Nowe posty

Autor Wątek: Jaka dystrybucja  (Przeczytany 5173 razy)

n0rb92

  • Gość
Jaka dystrybucja
« dnia: 2008-12-23, 15:20:38 »
witam, mam zamiar zainstalowac sobie jakiegos linuxa bo mnie tak juz te windowsy wnerwiaja ze nie moge wytrzymac. i tu zaczyna sie moj problem bo nie wiem jakiego zainstalowac, jestem raczej poczatkujacy mialem jakis czas temu ubuntu i sprawowal mi sie swietnie, ale chcial bym jakiegos innego myslalem nad kubuntu ale nie wiem dla jak zaawansowanych uzytkownikow on jest, i jeszcze jedna rzecz na jakiej mi zalezy to zeby był emulator .exe jak w ubuntu.

flak

  • Gość
Jaka dystrybucja
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-12-23, 15:57:36 »
Cytat: n0rb92
witam, mam zamiar zainstalowac sobie jakiegos linuxa bo mnie tak juz te windowsy wnerwiaja ze nie moge wytrzymac. i tu zaczyna sie moj problem bo nie wiem jakiego zainstalowac, jestem raczej poczatkujacy mialem jakis czas temu ubuntu i sprawowal mi sie swietnie, ale chcial bym jakiegos innego myslalem nad kubuntu ale nie wiem dla jak zaawansowanych uzytkownikow on jest, i jeszcze jedna rzecz na jakiej mi zalezy to zeby był emulator .exe jak w ubuntu.
Kubuntu to nic innego jak Ubuntu z domyślnie instalowanym środowiskiem graficznym KDE zamiast GNOME. "Emulator .exe"... zapewne chodzi Ci o WINE który nie jest emulatorem tylko otwartą implementacją Windowsowego interfaceu do obsługi oprogramowania. WINE jest dostępny w większości dystrybucji.

Polecam odwiedzenie strony www.jakilinux.org, pomaga w wyborze odpowiedniej dystrybucji.

n0rb92

  • Gość
Jaka dystrybucja
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-12-23, 16:56:00 »
wielkie dzieki za odpowiedz, bo na wine mi najbardziej zalezy a mialem kiedys mendrive i nie bylo wine

energizer

  • Gość
Jaka dystrybucja
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-12-23, 19:28:42 »
W Mandrivie Wine również jest dostępne, zarówno w repozytoriach jak i na stronie twórców.

n0rb92

  • Gość
Jaka dystrybucja
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-12-23, 21:51:07 »
wgralem kubuntu i zaraz po skonczeniu instalacji pojawia sie problem, ni emoge zmienic jezyka na polski, ustawiam ze ma byc polski zatwierdzam i nic zostaje angielski ;/

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Jaka dystrybucja
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-12-24, 01:14:40 »
Cytat: n0rb92
wgralem kubuntu i zaraz po skonczeniu instalacji pojawia sie problem, ni emoge zmienic jezyka na polski, ustawiam ze ma byc polski zatwierdzam i nic zostaje angielski ;/
Doinstaluj kde-i18n-pl

sudp apt-get install kde-i18n-pl
I powinno chujlać :)

Co do Mandrivy, pewnie Wine nie było domyślnie zainstalowane zaraz po instalacji, w Ubuntu chyba Wine instaluje się domyślnie wraz z systemem, więc wystarczyło jedynie:

urpmi wine
Żeby zainstalować Winde pod Mandrivą :)

Pozdrawiam!

n0rb92

  • Gość
Jaka dystrybucja
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-12-24, 09:58:04 »
jak ja mam ten jezyk polski zrobic? wpisalem to w terminalu i nic ;/

komenda na polski jezyk yla z bledem, znalalem dobra ale po wpisaniu jej tez nic pisze ze E:/nie udalo sie odnalesc pakietu kde-i18n-pl
wine tez zrobic nie moge ;/

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Jaka dystrybucja
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-12-24, 16:14:09 »
Być może jest to kde-l10n-pl nie wiem poszukaj chociażby w ten sposób:

apt-cache search kde
Wyskoczy Ci cała lista pakietów związanych z kde i tam szukaj paczki językowej, chyba że masz jakieś Ubogie repo, jakby co tu masz liste serwerów ----> http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=37494

U mnie przynajmniej w Debianie ten pakiet się nazywa jak podałem wyżej, ponieważ dla pewności czy to dobra nazwa sprawdzałem. Ubuntu/Kubuntu korzysta z tych samch pakietów, więc nazwa powinna być ta sama ale możliwe, że jest inna, np. ta którą teraz napisałem. Jak pisałem przeszukaj repo tym poleceniem :)

Wesołych Świąt :)

Pozdrawiam!

arctgx

  • Gość
Jaka dystrybucja
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-12-24, 17:37:01 »
Cytat: roobal
Doinstaluj kde-i18n-pl

sudp apt-get install kde-i18n-pl
I powinno chujlać :)
Autor wątku mógł nie wyłapać literówki: na początku polecenia miało być sudo. Stąd zapewne problem.

Od siebie - w Ubuntu do zarządzania instalacją paczek polecam na początek używać Synaptika (w *ubuntu powinien w menu być dostępny).