Nowe posty

Autor Wątek: Halt nie działa  (Przeczytany 3174 razy)

Macok

  • Gość
Halt nie działa
« dnia: 2009-01-10, 22:00:35 »
Od jakiegoś czasu nie działa mi komenda halt.
Wszystkie programy się wyłączają, wszystko jest tak jak normalnie ale na końcu system pozostaje włączony.
Ostatnio podczas kompilacji jądra wyłączyłem obsługę ACPI i domyślam się, że właśnie to jest przyczyną takiego stanu rzeczy (choć nie mam pewności).
Dodam jeszcze, że moja dystrybucja to Slackware 12.1, a polecenie reboot działa bez problemu.
Co robić?

PS. Czy uważacie, że pozbycie się ACPI to słuszny wybór (oczywiście na PC bo w laptopie to chyba konieczność)?

arctgx

  • Gość
Halt nie działa
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-01-11, 00:14:47 »
Miałem do czynienia z maszynami, na których halt nie wyłączał procesora, ale poweroff już tak. Nie wydaje mi się jednak by było to możliwe bez ACPI lub starego APM. Nie ma to jak sprawdzać. Jeśli okroiłeś jądro z rzeczy naprawdę niepotrzebnych, przebudowanie go nie powinno zająć Ci zbyt wiele czasu.

Macok

  • Gość
Halt nie działa
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-01-11, 00:20:32 »
Dzięki, a skoro już jesteśmy przy okrajaniu jądra to czy są jakieś polecenia które pomagają wyrzucać z konfiguracji to co nie jest konieczne?
Bo ręczne przeglądanie całego xconfig'a i wklepywanie w google wszystkiego o czym nie ma się pojęcia (w moim wypadku większości tego co tam jest) jest dość nużące.

arctgx

  • Gość
Halt nie działa
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-01-11, 00:30:01 »
Nie mam o tym pojęcia. Sam używam menuconfig - wygodniej mi bez myszy (xcfongiga chyba też można z powodzeniem samą klawiaturą obsługiwać). Kiedy jakieś 2 i pół roku temu zacząłem odchudać jądro, zabrałem się od wywalania sterowników niepotrzebnych układów dźwiękowych, graficznych, tunerów, tabletów i co tam popadło jeszcze. To dobra okazja byś poznał swój sprzęt. Jeśli wywalisz coś za dużo, najwyżej dobudujesz przy najbliższej okazji z powrotem. Grunt, byś te wątpliwe usunięte rzeczy notował i zapisywał najlepiej pliki .config z datą i wersją jądra w nazwie.

Zerknij do General setup -> Local Version, by tym samym, ale inaczej budowanym wersjom nadawać inny numer czy nazwę.

Macok

  • Gość
Halt nie działa
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-01-12, 16:00:53 »
Dzięki za odp. ale co do tematu to skompilowałem kernel z opcją, która jak sądziłem rozwiąże problem, ale halt dalej nie działa.
Wszystko jest tak jak powinno, wyłącza się cały system, na końcu pojawia się napis "Halted", ale komputer pozostaje włączony,
Może ktoś wie co mam zaznaczyć przy kompilacji kernela (bo jestem na 95% pewien, że to w niej tkwi problem)?

arctgx

  • Gość
Halt nie działa
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-01-12, 16:32:25 »
Jeśli chcesz, by ktoś Ci pomógł, wypisz konkretnie co w kongiguracji jądra masz włączone na temat ACPI, np. ACPI_BUTTON [=m] itd. Na razie nie podałeś niczego wprost, także tego jak poweroff działa.