Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: [Ubuntu 8.10] Przerozne pytania poczatkujacego  (Przeczytany 5643 razy)

olek1991

  • Gość
[Ubuntu 8.10] Przerozne pytania poczatkujacego
« dnia: 2009-01-05, 01:15:37 »
W tym topicu bede zadawal pytania o linuxie ubuntu. pewnie pytania byly juz gdzies przewijane na forum, lecz mi latwiej zadac to samo pytanie po raz setny, niz przeszukiwac setki archiwow.

wiec...

1. gdy zwiekszam rozdzielczoc z 1024x7xx na 1280x1024 to ekran staje sie BARDZO jasny i mryga [60hz]. niemialem tego problemu w windowsie.
2. aktualnie posiadam steroniki 177.80. chcialem zainstalowac 177.82. sciagnalem plik na pulpit, otworzylem termianl i wpisalem:
sh NVIDIA-Linux-x86-177.82-pkg1.run
i pisze, ze niemoze otworzyc pilku. co z tym zrobic?
3. obejrzalem ten oto filmik: http://www.youtube.com/watch?v=E4Fbk52Mk1w
i chcialbym miec niektore efekty... okey... wlacze w compiz managerze. ale jednak nie. opcja jest zaznaczona, a ja pozostalem bez informacji o tym jakie sa dane skroty, a te z neta niedzialaja. czegos takiego jak preferencje w ktorych moze zmieniac skroty, naterzenie niektorych rzeczy itp, nieznalazlem.
4. podczas pisania postu, opera 9.63, Build  2474 zawiesila mi sie jedyne trzy razy. zdarzalo sie to moze komus?


narazie to by bylo na tyle, choc obiecuje, iz bede was zadreczac minimum raz w tygodniu.  o/

  • Gość
[Ubuntu 8.10] Przerozne pytania poczatkujacego
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-01-05, 07:47:05 »
Cytat: olek1991
...pewnie pytania byly juz gdzies przewijane na forum, lecz mi latwiej zadac to samo pytanie po raz setny, niz przeszukiwac setki archiwow.
Szczery aż do bólu :D
Skoro tobie się nie chce, to na jakiej podstawie zakładasz że komuś się będzie chciało? Bo taki fajny jesteś?
A co do twoich pytań:
Ad 1. Ja też bardzo się cieszę, ze nie masz tego problemu w windowsie.
Ad 2. Może usiąść i płakać? Albo nadać plikowi odpowiednie prawa?
Ad 3. Nie obejrzałem tego, więc nie wiem.
Ad 4. Nie używam opery.

Zamiast straszyć forumowiczów,że będziesz minimum raz w tygodniu wypisywać podobne bzdury to usiądź i trochę pomyśl. Rozumiem,ze windows skutecznie oducza myślenia, ale uwierz mi w życiu taka umiejętność czasem się przydaje. Choćby po to żeby sobie poradzić z ww problemami.

pozdrawiam

olek1991

  • Gość
[Ubuntu 8.10] Przerozne pytania poczatkujacego
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-01-05, 10:31:26 »
to juz na forum o windowsie by mi pomogli z takimi problemami z linuxem...

zakladam, ze komus jest latwiej napisac z pamieci, bo tobie napisanie zajmie trzy sekundy a mnie odnalezienie czemu mi sie obraz spier*ala kilka godzina a i tak zostane z niczym.

powiedz mi... skoro niemiales intencji by pomoc to po co wogole pisales? zeby zaspammowac topic?



zeby linux zaczal odnajdywac plik, to musze wpisac "chmod NVIDIA-Linux-x86-177.82-pkg1.run" tak?
a tak na marginesie... to skad mam do k*rwy nedzy wiedziec wedlug ciebie, ze aby plik znajdywalo, to musze mu nadac prawa?


Cytat: "le_mon"
Zamiast straszyć forumowiczów,że będziesz minimum raz w tygodniu wypisywać podobne bzdury to usiądź i trochę pomyśl. Rozumiem,ze windows skutecznie oducza myślenia, ale uwierz mi w życiu taka umiejętność czasem się przydaje. Choćby po to żeby sobie poradzić z ww problemami.
i wedlug ciebie bym doszedl do tego, czemu mi sie obraz spieprza jak zmienie rozdzielczosc?

gratz, wiedzialem, ze uzytkownicy linuxa sa bardzo zadufani w swoim systemiku [systemikach], ale ciebie to mi sie naprawde zal zrobilo. przykro mi. get life nolife.

chmooreck

  • Gość
[Ubuntu 8.10] Przerozne pytania poczatkujacego
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-01-05, 11:00:37 »
Cytat: olek1991
W tym topicu bede zadawal pytania o linuxie ubuntu. pewnie pytania byly juz gdzies przewijane na forum, lecz mi latwiej zadac to samo pytanie po raz setny, niz przeszukiwac setki archiwow.
Mi łatwiej odpowiedzieć jeden raz...
Koniecznie przeczytaj http://rtfm.killfile.pl, inaczej możemy się nie zrozumieć.

