Nowe posty

Autor Wątek: 3 powloki w Linuxie  (Przeczytany 2802 razy)

agniecha87

  • Gość
3 powloki w Linuxie
« dnia: 2009-01-17, 13:25:54 »
Witam wszystkich!!!

Mam niemały problem z Linuxem na moich zajęciach, a do tego dostałam zadanie, które wcale nie jest łatwiejsze i jak na razie nie potrafię się do niego zabrać. Bardzo chciałabym się nauczyć Linuxa oraz jak pisać małe programy, jednak mi to niestety nie wychodzi. Czas ucieka dlatego postanowiłam prosić Was o pomoc, jeżeli jest taka możliwość. Z góry dziękuje za każdą pomoc, nawet tą najmniejszą.

Oto wytyczone zadanie, które muszę ukończyć, poniżej podane są wszystkie informacje:

Zbiór skryptów powłok Linuxa musi pozwolić użytkownikom do usunięcia (remove) plików bez ich znikania, ale przenoszenia ich najpierw do kosza (dustbin) dopóki nie jest opróżniony.

del   - ten skrypt powinien zgłaszać wniosek by plik zwany  (a full or relative pathname) zostal przeniesiony do kosza na śmieci,

trash [-ai] - ten skrypt powinien usuwać zawartość pojemnika na śmieci.
Jeśli -i opcja jest używana, skrypt powinnien wyświetlić nazwy plików (filenames) w pojemniku na śmieci jeden po drugim i prosić użytkownika o potwierdzenie, że one powinny być wykasowane.
Jeśli opcja -a jest używana, skrypt powinien usuwać wszystkie pliki z pojemnika na śmieci, w innym wypadku, tylko pliki użytkowników, które są obecnie uruchomione, powinny zostać usunięte przez skrypt,

restore [-n] - ten skrypt powinien przenosić plik zwany (a full or relative pathname) do jego oryginalnego źródła pochodzenia.
Jeśli opcja -n jest używana, skrypt  powinien pozwalać plikowi przenieść go do źródła wyznaczonego przez użytkownika.

Podobno zadanie nie jest trudne, jednak mnie sprawia trudności. Będę dozgonnie wdzięczna za udzielona mi pomoc.

chmooreck

  • Gość
3 powloki w Linuxie
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-01-17, 13:44:34 »
Na gotowca bym nie liczył...
Zacznij od napisania co już wiesz,  masz lub wyszukałaś.

agniecha87

  • Gość
3 powloki w Linuxie
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-01-18, 15:13:30 »
#!/bin/bash
#
# rm_demo.sh: usuwanie pliku za pomocą komendy rm
shopt -s -o nounset
declare -rx SKRYPT=${0##*/}
declare -rx PLIKDOUSUNIECIA=”orders.bak”
declare -x STATUS
if [ ! -f “$PLIKDOUSUNIECIA” ] ; then
printf “%s\\n” “$SKRYPT: $PLIKDOUSUNIECIA nie istnieje” >&2
exit 192
else
rm “$PLIKDOUSUNIECIA” >&2
STATUS=$?
if [ $STATUS -ne 0 ] ; then
printf “%s\\n” “$SKRYPT: Nieudane usunięcie pliku $PLIKDOUSUNIECIA” >&2
exit $STATUS
fi
fi
exit 0

Do tego co doszłam, po przeczytaniu paru materiałów z Linuxa. Nie mam pojęcia czy to jest dobrze. Za wszelka pomoc dziękuje.