Nowe posty

Autor Wątek: Problem z poleceniem SU  (Przeczytany 6300 razy)

tdkwro

  • Gość
Problem z poleceniem SU
« dnia: 2009-01-15, 03:48:20 »
Dzień dobry. Mam taki problem z poleceniem SU, dziś zainstalowałem KUBUNTU na moim PC i po instalacji zauważyłem że nie mogę przejść na tryb administratora tą komendą. Większość potrzebnych mi operacji wykonałem wpisując przed takie polecenia jak np: mount czy adduser, polecenie SUDO. Po wpisaniu tej komendy system również pyta się mnie o hasło, wpisuję hasło usera jakie stworzyłem podczas instalacji i jest ok, montuję partycję, usuwam pliki itp., na początku pomyślałem że jest to mój błąd podczas instalacji, że przeoczyłem hasło dla root czy coś podobnego. Zainstalowałem system na nowo i nie zauważyłem aby mnie się instalator zapytał o hasło dla root, tylko utwórz usera i to tyle. Kiedy wydaję polecenie SU system odpowiada su: Nieudana autoryzacja. Proszę o pomoc, jeśli będą potrzebne jakieś logi, niezwłocznie umieszczę, pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc, Darek.

chmooreck

  • Gość
Problem z poleceniem SU
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-01-15, 08:14:10 »
sudo su ?

belfer413

  • Gość
Problem z poleceniem SU
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-01-15, 19:13:49 »
sudo passwd
Utworzy hasło dla roota

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Problem z poleceniem SU
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-01-15, 21:38:47 »
Cytat: belfer413
sudo passwd
Utworzy hasło dla roota
Zapomniałeś dodać w poleceniu dla jakiego użytkownika ma utworzyć/zmienić hasło, w tym wypadku powinno być:

sudo passwd root
Jednak na admina można się przełączać przy pomocy:

sudo su

lub

sudo -S
Pozdrawiam!

tdkwro

  • Gość
Problem z poleceniem SU
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-01-16, 09:28:15 »
Dzień dobry :) Już po problemie, pomogło mi w tym polecenie "sudo passwd" ustawiłem hasła i jest teraz wszystko ok. Zazwyczaj kiedy instalowałem np: Mandrivę czy Slacware hasło dla root-a ustawiało się podczas instalacji a tu taka zmyłka, zbiło mnie to z tropu. Dziękuję za pomoc. W zasadzie to mam jeszcze kilka pytań ale najpierw przeczytam forum i zaglądnę w google i jak nic nie wymyślę to się odezwę. Tymczasem :)                      Darek.