Cytat: olek1991
1. gdy zwiekszam rozdzielczoc z 1024x7xx na 1280x1024 to ekran staje sie BARDZO jasny i mryga [60hz]. niemialem tego problemu w windowsie.
Wyreguluj sobie monitor lub zmień częstotliwość odświeżania.
Cytat: olek1991
2. aktualnie posiadam steroniki 177.80. chcialem zainstalowac 177.82. sciagnalem plik na pulpit, otworzylem termianl i wpisalem:
sh NVIDIA-Linux-x86-177.82-pkg1.run
i pisze, ze niemoze otworzyc pilku. co z tym zrobic?
Oprócz załączenia terminala należy jeszcze przejść do lokalizacji, gdzie zapisałeś plik (man cd). Oprogramowanie lepiej/łatwiej instalować korzystając z paczek dystrybucyjnych.

olek1991

  • Gość
[Ubuntu 8.10] Przerozne pytania poczatkujacego
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-01-05, 12:12:19 »
60hz to maks, a monitora niebede regulowac, bo jest wyregulowany pozadnie [niebede zmienial ustawien la linuxa ktory jest drugim systemem], i w 1024x768 niemam takich problemow, wiec to jest sprawa softu [driver/system].

szukalem na synapticu i niebylo nowszych sterownikow...

a co do szukania.... postaraj sie znalezc to jak rozwiazac problem z tym monitorem a wiesz mi, ze ci sie nieuda- wlasnie po to sie pytam.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
[Ubuntu 8.10] Przerozne pytania poczatkujacego
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-01-05, 19:31:59 »
Cytat: olek1991
zeby linux zaczal odnajdywac plik, to musze wpisac "chmod NVIDIA-Linux-x86-177.82-pkg1.run" tak?
Niekoniecznie, tzn. niedokładnie.
samo chmod bez parametrów nic tu nie da.

Poczytaj sobie artykuły o prawach plików - więcej się nauczysz. Podejrzewam również, ze na stronie Ubuntu jest opis instalacji sterów od nvidii. To że synaptic ich nie widzi może oznaczać, że nie dodałeś odpowiedniego repozytorium (kolejne trudne słowo :-)

Instalowanie nvidii z tego pliku, co ściągnąłeś ma jedną wielką wadę - po pierwszym lepszym upgrade jądra wysypie ci się tryb graficzny i zostaniesz sam na sam z czarną konsolą.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
[Ubuntu 8.10] Przerozne pytania poczatkujacego
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-01-05, 20:58:30 »
Cytat: roca
Instalowanie nvidii z tego pliku, co ściągnąłeś ma jedną wielką wadę - po pierwszym lepszym upgrade jądra wysypie ci się tryb graficzny i zostaniesz sam na sam z czarną konsolą.
Chyba, że doda do /etc/apt/preferences wersję jądra, która ma nie być aktualizowana :)

Pozdrawiam!

olek1991

  • Gość
[Ubuntu 8.10] Przerozne pytania poczatkujacego
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-01-05, 22:03:15 »
dodalem:
1. Wpisy obowiązkowe, bez nich możemy zapomnieć o zadowoleniu z pracy z Ubuntu
2. Wpisy b. przydatne - w zasadzie można dodać komentarz jw.
z tej strony, dodac cos jeszcze?
http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=37494

to skad mam problac jakies lepsze sterowniki do nvidii?

co do nadawania praw plikom- cos takiego?
chmod g+w, o+w NVIDIA-Linux-x86-177.82-pkg1.run sh

  • Gość
[Ubuntu 8.10] Przerozne pytania poczatkujacego
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-01-05, 22:11:37 »
Cytat: olek1991
zakladam, ze komus jest latwiej napisac z pamieci, bo tobie napisanie zajmie trzy sekundy a mnie odnalezienie czemu mi sie obraz spier*ala kilka godzina a i tak zostane z niczym.
Raz, drugi, trzeci, nawet piąty pewnie tak. Ale dziesiąty czy dwudziesty... wybacz. Jak mówi stare przysłowie "Co za dużo to i świnia nie zje". Z  jakiej okazji mam pomagać komuś, komu nie chce się nawet skorzystać z wyszukiwarki i jeszcze się tym chwali?
 Widzę że bardzo cenisz swój czas, tylko dlaczego nie cenisz czasu innych?

