Nowe posty

Autor Wątek: Użytkownicy i grupy w Linuxie  (Przeczytany 2579 razy)

strozynskik-07i

  • Gość
Użytkownicy i grupy w Linuxie
« dnia: 2008-12-04, 17:11:10 »
Witam!
Potrzebuje jakiegoś dobrego artykułu o użytkownikach i grupach w Linuxie. Chodzi mi o to, żeby były wypisane wszystkie rodzaje. Szukałem w Internecie ale nie wiele było na ten temat, a na Wikipedii to tylko był root, że to jest admin. Potrzebne mi to będzie do sprawdzianu.

arctgx

  • Gość
Użytkownicy i grupy w Linuxie
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-12-04, 18:13:38 »
Jeśli chcesz tylko wypisać grupy, wyświetl sobie po prostu plik /etc/group, użytkowników masz w /etc/passwd. Jeśli chcesz dalej szukać, użyj stamtąd niektórych nazw jako kluczy. Nie wiem jednak czy jest sens, byś na start próbował rozszyfrowywać, w jakim celu tworzona jest większość grup i specjalnych użytkowników (na ogół używają ich konkretne usługi). Jeśli chcesz poszukać podstaw na temat tworzenia i zmiany właściwości użytkowników i grup (jest tego pełno), klucze na start to: useradd, userdel (adduser i deluser to już dystrybucyjne nakładki), usermod, id groupadd itp. W samym systemie znajdziesz też manuale na temat tych haseł.

strozynskik-07i

  • Gość
Użytkownicy i grupy w Linuxie
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-12-04, 20:56:19 »
Dzięki. Ale chciałbym też jakie są rodzaje grup i użytkowników, np. root administrator. Samą teorię, bo te polecenia przećwiczę sobie, ale też muszę mieć jakieś notatki a na lekcji prawie nic nie było.

volt3r

  • Gość
Użytkownicy i grupy w Linuxie
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-12-05, 06:53:40 »
Specjalny użytkownik/grupa to tylko root/root bo ma prawa do wszystkiego. Więcej podziałów nie ma...