Nowe posty

Autor Wątek: Dlaczego skonfigurowanie sieci jest takie trudne dla laika  (Przeczytany 10720 razy)

ksk

  • Gość
Witam
Tak jak w temacie, dlaczego zainstalowanie lub konfiguracja linuksa jest taka trudna. Dlaczego nie ma zwykłych instalek jak pod windowsa np: do kart sieciowych itp. Dlaczego żeby zainstalować instalke spod windowsa  do sieci trzeba używać nidwspaper, który jest dla laika takiego jak ja uwieżcie bardzo trudny( rozpakowywanie do jakiś folderów, wpisywanie różnych komęd, itp). Dlaczego! Czy Ci co te linuksy robią nie mogli by tego jakoś ułatwić, tak jak jest z windowsem? Od dwuch lat co jakiś czas próbuje różnych dystrybucji linuksa i coraz bardziej sie zniechęcam tym, że nie moge zainstalować internetu w linuksie. Jest to dla mnie jedna z najtrudniejszych rzeczy jakie tam mogą być. Próbowałem juz chyba wszystkich rad jakie udzielali mi inni użytkownicy innych for, i nic z tego najlepszego nie wychodziło.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Dlaczego skonfigurowanie sieci jest takie trudne dla laika
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-12-24, 16:07:39 »
Zamiast tak lamentować lepiej byś napisał jaka karta sieciowa, może są sterowniki linuksowe. Skoro używasz Ndiswrapper zapewne chodzi o karte do WiFi, niestety pod Linuksem ciężko z tym ale zawsze znajdzie się jakaś rada. Ndiswrapper wcale nie jest trudny w obsłudze tylko trzeba czytać uważnie dokumetację czy to dostarczoną z programem czy znalezioną na necie. Ogólnie zabawa Ndiswrapperem to zaledwie 5 minut roboty.

Co do łatwych Linuksów jest chociażby Ubuntu, w którym chyba nawet w sposób graficzny użyjesz Ndiswrappera, wiem że pod Mandrivą kiedyś był graficzny Ndiswrapper wskazywałeś tylko ścieżkę do sterownika i on sobie sam wszystko już robił.

Linux moim zdaniem nie jest trudny dla ludzi, którzy potrafią znaleźć informacje choćby na Google i potrafią czytać z uwagą, oczywiście nikogo nie chce tu urazić ale taka jest prawda. Widzę na wielu forach windowsowych jak wielu użytkowników tylko czeka na gotowce sami nie szukając gotowych rozwiązań i to jest nagminne, 60 razy ten sam temat a ludzie go dalej wałkują do znudzenia, gdzie te 60 wątków o tym samym potrafi być na jednym forum windowsowym :)

Tak więc zamiast lamentować opisz konkretny problem a jak się zniechęcasz do Linuksa płakać nikt za Tobą nie będzie.

Wesołych Świąt :)

Pozdrawiam!

  • Gość
Dlaczego skonfigurowanie sieci jest takie trudne dla laika
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-12-25, 10:09:33 »
O Boże, następna ofiara systemu edukacji w Polsce. Nauczyli go czytać, tylko nie nauczyli rozumieć co czyta.
A mógłbyś powiedzieć do czego ci ten ndiswrapper potrzebny? Jaką to egzotyczną kartę sieciową posiadasz, że aż windowsowe sterowniki są ci potrzebne?
Tak się składa że sterowniki do najpopularniejszych kart są wbudowane bezpośrednio w jądro i  w większości dystrybucji sieć działa od razu po zainstalowaniu.
Poza tym, ciekawi mnie co jakież to problemy masz z wpisywaniem "róznych komĘd" :)
O ile się nie mylę, to w dystybucjach typu ubuntu, mandriva, opensuse itp. ndiswrappera możesz sobie zainstalować przez manadżera pakietów. To jest raptem parę kliknięć myszką, dla windowsiarza nie powinno to stanowić żadnego problemu  :D
Nietety (a moze stety :) linux w przeciwieństwie do windowsa wymaga  tajemniczej umiejętności zwanej "myśleniem" :D  Moim skromnym zdaniem, to akurat nic złego.
 
