer

  • Gość
Wybór systemu na starcie
« Odpowiedź #18 dnia: 2009-01-26, 14:18:18 »
Cytat: arctgx
menu.lst aktualizowany jest (przez update-grub) wraz z instalacją niektórych paczek (np. jądra) i ta zmiana pozycji może długo nie pożyć.
Zgadza się - odpowiada za to linia:
# howmany=all
Znak komentarza na początku jest bardzo ważny. Jeśli nie chcemy aby system dodawał do menu grub każdą kolejną zainstalowaną wersję jądra możemy ustawić konkretną wartość (np. 2 jeśli boimy się, że najnowsze jądro może sprawiać kłopoty) i wydać polecenie:
sudo update-grub
Oczywiście nie zwalnia to od ręcznego usuwania pakietów niepotrzebnych już wcześniejszych wersji (co jest odrobinę denerwujące i nie mam zielonego pojęcia dlaczego Ubuntu tak się zachowuje - zapewne w "spadku" po Debianie, który w końcu jest jedną z dystrybucji typowo serwerowych).

  • Gość
Wybór systemu na starcie
« Odpowiedź #19 dnia: 2009-01-26, 16:36:39 »
Rompiotr nie rozumiemy się. Mnie się w ogóle nie chce linuks uruchomić i nie pomaga wciśnięcie e czy c. Czytałam dokładnie te 3 linki, co podałeś no ale co one mi mają dać? Ja mam czarny ekran i nic zrobić nie mogę. Już pisałam, że nie mogę nic wyedytować, tym bardziej gruba. Jak można tego linuksa odinstalować?

  • Gość
Wybór systemu na starcie
« Odpowiedź #20 dnia: 2009-01-27, 21:26:33 »
system postawiony na nowo... i znów nie działa :/ Ja już naprawdę nie wiem, co tam może być nie tak. Żeby zaraz po instalacji system siadł???  Szczerze, już mam dość tego linuksa. Idzie go jakoś całkowicie odinstalować?

rompiotr

  • Gość
Wybór systemu na starcie
« Odpowiedź #21 dnia: 2009-01-27, 21:56:23 »
Już na zawsze zostanie...Co to znaczy siadł, to zainstalował się czy nie? Masz jakieś komunikaty, informacje , coś w rodzaju sorry, try once again, albo jejku jejku ( tak jest w PLD, to nie żart ). Może Kernel panic! ? Windowsa umiesz instalować ? Minta jest prościej. Masz w necie tony dokumentacji. ( vide Ubuntu, vide Debian ). Samego Ubuntu jest już ponad 10 mln uzytkowników na świecie. Ja przed chwilą rozwaliłem sobie Slackware, za bardzo go odchudziłem :) . Ale j nie mówię, że to wina systemu.

  • Gość
Wybór systemu na starcie
« Odpowiedź #22 dnia: 2009-01-27, 22:06:15 »
zainstalował sie poprawnie, nic nie zdazylam tam jeszcze zrobic, przelaczylam się na windowsa, potem chcialam z powrotem na minta i znow to samo error 11 itd. Nawet awaryjny tryb nie  dziala. Jak ten system ma się tak sypać po godzinie od instalacji to podziękuję mintowi.

Bees

  • Gość
Wybór systemu na starcie
« Odpowiedź #23 dnia: 2009-01-27, 23:26:40 »
@Karolina
Brak Ci determinacji do poznania tego systemu.
Odpalasz system (Mint, *buntu... nieawazne) z CD (DVD),
uruchamiasz  konsole (xterm)
logujesz sie na roota ... sudo su
fdisk -l
analizujesz sobie wynik lub puszczasz na forum (moze ktos pomoze)
masz tam mozliwosc zmiany pliku menu.lst
Szczegoly znajdziesz w necie odnosnie konfiguracji gruba.
Raczej to nie system sie "sypnal" tylko cos jest z konfiguracja w tym pliku. Czy rzeczywiscie czytalas jakies poradniki o konfiguracji gruba? O mozliwosciach edycji paramertow jadra przy starcie za pomoca e ... niewazne

Mysle, ze pojdziesz na latwizne i to bedzie koniec przygody.

  • Gość
Wybór systemu na starcie
« Odpowiedź #24 dnia: 2009-01-28, 09:35:56 »
Tak, czytałam różne artykuły na temat gruba, ale jak już pisałam nawet jak wcisnę e to wyświetli mi się tylko linijka z nazwą jądra i co ja niby mam tam poprawić? Muszę mieć dostęp do całego pliku gruba. Też już pisałam, że nie odpalę żadnej konsoli, bo NIC NIE DZIAŁA. Tą "łatwizną" to raczej będzie zmiana dystrybucji, bo jak ktoś mi powiedział "ubunciaki często gęsto się sypią bez powodu"