Nowe posty

Autor Wątek: Wybór tematu pracy magisterskiej  (Przeczytany 4411 razy)

paka86

  • Gość
Wybór tematu pracy magisterskiej
« dnia: 2008-11-20, 22:21:56 »
Niedługo przyjdzie mi dokonać wyboru o czym chce pisać pracę mgr. W zasadzie zdecydowałem się, że będzie to tematyka dot. Linuksa aczkolwiek muszę sam sobie wymyślić dokładnie temat. Dlatego pomyślałem, że może ktoś z forumowiczów już pisał jakąś pracę dyplomową związaną z Linuksem i mógłby się podzielić swoimi uwagami na ten temat. Z góry dzięki za pomoc.

brograf

  • Gość
Wybór tematu pracy magisterskiej
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-11-20, 23:33:05 »
A co chcesz robić w Linuxie?
Może pracę:
- programistyczną
- przeglądową/porównawczą
- czy badawczą?

paka86

  • Gość
Wybór tematu pracy magisterskiej
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-11-21, 09:22:23 »
Programistyczną to raczej nie chciałbym. Generalnie mój potencjalny promotor stwierdził, że to musi być na zasadzie "istnieje pewien problem i trzeba przedstawić jego możliwe rozwiązania". Jako, że specjalność moja to "systemy i sieci" myślałem o:
1. Filtrowanie pakietów w sieci
2. Linuks i Windows w jednej sieci
3. Uruchamianie aplikacji windowsowych w systemach Linuks
Tylko do końca nie wiem czy będę miał w tych temat co pisać, tzn. co to jest, ale czy jest to aż tyle by stworzyć z tego pracę magisterską, dlatego zastanawiam się nad innymi możliwymi tematami.

brograf

  • Gość
Wybór tematu pracy magisterskiej
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-11-24, 00:07:43 »
Tak mi do głowy przychodzi:
- analiza dostępnych implementacji pamięć rozproszonej
- różnice w implementacji protokołu tcp/ip w systemach (win vs. linux vs bsd)
- uruchamianie linuxa pod windowsem :) (tak by windę całkowicie wywalić z pamięci, uruchomienie w okienku)
- porównanie programowania sieciowego w systemach (+ zaproponowanie przenaszalnego api)
- wpływ posix na programowanie sieciowe (zmiany w funkcjach, korzyści, wady i zalety)

Nie jest źle, pytanie na co promotor się zgodzi :)

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Wybór tematu pracy magisterskiej
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-11-26, 09:34:12 »
Cytat: brograf
- uruchamianie linuxa pod windowsem :) (tak by windę całkowicie wywalić z pamięci, uruchomienie w okienku)
Chyba tak się nie da... Jak odpalasz w okienku, to musi jeszcze coś [jakiś system] obsługiwać to okienko...

brograf

  • Gość
Wybór tematu pracy magisterskiej
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-11-27, 00:41:46 »
Kiedyś tak się dało. Potem ponoć windows się na tyle rozwinął, że już nie można było go z pamięci wywalić (przyznaje się, że usłyszałem to od znajomego, nie testowałem). Z chęcią bym poczytał czemu tak jest i dlaczego wcześniej można było :)

paka86

  • Gość
Wybór tematu pracy magisterskiej
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-11-27, 13:36:09 »
Po kolejnej rozmowie z potencjalnie przyszłym promotorem wychodzi że najmilej widziana praca mgr to praca programistyczna, tak by stworzyć coś, przedstawić rozwiązania możliwe. Tak się zastanawiałem może jakiś moduł do samby tylko pytanie jaki, żebym się nie zakopał. Ew. właśnie napisać rozbudowany, łatwy w konfiguracji firewall w oparciu o iptables.

brograf

  • Gość
Wybór tematu pracy magisterskiej
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-11-27, 21:11:33 »
Uważaj z pracami programistycznymi... nic dobrego z tego nie wychodzi... Staraj się prace badawczą robić, jakąś analizę, przegląd, bądź porównanie.

Może wzorcowy firewall? Do celów dydaktycznych? Prezentujący różne zagadnienia + wizualizacja.