Muszę się zgodzić z tym co napisł roobal na temat poszukiwaczy gotowców, chociaz problem nie dotyczy tylko uzytkowników windowsa, na forch linuksowych wcale nie jest lepiej.
Żeby nie było ze jestem jakimś linuksowym fanatykiem, na jednym dysku mam windowsa, na drugim linuksa i jakoś jeszcze się nie zagryzły :)

Wesołych Świąt

TheUsh

  • Gość
Dlaczego skonfigurowanie sieci jest takie trudne dla laika
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-12-25, 11:43:35 »
To z prośbą o stworzenie linuksowych sterowników zgłoś się do producentów, aby nie trzeba było stosować tricków ze sterownikami windowsa przez ndiswrapper.
Btw. w Ubuntu co prawda są już natywne sterowniki do mojej karty wifi, ale wersję temu jeszcze ich nie było, ale graficzny konfigurator sam sobie pobrał sterowniki i zainstalował przez ndiswrapper, więc może po prostu wybrałeś jakąś złą dystrybucję?

ksk

  • Gość
Dlaczego skonfigurowanie sieci jest takie trudne dla laika
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-12-25, 12:25:09 »
Mam karte SiS191 Ethernet Controller i zainstalowanego linuksa SuSE 11.0 PL GOLDMASTER. Mam jeszcze takie coś, żeby się podłączyć do neta przez windowsa musze zainstalować sterownik, który dostałem na płycie od kolegi co ma sieć.
Tutaj mam screen jaką mam karte sieciową
i nie chodzi mi o instalowanie na komputer stacjonarny tylko na laptopa fujitsu simens v5555

ksk

  • Gość
Dlaczego skonfigurowanie sieci jest takie trudne dla laika
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-12-25, 12:27:50 »
Cytat: TheUsh
To z prośbą o stworzenie linuksowych sterowników zgłoś się do producentów, aby nie trzeba było stosować tricków ze sterownikami windowsa przez ndiswrapper.
Btw. w Ubuntu co prawda są już natywne sterowniki do mojej karty wifi, ale wersję temu jeszcze ich nie było, ale graficzny konfigurator sam sobie pobrał sterowniki i zainstalował przez ndiswrapper, więc może po prostu wybrałeś jakąś złą dystrybucję?
A jaką masz wersje Ubuntu, jeśli można wiedzieć.
A może poradzicie jaki system mam kupić aby po zainstalowaniu odrazu działał net jak to pisze TheUsh , najlepiej coś z allegro. bo ściąganie z neta nie wchodzi w mowe. allegro

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Dlaczego skonfigurowanie sieci jest takie trudne dla laika
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-12-25, 17:58:10 »
Cytat: le_mon
Muszę się zgodzić z tym co napisł roobal na temat poszukiwaczy gotowców, chociaz problem nie dotyczy tylko uzytkowników windowsa, na forch linuksowych wcale nie jest lepiej.
Mi akurat chodziło o to, że tacy użytkownicy windowsa przychodzą później tu albo na inne forum i czekają na gotowce, bo są do tego przyzwyczajeni :)

Cytat: ksk
A jaką masz wersje Ubuntu, jeśli można wiedzieć.
Kurczę szukanie chyba strasznie boli :) Gdybyś się dobrze rozejrzał to byś wyczytał z jakiej przeglądarki i systemu korzysta TheUsh:

Mozilla/5.0 (X11; U; Linux x86_64; pl-PL; rv:1.9.0.5) Gecko/2008121623 Ubuntu/8.10 (intrepid) Firefox/3.0.5
Czyli z najnowszej wersji Ubuntu, czyli 8.10 zwanej jako Interpid Ibex :)

Wesołych Świąt :)

Pozdrawiam!