Cytuj
a tak na marginesie... to skad mam do k*rwy nedzy wiedziec wedlug ciebie, ze aby plik znajdywalo, to musze mu nadac prawa?
Może trzeba było tej "k*rwy" spytać?
Do twojej wiadomości,  nie miałem zamiaru "zaspammowywać topicu". Usiłowałem  tylko wskazać rozwiązanie polegające na użyciu przez ciebie tego co mieści się między uszami. No ale widzę że nadaremnie. Najwyraźniej tego dziś w szkołach nie uczą.

Cytuj
wiedzialem, ze uzytkownicy Linuksa sa bardzo zadufani w swoim systemiku [systemikach], ale ciebie to mi sie naprawde zal zrobilo. przykro mi
"zadufani w swoim systemiku..." :D    Mnie też byłoby przykro, gdybym używał słów których znaczenia nie znam :)
Tak się składa, że na komputerze mam  windowsa i linuksa. Pewnie trudno ci to będzie pojąć ale  nie biję swoim "systemikom" pokłonów ani się do nich nie modlę.

pozdrawiam

P.S. Skoro tak ci zależy na lepszych sterownikach (cokolwiek to znaczy) to najnowsze masz tu: http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?s=14a3a3f2cd7688ad534c8f90a2797a8a&t=122606
To jeszcze beta, żeby nie było że nie ostrzegałem

olek1991

  • Gość
[Ubuntu 8.10] Przerozne pytania poczatkujacego
« Odpowiedź #9 dnia: 2009-01-05, 22:46:07 »
Cytat: le_mon
Cytat: olek1991
zakladam, ze komus jest latwiej napisac z pamieci, bo tobie napisanie zajmie trzy sekundy a mnie odnalezienie czemu mi sie obraz spier*ala kilka godzina a i tak zostane z niczym.
Raz, drugi, trzeci, nawet piąty pewnie tak. Ale dziesiąty czy dwudziesty... wybacz. Jak mówi stare przysłowie "Co za dużo to i świnia nie zje". Z  jakiej okazji mam pomagać komuś, komu nie chce się nawet skorzystać z wyszukiwarki i jeszcze się tym chwali?
 Widzę że bardzo cenisz swój czas, tylko dlaczego nie cenisz czasu innych?

Cytuj
a tak na marginesie... to skad mam do k*rwy nedzy wiedziec wedlug ciebie, ze aby plik znajdywalo, to musze mu nadac prawa?
Może trzeba było tej "k*rwy" spytać?
Do twojej wiadomości,  nie miałem zamiaru "zaspammowywać topicu". Usiłowałem  tylko wskazać rozwiązanie polegające na użyciu przez ciebie tego co mieści się między uszami. No ale widzę że nadaremnie. Najwyraźniej tego dziś w szkołach nie uczą.

Cytuj
wiedzialem, ze uzytkownicy Linuksa sa bardzo zadufani w swoim systemiku [systemikach], ale ciebie to mi sie naprawde zal zrobilo. przykro mi
"zadufani w swoim systemiku..." :D    Mnie też byłoby przykro, gdybym używał słów których znaczenia nie znam :)
Tak się składa, że na komputerze mam  windowsa i linuksa. Pewnie trudno ci to będzie pojąć ale  nie biję swoim "systemikom" pokłonów ani się do nich nie modlę.

pozdrawiam

P.S. Skoro tak ci zależy na lepszych sterownikach (cokolwiek to znaczy) to najnowsze masz tu: http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?s=14a3a3f2cd7688ad534c8f90a2797a8a&t=122606
To jeszcze beta, żeby nie było że nie ostrzegałem
do rzeczy ktorych szukanie [np. komenda na dawanie praw plikom] ma sens mam czas i go poswiecam.
skoro tak cenisz swoj czas, to po co wchodzisz i odpowiadasz? i dlaczego odrazu z pierwszego miejsca niemogles powiedziec, ze trzeba nadac prawa plikowi? bo ty to juz wiesz, wiec inni tez powinni to wiedziec? a powiedz mi... jak chcesz szukac czegos gdy nawet niewiesz czego masz szukac? pozatym jak widzisz, to wystarczylo powiedziec czego mam szukac i znalazlem.



