Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Różnica między środkowiskami  (Przeczytany 14200 razy)

viii

  • Gość
Różnica między środkowiskami
« dnia: 2009-01-07, 02:47:24 »
Na początku zaznaczę, że używam Ubuntu.

Mam takie pytanie: jaka jest różnica między Gnome a XFCE (nie licząc wyglądu i prędkości śmigania)?

1. Czy programów, które odpalałem na Gnome (np. Pidgin, Amarok, Ktorrent, OpenOffice) nie będę mógł odpalić na XFCE?

2. Czy Xubuntu jest "oficjalną" wersją czy po prostu ktośtam sobie w domu przerobił Ubuntu?

3. Do ludzi używających XFCE: jakie są wasze wrażenia, co mi powiecie przed przejściem na to środowisko?

PS: 4. Czy to prawda, że na XFCE mogę zrobić wszystko to, co na Gnome (chodzi o przydatne i użytkowe sprawy, nie wyglądy, kolory i efekty) tylko ew. jeśli nie ma graficznej opcji to w konsoli?

chmooreck

  • Gość
Różnica między środkowiskami
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-01-07, 08:05:41 »
Cytat: viii
1. Czy programów, które odpalałem na Gnome (np. Pidgin, Amarok, Ktorrent, OpenOffice) nie będę mógł odpalić na XFCE?
Będziesz mógł korzystać z tych samych programów.

Cytat: viii
3. Do ludzi używających XFCE: jakie są wasze wrażenia, co mi powiecie przed przejściem na to środowisko?
Używam z powodzeniem od jakiś 4 lat. Nie bój się tak, ta myszka nie gryzie ;-)

Cytat: viii
PS: 4. Czy to prawda, że na XFCE mogę zrobić wszystko to, co na Gnome (chodzi o przydatne i użytkowe sprawy, nie wyglądy, kolory i efekty) tylko ew. jeśli nie ma graficznej opcji to w konsoli?
Prawda.

arctgx

  • Gość
Różnica między środkowiskami
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-01-07, 15:37:30 »
Cytat: viii
3. Do ludzi używających XFCE: jakie są wasze wrażenia, co mi powiecie przed przejściem na to środowisko?
Przeszedłem w drugą stronę - z prostego (ale nierozwijanego w praktyce) IceWM i wiem że zjada on trochę więcej niż on zasobów sprzętu i to z wyłączonymi bajerami typu pulpit. Dłużej się też ładuje. Ale to na razie zdaje się mieć dla Ciebie małe znaczenie :)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Różnica między środkowiskami
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-01-07, 17:08:09 »
Cytat: viii
1. Czy programów, które odpalałem na Gnome (np. Pidgin, Amarok, Ktorrent, OpenOffice) nie będę mógł odpalić na XFCE?
Xfce tak samo jak Gnome korzysta z bibliotek GTK+, dlatego nie ma z tym problemu i działają tak samo jak pod Gnome, natomiast programy pisane w QT, czyli pod KDE takie jak Amarok czy KTorrent będą również działały bez problemu z tym, że wolniej, ponieważ korzystają one z bibliotek dla kde i muszą być one wcześniej załadowane. Wszystkie programy zarówno pod Gnome jak i KDE będą działały na każdym środowisku graficznym jak i pod wieloma menedżerami okien, czy pod wszystkimi nie mam pewności, bo nie wszystkie byłem w stanie przetestować.

Pozdrawiam!

chmooreck

  • Gość
Różnica między środkowiskami
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-01-07, 20:15:09 »
Cytat: roobal
natomiast programy pisane w QT, czyli pod KDE takie jak Amarok czy KTorrent będą również działały bez problemu z tym, że wolniej, ponieważ korzystają one z bibliotek dla kde i muszą być one wcześniej załadowane.
Nieprawda! Programy te będą działały tak samo szybko, co najwyżej mogą się dłużej ładować (załadowanie potrzebnych bibliotek).

arctgx

  • Gość
Różnica między środkowiskami
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-01-07, 21:03:40 »
Cytat: chmooreck
Programy te będą działały tak samo szybko
...chyba że binaria te wraz z danymi zajmą tyle miejsca w pamięci, że jądro będzie wyrzucać je do i odczytywać z pamięci wymiany ;)

chmooreck

  • Gość
Różnica między środkowiskami
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-01-07, 21:22:47 »
Cytat: arctgx
Cytat: chmooreck
Programy te będą działały tak samo szybko
...chyba że binaria te wraz z danymi zajmą tyle miejsca w pamięci, że jądro będzie wyrzucać je do i odczytywać z pamięci wymiany ;)
Śmiem twierdzić, że w takim przypadku używane środowisko będzie miało marginalne znaczenie... chyba, że będzie chodzić właśnie o te kilka - kilkanaście MB ;-)

arctgx

  • Gość
Różnica między środkowiskami
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-01-07, 22:50:28 »
Jasne. Była przecie mowa o Amaroku, Ktorrencie i rodzin bibliotek, z których korzystają, a nie tylko o środowiskach graficznych, w których pracują...

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Różnica między środkowiskami
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-01-08, 00:42:23 »
Cytat: chmooreck
Cytat: roobal
natomiast programy pisane w QT, czyli pod KDE takie jak Amarok czy KTorrent będą również działały bez problemu z tym, że wolniej, ponieważ korzystają one z bibliotek dla kde i muszą być one wcześniej załadowane.
Nieprawda! Programy te będą działały tak samo szybko, co najwyżej mogą się dłużej ładować (załadowanie potrzebnych bibliotek).
Znaczy chodziło mi właśnie o pierwsze uruchomienie programu, chodziło mi o ładowanie bibliotek, tylko źle ująłem słowa :)

Pozdrawiam!

  • Gość
Różnica między środkowiskami
« Odpowiedź #9 dnia: 2009-11-30, 01:44:21 »
Ja nie widzę aby aplikacje pisane w QT chodziły wolniej na Xfce, ja bym powiedział że wręcz odwrotnie bo KDE potrafi zabrać tyle pamięci że nic nie chce działać tak jak powinno.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Różnica między środkowiskami
« Odpowiedź #10 dnia: 2009-11-30, 02:21:17 »
Cytat: Tommy.public
Ja nie widzę aby aplikacje pisane w QT chodziły wolniej na Xfce, ja bym powiedział że wręcz odwrotnie bo KDE potrafi zabrać tyle pamięci że nic nie chce działać tak jak powinno.
Zabawy w archeologa ciąg dalszy?

Pozdrawiam!