  • Gość
Dlaczego skonfigurowanie sieci jest takie trudne dla laika
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-12-25, 19:50:26 »
Tu masz jak uruchomić Atherosa bez dziwnych kombinacji: http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?p=511409

ksk

  • Gość
Dlaczego skonfigurowanie sieci jest takie trudne dla laika
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-12-27, 22:09:47 »
zawsze to samo linux umrze śmiercią naturalną

arctgx

  • Gość
Dlaczego skonfigurowanie sieci jest takie trudne dla laika
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-12-28, 00:33:57 »
Cytat: ksk
zawsze to samo linux umrze śmiercią naturalną
i niech żyją lenie :P

Gdyby jego istnienie zależało (jak w wypadku Microsoftu) od rzeszy leniwych użytkowników, zapewne stałoby się tak. Twoja wyobraźnia jednak nie ma ochoty uwolnić się od rynkowych granic, w których rzeczywiście mogłoby być to naturalne.

TheUsh

  • Gość
Dlaczego skonfigurowanie sieci jest takie trudne dla laika
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-12-28, 01:09:37 »
Cytat: ksk
zawsze to samo linux umrze śmiercią naturalną
Hah, jeżeli u ciebie nie działa, to nie znaczy że inni też mają takie problemy :)

Umrzeć raczej nie umrze, bo razem z Apache jest jednym z głównych filarów dzisiejszego internetu i prócz serwerów występuje także na ogromnej liczbie routerów i innych urządzeń sieciowych, więc daruj sobie takie komentarze.

flak

  • Gość
Dlaczego skonfigurowanie sieci jest takie trudne dla laika
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-12-28, 15:48:59 »
Cytat: ksk
zawsze to samo linux umrze śmiercią naturalną
Drogi ksk

"SiS190/SiS191 gigabit ethernet support SIS190 - module will be called sis190". Patrze w moim starym Ubuntu i widzę jak byk moduł sis190.ko wbudowany w moje jądro systemowe.

Mówiąc krótko w twoim SuSE wsparcie dla tej karty sieciowej jest z "pudełka" a to że ty nie umiesz kliknąć na NetworkMenagerze i kliknąć na napis "połącz" oznacza że sam powinieneś umrzeć śmiercią naturalną jak zwierzęta kopalne. A to że czepiłeś się ndiswrappera który wogóle do tego nie służy i nikt od 3 lat nikt go nie używa tylko potwierdza moje słowa. Jak ty wogóle byłeś w stanie uruchomić komputer?



Jest takie powiedzenie: Problem leży między krzesłem a klawiaturą. Przemyśl to.

ksk

  • Gość
Dlaczego skonfigurowanie sieci jest takie trudne dla laika
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-12-29, 23:22:28 »
racja!! po wnikliwym szperaniu doszedłem do tego, że sterowniki sa juz od początku zainstalowane. ale jest taki problem, że odbiera pakiety i wysyła ale dalej nie mam neta i nie mogę sie podłączyć do niego. spróbuje zrobić tak jak pisze flak, kliknąć w NetworkMenager i jakoś połączyć. a ten mój post wyżej to tylko zdenerwowanie, chyba sie nie gniewacie. wiecie chyba sami po sobie jak sie czegoś chce a sie nie udaje to człowiek sie denerwuje i takie sa skutki. trzymajcie kciuki(hehehe)

TheUsh

  • Gość
Dlaczego skonfigurowanie sieci jest takie trudne dla laika
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-12-29, 23:56:18 »
Cytat: ksk
racja!! po wnikliwym szperaniu doszedłem do tego, że sterowniki sa juz od początku zainstalowane. ale jest taki problem, że odbiera pakiety i wysyła ale dalej nie mam neta i nie mogę sie podłączyć do niego. spróbuje zrobić tak jak pisze flak, kliknąć w NetworkMenager i jakoś połączyć. a ten mój post wyżej to tylko zdenerwowanie, chyba sie nie gniewacie. wiecie chyba sami po sobie jak sie czegoś chce a sie nie udaje to człowiek sie denerwuje i takie sa skutki. trzymajcie kciuki(hehehe)
A adresy serwerów DNS to ty sobie wpisałeś w ogóle? :) Skoro karta wysyła i odbiera pakiety, to znaczy że pewnie jest podpięta do sieci, ale jak wpisujesz w przeglądarce jakąś nazwę zrozumiałą dla człowieka, np. www.linux.pl , to nie ma kto przetłumaczyć tej nazwy na IP.