Nowe posty

Autor Wątek: Find+sortowanie  (Przeczytany 2490 razy)

ravers_18

  • Gość
Find+sortowanie
« dnia: 2008-12-07, 12:25:40 »
Witam,

Przepraszam jeśli temat ten jest w niewłaściwej zakładce. Nie wiedziałem gdzie to umieścić.
Problem mój wygląda następująco.

Za pomocą find mam odszukać wszystkie pliki txt w katalogu domowym. Wynik wyswietlony na ekranie ma byc posortowany od z do a. Co do wyszukania nie mam problemu. Ale nie wiem co mam wpisać w jednym poleceniu, zeby znalazł i od razu je posortował.
Prosiłbym o pomoc

Pozdrawiam
SebastiaN

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Find+sortowanie
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-12-07, 13:37:30 »
> Za pomocą find mam odszukać
Znaczy zadanko domowe? :)

Nie chce pisać tego n-ty raz, ale generalnie:
1) Znajomość Basha jest moim zdaniem bardzo ważna. Nagle okazuje się, że czynności dla których pewnie zapłacił byś za "profesjonalny" program można wykonać za pomocą kilku poleceń. To oszczędza czas i pieniądze. Jeśli będąc firmowym informatykiem nie będziesz używał Basha (przynajmniej na jakimś dodatkowym komputerze), to zapewne będziesz marnował pieniądze tej firmy.
2) Takie ćwiczenia mają nie tylko nauczyć cię obsługi 2 poleceń i ich 1-2 opcji potrzebnych do wykonania zadania, ale znacznie więcej: znajdowania informacji, czytania dokumentacji, innych poleceń, na które natrafisz w czasie poszukiwań, samej składni i logiki Basha.

Nie dam ci gotowej odpowiedzi, ani nawet poleceń, bo w Google na pierwszej stronie WSZYSTKIE wyniki prowadzą do właściwej odpowiedzi. Zapytaj Google CO chcesz zrobić i w CZYM. To chyba wiesz? :)

Gdy znajdziesz polecenie bez jego dokładniejszego opisu, warto też przeczytać jego podręcznik (manual): `man polecenie`

A jak przekazać wyjście jednego polecenia na wejście drugiego, to powinieneś wiedzieć.

Polecam też zapytać Google o "kurs basha".

Powodzenia.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Find+sortowanie
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-12-07, 15:26:18 »
Ode mnie tylko taka bardzo mała wskazóweczka. Zainteresuj się man sort. A potem zainteresuj się jak to złożyć w całość z find :)

Pozdrawiam!

ravers_18

  • Gość
Find+sortowanie
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-12-07, 16:57:00 »
dzieki za pomoc...postaram sie:)