Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Całkiem zielona  (Przeczytany 75719 razy)

  • Gość
Całkiem zielona
« dnia: 2009-01-12, 19:55:45 »
Witam wszystkich. Wiem, że nie jestem pierwsza, ani ostatnia która zada to pytanie, jednak mimo wszystko proszę o wyrozumiałość doświadczonych użytkowników, zwłaszcza że każdy przypadek jest indywidualny. Ale do rzeczy. Postanowiłam spróbować przygody z linuksem. Przejrzałam już dużo stron, for, robiłam quiz z jakilinux.org ale przyznam, że im więcej czytam, tym większy mam mętlik w głowie. Myślałam nad ubuntu, mandriva 2009, openSUSE, knoppix, linux mint i naprawdę nie mam zielonego pojęcia która z tych dystrybucji byłaby dla mnie odpowiednia. Nadmieniam że jestem totalnie zielona z tematyki linuksa - wiele wyrażeń, cała ta terminologia jest dla mnie nieznajoma, dziwna. Kompletnie się nie znam na tym, nie jestem nawet minimalnie zaznajomiona z tymi systemami. Stąd cały czas myślę, którą dystrybucję wybrać. Dodatkowo wypowiedzi, które czytam są mocno podzielone. Inni zachwalają np. mandrive, drudzy piszą że to kompletna porażka. Podobne opinie są w innych dystrybucjach - wiadomo zdania zawsze będa podzielone. Myślę, że w pewnym sensie to chyba minus, że jest tyle dystrybucji ponieważ taki początkujący użytkownik, jak ja ma ogromny problem przy wyborze. Dlatego mam nadzieję, że doświadczeni linuksiarze coś mi doradzą.

Moje "namiary":
AMD Athlon (tm) XP 2000+
1,67 GHz, 1024 RAM, HDD 80 GB
BIOS American Megatrends Inc. Version 07.00T r. 2001
Wersja SMBIOS 2.3
Procesor x86

Dyzajash

  • Gość
Całkiem zielona
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-01-12, 20:23:45 »
hymm to powiem tak :
Mint to ubuntu ze wszystkimi najpotrzebniejszymi sterownikami ,programami,no typowy linux dla zielonych chcących się uczyć :)

Co do mandrivy -przypomina ona Winde choć jedni mówią że jak staniesz się użytkownikiem mandrivy to już nim zostaniesz i nie posuniesz się dalej :) Ja osobiście mam do niej wstręt :/

Knoppix to live DVD czyli wkładasz płyte do napędu ,resetujesz kompa ,i używasz :)
Nic nie instalując.

openSUSE -możesz spróbować ,jest dość łatwy w obsłudze i instalacji :) choć mi się nie podoba.

Na początku proponowałbym ci Ubuntu bądź Kubuntu (ładne efekty graficzne ma :) ),lub pokrewnego im Minta. Potem jak już wszystko ogarniesz możesz przesiąść się na Debiana (Ubuntu było na nim wzorowane).

Bees

  • Gość
Całkiem zielona
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-01-12, 20:30:06 »
Polecę Ci Linux Mint na początek dostaniesz w pełni działający system do pracy i zabawy.
Jedyne na co zwróć szczególną uwagę to na partycjonowanie
niezbędne partycje
/
home
I możesz doświadczać i bawić się z systemem osobiście polecam KDE raczej z serii 3.5 gdyż prawie wszystko można sobie łatwo skonfigurować, dostosować do własnych upodobań.  Myślę że Ci się spodoba zwłaszcza na początek nie będziesz musiała poszukiwać flasha javy i innych niezbędnych narzędzi. Chyba że jesteś ambitna i masz dużo czasu na poszukiwania to Debian.

Powodzenia....

Pozdrawiam!

  • Gość
Całkiem zielona
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-01-12, 20:47:27 »
Dziękuję wam za podpowiedzi. Właśnie myślałam o czymś mniej popularnym - mincie. Ogólnie na komputerze sprawdzam pocztę, net, webmastering i takie tam. Ale w razie kłopotów mogę robić to na xp bo raczej zostałabym na razie na 2 systemach.

------------------

Linux Mint wygląda jak istny windows xp. Zatem chyba spróbuję tej dystrybucji. Czy są gdzieś jakieś tutki jak się go instaluje? Są wersje cd-live czy zwykle? Czytam właśnie ich stronę linuxmint.pl

------------------

Tylko nie wiem jakie w wersji 6 jest środowisko graficzne :/ czytalam o gnomie kde ale chyba jest jeszcze flucks i inne. Które najlepsze dla totalnie nieobeznanego użytkownika? Z tego co widziałam to nie kde a gnome bardziej przypomina windowsa.

Dyzajash

  • Gość
Całkiem zielona
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-01-12, 21:34:47 »
ja ci powiem tak : budowa menu w KDE jest prawie identyczna jak w Windzie. Co do gnome to ja już się nim znudziłem :). Pod KDE masz więcej aplikacji,efektów,dodatków. Ale uwierz mi że to prawie nie ma różnic czy wybierzesz KDE czy GNOME. By zainstalować KDE na Mincie trzeba się trochę pobawić .... więc na sam początek jeżeli gnome jest podstawowym środowiskiem to na nim zostań. Co do tutków itd. to poszukaj w google on naprawdę nie boli :P (na polskich forach Minta powinna być instrukcja instalacji a jak nie to Youtube.pl :P )

PS :Fluxbox jest na słabsze komputery ,to jest bardzo lekkie i szybkie środowisko.
PS2: Chyba są wersje Live CD nie wiem ,nie sprawdzałem bo ja zawsze iso DVD ściągam :)

  • Gość
Całkiem zielona
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-01-12, 21:37:19 »
Nie wiem, jakie środowisko podstawowe ma Mint (piszesz ze gnome), tylko jest taki problem, ze na forum autor polonizacji minta pisze iż poprzednie obrazy są uszkodzone http://forum.linuxmint.pl/index.php/topic,201.0.html ale nie widać linków do prawidłowych obrazów. Myślę jeszcze nad openSUSE...  coś z tych dwóch bym wybrała. Nie jestem pewna, czy to co jest podane tutaj http://ittechblog.pl/2008/12/31/linux-mint-6-felicia-pl/ jest tymi uszkodzonymi plikami, czy już poprawionymi.

