Nowe posty

xx Problem z instalacją Linux Mint LMDE 6 "Faye" (2)
Wczoraj o 22:04:00
xx Need Guidance as In what category should I post? (1)
2024-08-07, 19:14:50
xx Odpowiednie wykorzystanie rdzeni P i E procesora (3)
2024-07-28, 09:35:04
xx Samba DC/AD problem z DNS (0)
2024-07-25, 12:42:23
xx DNS i WWW na virtualbox (4)
2024-07-24, 10:30:38
xx Instalacja Manjaro Linux (11)
2024-07-13, 22:57:31
xx Linux Lite 6.6. Po uruchomieniu z DVD przeglądarka Chrome jest nieaktywna (12)
2024-07-10, 22:33:30
xx Laptop MSI CR500 - nie akceptuje linuksa (6)
2024-07-03, 05:30:18
xx Co to jest ? (3)
2024-07-02, 13:36:58
xx Nowa wersja libreoffice (1)
2024-06-30, 18:22:49

Autor Wątek: Problem z włączeniem Linuxa  (Przeczytany 4524 razy)

AssHunter94

  • Gość
Problem z włączeniem Linuxa
« dnia: 2009-01-17, 20:09:34 »
Witam zainstalowałem Mandriva Linux 2007 na oddzielnym dysku od Windowsa (Dokladnie na starej 40-stce chyba ATA, nie jestem pewnien bo dysk wogóle mi zniknął z Windowsowego "Mój komputer") No i jak włączam Kompa to odrazu uruchamia się XP... Jak włączam z płytki "Mandriva Linux 2007" system ratunkowy to wyskakuje mi taki wiersz poleceń, może tam coś czeba zrobić? Odrazu dodam że Grub jest chyba zainstalowany bo po instalacji linuxa pytało czy chcem LILO czy GRUBa wybrałem GRUBa i coś tam instalowało. :P Jak moge odpalić tego Linuxaa? Już czytałem wszędzie o tym i nic nie ma;/  Jestem kompletnie zielony więc jeżeli ktoś zna odpowiedź na to pytanie to proszę o łopatyczne wytłumaczenie.

arctgx

  • Gość
Problem z włączeniem Linuxa
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-01-17, 20:21:05 »
Cytat: AssHunter94
Witam zainstalowałem MANDRIVA LINUX 2007 na oddzielnym dysku od Windowsa (Dokladnie na starej 40-stce) No i jak włączam Kompa to odrazu uruchamia się XP... Jak włączam z płytki system ratunkowy to wyskakuje mi taki wiersz poleceń może tam coś czeba zrobić? Odrazu dodam że GRUB jest chyba zainstalowany bo po instalacji linuxa pytało czy chcem LILO czy GRUBa wybrałem GRUBa i coś tam instalowało. :P To jak moge odpalić tego LINUXa? Już czytałem wszędzie o tym i nic nie ma;/  JESTEM KOMPLETNIE ZIELONY WIENC JAK JUŻ ZNACIE ODPOWIEDŹ TO PROSZE O ŁOPATYCZNE WYTŁUMACZENIE... Z GÓRY WSZYSTKIM DZIĘKUJE :* Xddd
http://rtfm.killfile.pl/#poprawnie

Skoro "wszędzie czytałeś", nie zmęczysz się przeczytaniem również pozostałej części tego poradnika. Być może po niej zrozumiesz jak zachęcić do odpowiedzi osoby chcące Ci pomóc.

  • Gość
Problem z włączeniem Linuxa
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-01-18, 09:46:16 »
Ja bardzo przepraszam, ale o co właściwie chodzi???

Tak to napisałeś, że można jedynie zgadywać :)
Przypuszczam, że gruba zainstalowałeś właśnie na dysku z Mandrivą więc nie dziw się że uruchamia się XP.
Żeby uruchomić Mandrivę masz trzy opcje:
1. po włączeniu komputera wejść do BIOS-u i tam zmienić kolejność bootowania żeby startował z drugiego dysku;
2. zainstalować gruba na pierwszym dysku - czyli hda, sda czy jak to się u ciebie nazywa;
3. jeśli się nie mylę, to również do windowsa znajdziesz programiki pozwalające na wybór systemu który chcesz uruchomić, wtedy nic nie musisz kombinować z grubem.
Bardziej ŁOPATYCZNIE (jakieś nowe słowo :D) tego nie wytłumaczę.
pozdrawiam

P.S. Widzę że korzystasz z Firefoxa, zainstaluj polski słownik, bo od tych  "chcem, czeba, wienc..." to się niedobrze robi.

