Nowe posty

Autor Wątek: zamienić Linpusa na Winde  (Przeczytany 4025 razy)

karton

  • Gość
zamienić Linpusa na Winde
« dnia: 2009-01-05, 20:17:30 »
1. Trafił do mnie Acer E510. Ma on zainstalowanego Linpusa, z którym nie bardzo wiem co zrobić... Mam zainstalować na nim XPka ale oczywiście po uruchomieniu z płytki nie widzi on dysku :/

PS. Wiem, że to forum o Linuxie a nie o Windzie ale gdzie indziej nie mogę uzyskać pomocy, a problem na pewno jest wam znany więc pytam właśnie was.
Byłbym bardzo wdzięczny za poinstruowanie co i jak powinienem zrobić.


2. I jeszcze małe pytanko:
czy jak już będę miał XPka to dużym problemem będzie za jakiś czas dodanie jakiegoś lepszego Linuksa?

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
zamienić Linpusa na Winde
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-01-05, 20:48:32 »
Szczerze mówiąc to ja się zastanawiam czy w ogóle ten Linpus był instalowany przez producenta albo czy on w ogóle widział go na oczy, bo na moim Acer Extensa 5204 po uruchomieniu laptopa system się uruchamiał i błąd jakiś wystąpił :) u kolesia było to samo tylko, że na extensa 5220 jeśli dobrze model pamiętam :) Koleś chciał zainstalować XP ale wywalało mu jakiś błąd. U mnie kiedyś też było to samo, gdy instalowałem "gołego" Xp, natomiastt po zintegrowaniu z service packiem 2 poszło beż problemu.

Być może masz jakąś starą wersję XP, XP SP2 powinno pójść u mnie win98 nie poszedł, pewnie nie obsługuje już w ogóle nowego sprzętu i było to samo co z "gołym" XP.

Później możesz bez problemu zainstalować jakieś Linuksa a nawet kilka obok XP.

Pozdrawiam!

karton

  • Gość
zamienić Linpusa na Winde
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-01-05, 21:09:33 »
Laptop jest nowy więc Linpus jest zainstalowany od nowości. XPek faktycznie nie jest najnowszy, ma tylko SP1. Innym windowsem nie dysponuję więc nie wiem co teraz zrobić :/
Może jakby ktoś mi powiedział w jaki sposób doinstalować sterowniki do dysku to wtedy raczej powinien je widzieć i wtedy bym już mógł wgrać tego windowsa.

ZipoKing

  • Gość
zamienić Linpusa na Winde
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-01-05, 21:25:46 »
wizyta u wujka Google wiele wyjaśniła ;)
wejdź do biosa, ustawienia dysku -> zmień AHCI na IDE Mode
Swoją drogą, nie polecam nikomu zakupu Acera, ale wiadomością, iż przy odpowiedniej konfiguracji jest on "Linux-only" trochę będę do tej marki nastawiony nieco bardziej przyjaźnie ;)

jolsky

  • Gość
zamienić Linpusa na Winde
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-01-05, 21:36:39 »
Jest dokładnie tak, jak pisze @roobal: WinXP dopiero wraz z ServicePackiem 2 dostał obsługę kontrolerów SATA. Z tego, co widziałem na stronach z danymi technicznymi Twojego komputera, wyposażony jest ona właśnie w dysk SATA.

Ja znam dwa wyjścia:
1. Musisz wejść do BIOS-u swojego komputera i poszukać opcji "Run SATA in IDE mode" lub "Remap to IDE" lub coś podobnego (nie wiem jak wygląda BIOS Twojego komputera, więc dokładnie Ci nie powiem). Ja w ten sposób kiedyś instalowałem na dysku SATA WinXP bez żadnego SP.
2. Drugi sposób to właśnie instalacja XP ze zintegrowanym SP2 na płycie instalacyjnej. W starszych komputerach mógłbyś jeszcze wykorzystać sterowniki do płyty głównej zgrane na dyskietkę, ale Twój komputer nie ma już tak archaicznego urządzenia jak stacja dyskietek ;) O ile wiem, to instalator Windows nie odczyta sterowników z napędu optyczego. Niestety, w tym punkcie Ci nie pomogę, ponieważ nigdy nie miałem okazji wypróbować go osobiście.

Powodzenia

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
zamienić Linpusa na Winde
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-01-05, 21:37:33 »
Cytat: ZipoKing
wizyta u wujka Google wiele wyjaśniła ;)
wejdź do biosa, ustawienia dysku -> zmień AHCI na IDE Mode
Swoją drogą, nie polecam nikomu zakupu Acera, ale wiadomością, iż przy odpowiedniej konfiguracji jest on "Linux-only" trochę będę do tej marki nastawiony nieco bardziej przyjaźnie ;)
Nie wszystkie biosy mają tę opcję - czasami konieczna jest aktualizacja biosa, w sumie nie jest to operacja skomplikowana, jakkolwiek trzeba uważać :) Problem jest oczywiście z nowszymi kontrolerami SATA, których XP nie rozpoznaje, a co za tym idzie nie widzi dysku.

Co do samego Acera jako laptopa... Mam Acera Extensa 5620 i oczywiście pierwsze co po zakupie zrobiłem to usunąłem Vistę i zainstalowałem Linuksa. 100% podzespołów działa bez potrzeby ingerencji w jakąkolwiek konfigurację, a laptop działa bezawaryjnie od około roku. Nie mam mu nic do zarzucenia - jest tani, ładny i bezproblemowy :)

@karton: zainstaluj sobie lepiej jakieś Ubuntu/Fedorę/OpenSUSE - laptop będzie lepiej działał niż na XP ;)
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

jerzyzb

  • Gość
zamienić Linpusa na Winde
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-01-05, 21:38:32 »
Płyta instalacyjna WinXP musi mieć zintegrowany Service Pack 2 (conajmniej, SP3 lepiej). Wtedy nie trzeba wyłączać AHCI.

karton

  • Gość
zamienić Linpusa na Winde
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-01-05, 23:27:26 »
Opcję zmiany AHCI na IDE  na szczęście miałem. Nie wiem tylko dlaczego w trakcje instalacji systemu zrobił mi się błąd dysku :/ Jednak zrobiłem reset, sformatowałem dysk i dalej już poszło tak jak powinno. :) Nie wiem tylko dlaczego przy uruchamianiu kompa mam do wyboru 2 systemy? Oba te same! :D Na razie jednak się tym nie martwię.

Wielkie dzięki za pomoc!

Mam tylko jeszcze pytanie czy teraz mam zmienić tą opcję w Biosie z powrotem na AHCI?

ZipoKing

  • Gość
zamienić Linpusa na Winde
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-01-05, 23:29:51 »
Cytat: karton
Mam tylko jeszcze pytanie czy teraz mam zmienić tą opcję w Biosie z powrotem na AHCI?
Nie, chyba że chcesz poznać uroki Windowsa i tym samym powrócić do stanu pierwotnego, czyli Linuksa na pokładzie :)