Dyzajash

  • Gość
Całkiem zielona
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-01-12, 21:41:08 »
heh ściągnij sobie stąd : http://www.linuxmint.com/download.html
i tu na dole strony masz wybór ,czy KDE czy Gnome(Main Edition) czy Xfce czy Fluxbox:)

a zapomniałbym : zadasz pewno pytanie czy to po polsku jest :P . Otóż przy instalacji wybierasz strefę czasową + układ klawiatury , a po instalacji zwykle wystarczy wpisać w konsoli krótką komendę ,relognąć się i masz system po polsku

  • Gość
Całkiem zielona
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-01-12, 22:18:41 »
na komendach to ja się totalnie nie znam :( co do spolszczenia. Myślę jednak cały czas Mint-OpenSUSE, OpenSUSE-Mint i nie wiem....

Dyzajash

  • Gość
Całkiem zielona
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-01-13, 06:53:47 »
po instalacji minta ,wpisujesz w google.pl lub szukasz na forum tej komendy,kopiuj ,otwierasz terminal wklej i po kłopocie ;P

ja ci polecam minta. A jeżeli wybierzesz susła to też good

chmooreck

  • Gość
Całkiem zielona
« Odpowiedź #9 dnia: 2009-01-13, 08:39:25 »
Cytat: karolina
Dodatkowo wypowiedzi, które czytam są mocno podzielone. Inni zachwalają np. mandrive, drudzy piszą że to kompletna porażka.
Każda pliszka...

Instaluj po kolei, najlepiej zacznij od przeglądnięcia kilku dystrybucji typu LiveCD (zwykle programy wczytują się wolniej niż po zainstalowaniu, ale system działa z płytki - nie trzeba instalować).

Jeśli natrafisz na jakiś problem, to najpierw poszukaj odpowiedzi na sieci, a potem się pytaj (dobrze jest przytoczyć co już znalazłaś). Przede wszystkim nie poddawaj się za szybko.

Dobrze by było, gdybyś przeczytała http://rtfm.killfile.pl

  • Gość
Całkiem zielona
« Odpowiedź #10 dnia: 2009-01-13, 15:40:37 »
Jestem raczej zdecydowana na Mint lub Open SUSE. Znalazłam wersje cd-live tylko problem jest taki, że nie wiem którą pobrać, bo ich tam chyba z 10 jest na samym gnomie i tyleż samo na kde. Głowa boli od tego. ftp://ftp-1.gwdg.de/pub/opensuse/distribution/11.1/iso/ Chodzi o suse. Nie wiem, co te końcówki liczb oznaczają.

Dyzajash

  • Gość
Całkiem zielona
« Odpowiedź #11 dnia: 2009-01-13, 16:03:05 »
to są końcówki na jaką platformę są te wersje :P

openSUSE-11.1-KDE4-LiveCD-i686.iso -to jest najodpowiedniejsza LIVE CD wersja dla ciebie :)

openSUSE-11.1-DVD-i586.iso - to jest najodpowiedniejsza wersja DO SAMEJ INSTALACJI dla ciebie :)

TheUsh

  • Gość
Całkiem zielona
« Odpowiedź #12 dnia: 2009-01-13, 16:06:30 »
Te 10 wersji plików to dlatego, że obok każdego obrazu iso masz pliki md5 do sprawdzenia czy jest wszystko dobrze ściągnięte, plik *.torrent do pobierania obrazu przy użyciu p2p itp. Wystarczy spojrzeć na rozszerzenia i wielkość pliku ;)
Co do tego co masz ściągnąć to ftp://ftp-1.gwdg.de/pub/opensuse/distribution/11.1/iso/openSUSE-11.1-GNOME-LiveCD-i686.iso

  • Gość
Całkiem zielona
« Odpowiedź #13 dnia: 2009-01-13, 16:10:29 »
Bardzo Wam dziękuję! Już ściągam sobie najpierw gnome a potem kde. No i jeszcze Minta, ale ten chyba ma oryginalnie wbudowane gnome, chyba że na Livecd jest co innego http://ftp.heanet.ie/pub/linuxmint.com/testing/LinuxMint-6-x64-RC1.iso Jeszcze tutaj widzę parę wersji lite(?) http://www.linuxmint.de/downloads.html

Dyzajash

  • Gość
Całkiem zielona
« Odpowiedź #14 dnia: 2009-01-13, 16:14:48 »
tam na głównej stronie minta (wcześniej pisałem ale powtórzę http://www.linuxmint.com/download.html  ) masz wybór na końcu strony : czy kde ,fluxbox,xfce a może gnome (main edition)

DLACZEGO MASZ DOWNLOAD wersji na 64 bity ? przecie twój procek tego nie obsługuje :/ ?? jak wybierasz wersje to patrz aby była albo z i686 albo i586 ,albo x86
nie x86_64 ,ani x64 :F