wiesz, wielu uzytkownikow lubi sie w swoim linuxie i mowi, ze linux>windows we wszystkim, a nawet niepotrafia windowsa 'ogarnac'. najlepsze jest to, ze to linuxiarze emuluja soft z windowsa, a nie na odwrot ;]



chodzilo mi o ten 177.82, gdyz sam mam 177.80.
ponizej mi juz powiedziano, by odpuscic sobie te stery, choc jeszcze niemam potwierdzenia o sposobie instalacji...

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
[Ubuntu 8.10] Przerozne pytania poczatkujacego
« Odpowiedź #10 dnia: 2009-01-06, 00:12:39 »
Podejrzewam, że chmod +x sterowni.sh

http://computersun.pl/linux/podstawy/prawa-dostepu-do-plikow-s_83.html

Pozdrawiam!

addos2

  • Gość
[Ubuntu 8.10] Przerozne pytania poczatkujacego
« Odpowiedź #11 dnia: 2009-01-06, 09:35:25 »
@olek1991
Jeżeli ktoś zamiast podać Ci gotowca nakierowuje Cię na dane zagadnienie, to wydaje mi się, że  powinieneś to uszanować. Doskonale rozumiem, że człowiek jest bezradny jeżeli znajduje się w nowym środowisku. Ale te prawa dostepu do plików można znaleźć na tym forum w opcji SZUKAJ.

Aż sprawdziłem, czy ta kwestia jest tak głęboko zakopana, że rzeczywiście trzeba się przekopywać przez tysiące postów:

W polu SZUKAJ wpisałem: run sh prawa

Na 9-tym miejscu znalazłem wątek zatytułowany: "Wykonywalność pliku". No jak w mordę strzelił cały wątek opisuje jak uruchomić instalację strownika NVIDII z kwestią nadawania praw dostępu. Uważasz, że każdy początkujący będzie zadawał to samo pytanie 1246-ty raz, bo żadnemu z nich nie chce się chociaż SPRÓBOWAĆ przeszukać forum? A co jeśli ktoś podałby Ci gotowca a okazałoby się, że plik leży na partycji, która nie pozwoli uruchomić plików z atrybutem wykonywalności? Za chwilę wróciłbyś i zadał pytanie: "Czemu plik się nie chce uruchomić, skoro ma prawo "x" ?

Podpowiadasz innym, żeby nie tracili swojego czasu. Ale sam go tracisz na pisanie właśnie takich tekstów. Z tego co zauważyłem, to na tym forum praktycznie zawsze ktoś chce pomóc. Ale litości... opcja SZUKAJ to podstawa...

Nie obraź się, ale to właśnie przez osoby, którym się nie chce przeszukiwać forum powstaje bajzel z setkiami właśnie tych samych problemów, które wynikają z lenistwa.

Ja czasami szukam na forum rozwiązania mojego problemu i go nie znajduję. Ale pisząc prośbę zaznaczam, że szukałem ale nie znalazłem. Zawsze zaznaczam, że albo źle szukałem, albo problem nie jest poruszany/rozwiązany. Uwierz mi, że czasami sprzędzam kilkanaście minut na przeglądaniu postów bo może akurat w jakimś zbliżonym temacie coś się znajdzie. Oczywiście nie szukam tego pół dnia, bo to bez sensu :)

Więc nie obrażaj się, tylko wysil się trochę a zobaczysz, że Linux jest naprawdę porządnym systemem a jego użytkownicy raczej pomagają niż się wymądrzają (aczkolwiek są odstępstwa od reguły).

Pozdrawiam

olek1991

  • Gość
[Ubuntu 8.10] Przerozne pytania poczatkujacego
« Odpowiedź #12 dnia: 2009-01-06, 16:12:41 »
addos, ale jak juz wiedzialem, czego mam szukac, to sobie poszukalem, tylko skad mialem po instalacji linuxa wiedziec, ze trzeba wyszukac "run sh prawa" na forum, albo wogole, ze trzeba nadawac prawa plikom?

Cytat: "lemon"
Ad 2. Może usiąść i płakać? Albo nadać plikowi odpowiednie prawa?
mogl poprostu napisac, ze trzeba nadac prawa plikom....