AssHunter94

  • Gość
Problem z włączeniem Linuxa
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-01-18, 19:28:09 »
No, spoko, spoko. :D Ale rozumiem że jak w BIOS`e ustawię żeby startowało z drugiego dysku to nie będzie mi się włączał XP?  A mógłbyś podać taki program który wybiera system? :>
A i przepraszam za te błędy. Różnie bywa :P Zainstaluje słownik przy najbliżeszej okazji ;]

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Problem z włączeniem Linuxa
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-01-18, 21:45:48 »
Jesli podczas instalacji miales podlaczony dysk z xp to Grub powinien go automatycznie dodac do listy, ewentualnie mozesz to zrobic recznie dodajac wpis w grub.conf lub menu.lst zalezy z czego korzysta Mandriva, bo akurat nie pamietam. Ewentualnie wejdz w ten system ratunkowy i tam masz do wyboru ponowna instalacje GRUB/LiLo i zainstaluj go na dysku glownym, czyli hd0, jesli to pierwszy dysk lub hd1 jesli to dysk drugi.

Pozdrawiam!

Mojzesz

  • Gość
Problem z włączeniem Linuxa
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-03-10, 11:59:17 »
Mistrzowie Linuxa i nie tylko poradźcie co zrobić. Mam Athlona 64...... Instaluję Linuxa Mandriva PowerPack v64 lub Free v32 na dodatkowej partycji na której jest Windows.
Instalacja przebiegła pomyślnie za każdym razem.
Przy instalacji wybierałem 2 pierwsze opcje (oprócz użytkownika)
Po instalacji każe wyjąć płyte z napędu i następuje reset komputera.
Odpala sie Menu i mam do wyboru (mam kilka systemów 2 Windows i Linux) od góry
1.Linux
2.Linux - awaryjny tryb
3.Windows Microsoft (XP)
4.Windows1 (Vista)
Odpalam któregoś z Windows wszystko jest OK. Działa jak przedtem.
Odpalam Linux lecą napisy i w pewnym momencie stoi i kursor mruga.
Ostatnie kilka linijek ....Failed.

*Setting Up Other FileSystems.
SetupRoot: Moving/dev Failed:  No such File or Directory
SetupRoot: Error Mouting/Proc: No such File or Directory
SetupRoot: Error Mouting/Sys:  No such File or Directory
Switching to New Root and running Init
SwitchingRoot:/dev Does Not Exist in New Root
Booting has Failed

Po naciśnięciu dowolnego klawisza - nic.
Po naciśnięciu Ctrl+Alt+Del następuje reset i od nowa.
O co chodzi.
Może ktoś z Was się dobrze zna i poradzi co zrobić.
Z Windows działam juz trochę. Ale Linux to mój pierwszy raz. Linux mam zainstalowany razem z Windows na jednym dysku.
Z góry dziękuję.

arctgx

  • Gość
Problem z włączeniem Linuxa
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-03-10, 14:28:26 »
Nie wiem czy mistrza tu znajdziesz, pod nieobecność któregoś z nich spróbuję wzrokiem rzucić ;) Dziwnie wyglądają te komunikaty - tak jakby system nie był w stanie załadować pierwszego procesu (zwanego na ogół init). Nie jestem jednak nawet pewien czy to ten etap.

A chodzi mi o zamontowanie głównego systemu plików i odpalenie z niego wspomnianego inita. Zazwyczaj dostajesz informację w stylu "mounted root" oraz o wersji programu INIT, który się załadował - o ile tylko nie masz na starcie żadnej tapety lub mniej gadatliwego trybu.

Jeśli napisałeś, że na tej samej partycji znajduje się Windows, to być może jąderko na starcie nie połknęło sterownika systemu NTFS (a mogło go połknąć, jeśli mu go dano do tzw. initrd - to coś w rodzaju torebki z narzędziami na start). O załadowaniu takiego modułu powinna być mowa w komunikatach wyżej. Być może NTFS nie nadaje się do postawienia na nim Linuksa, ale o tym nie chcę się wypowiadać, bo po prostu nie próbowałem. Nie mówię już o archaicznym FAT, który zdecydowanie nie nadaje się do tego. Skąd pomysł na wspólną partycję?

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Problem z włączeniem Linuxa
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-03-10, 15:11:31 »
Ale on napisał na jednym dysku, nie na jednej partycji :-)
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji