Nowe posty

Autor Wątek: Kadu i prywatne adresy IP  (Przeczytany 14234 razy)

bleak

  • Gość
Kadu i prywatne adresy IP
« dnia: 2008-10-02, 18:15:07 »
Od pewnego czasu w Kadu pokazuje mi się w panelu informacyjnym, w miejscu, gdzie ma być adres IP kontaktu, adres IP z puli prywatnej, np. 10.0.X.X, albo 192.168.X.X. Przypuszczam, że również u osób, które nie mają mnie w kontaktach. To jakiś błąd Kadu albo protokołu GG, a może tak ma być?

tadzik1990

  • Gość
Kadu i prywatne adresy IP
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-10-02, 20:10:36 »
Ten adres jest wysyłany przez klienta gg afaik. Dalej to już chyba nie trzeba wyjaśniać ; )

bleak

  • Gość
Kadu i prywatne adresy IP
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-10-02, 20:15:22 »
Cytat: tadzik1990
Ten adres jest wysyłany przez klienta gg afaik. Dalej to już chyba nie trzeba wyjaśniać ; )
A czy to nie jest jakaś luka bezpieczeństwa? Niby adres prywatny nie powinien być widziany na zewnąrz, za NATem. Kiedyś tak nie było. W oryginalnym kliencie GG z PowerProject i wtyczką Inwigilator widać było przy kontakcie informację "Uzytkownik za NATem".

arctgx

  • Gość
Kadu i prywatne adresy IP
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-10-02, 20:23:52 »
Z tego co wiem, w Kadu numery IP widać było tylko użytkownikom korzystającym z oficjalnego klienta Gadu-Gadu.

Kierchu

  • Gość
Kadu i prywatne adresy IP
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-10-25, 14:22:34 »
Witam. Znalazłem ten temat pasujący w 100% do mojego problemu, więc też zarejestrowałem się natychmiast, podobnoe jak bleak.
Mam dokładnie ten sam objaw od kilku tygodni, chociaż używam Windowsa i oryginalnego GG ! Zamiast realnych IP użytkowników są tylko takie o początku 192.168.***.*** albo 10.0.***.***. Najciekawsze i najdziwniejsze zarazem jest to, że ten problem nie pojawił się nagle z dnia na dzień, tylko pojawiał się stopniowo od kilku tygodni. To znaczy co kilka dni IP jednego z użytkowników z mojej listy znikało, zmieniając się w to IP-widmo i tak stopniowo osoba po osobie, aż dziś już nikogo prawdziwego IP nie mogę odczytać. Trochę czytałem na ten temat i wiem, że adresy IP z tych pól powyżej oznaczają sieć wewnętrzną, a nie realny IP osoby. Nawet w komendzie Whois nie ma żadnych danych dotyczących providera internetu danej osoby wraz z adresem serwera, itp. tylko ciągle jest "IANA-ABLK-RESERVED1". Bardzo mnie to denerwuje i nie wiem, jaka jest przyczyna. Jedno, co jest pewne, to to, że na 100% nie jest to winą starszej wersji Inwigilatora, bo nie zmieniałem jej, a gdy teraz zmieniłem to okazuje się, że najnowsza też sobie nie radzi z odczytem prawdziwych IP.

Dwie najbardziej prawdopodobne przyczyny tego zjawiska, które poedjrzewam to:
1. albo sam mój provider IP coś pocudował z ustawieniami w swojej sieci,
2. albo Gadu-Gadu niestety coś poblokowało, pozabezpieczało może prywatność ludzi? Ale to dziwne o tyle, że używam starej wersji GG 6.0 z roku bodajże 2003, bo tak mi się podoba.

Także proszę o wyjaśnienie tego problemu, a przede wszystkim podanie jakiegoś rozwiązania, o ile to możliwe, w co wątpię. To chyba jakaś kolejna nagonka na prywatność danych osobowych, choć adres IP osoby przecież nie zdradza bezpośrednio takowych, a jedynie adres serwera ISP.

tadzik1990

  • Gość
Kadu i prywatne adresy IP
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-10-25, 17:24:28 »
Nie rozumiem waszego problemu, naprawdę. Ludzie zmieniają wersję komunikatora, a ona albo sprawdza, albo imituje wewnętrzne IP i je wysyła, żeby nie ukazywać cwaniakom czyjegoś IP. Bo i po co - żeby je gnębić skanami portów? Wolelibyście żeby wasze ip było widoczne czy nie?

Kierchu

  • Gość
Kadu i prywatne adresy IP
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-10-26, 13:35:18 »
Tadzik grubo przesadzasz i masz same hackerskie skojarzenia widzę. Po diabiła mi jakieś skanowanie portów? W życiu bym nie wpadł na coś takiego :) Już bardziej mnie interesuje zeszloroczny śnieg, niż skanowanie portów - poważnie. Po pierwsze nie jest to jakieś złamanie prywatności do końca, gdyż numery IP były widoczne tylko u osób "znajomych", obcych, którzy nie mają mnie na liście - nie. Po drugie chcę widzieć IP i domenę danej osoby tylko dla zaspokojenia ciekawości, w jakim regionie dana osoba się znajduje, np. jeśli ktoś pisze, że jest w Anglii teraz to taki IP jest najlepszym tego dowodem albo zaprzeczeniem, oczywiście wyłączając wszelkie sztuczki typu proxy i tym podobne, w które jednak nie bawi się żaden niedoświadczony komputerowiec.

Czyli problem pozostanie na wieki nierozwiązany widzę, a Ty Tadzik nie wiem co miałeś na myśli przez GG afaik. Mógłbyś wyjasnić łaskawie? Nie każdy jest tu Alfą i Omegą, dzięki.

ZipoKing

  • Gość
Kadu i prywatne adresy IP
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-10-26, 14:52:56 »
AFAIK jeżeli to tylko możliwe Padu-Padu korzysta z połączeń P2P - w takim wypadku nie lepiej jest najzwyczajniej zrobić netstat'a?

tadzik1990

  • Gość
Kadu i prywatne adresy IP
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-10-26, 19:03:15 »
Cytuj
nie wiem co miałeś na myśli przez GG afaik
A ja kompletnie nie wiem co właśnie napisałeś.

Cytuj
Tadzik grubo przesadzasz i masz same hackerskie skojarzenia widzę
http://pl.wikipedia.org/wiki/Haker_(slang_komputerowy) - czyli jakie?

Cytuj
Po diabiła mi jakieś skanowanie portów? W życiu bym nie wpadł na coś takiego :) Już bardziej mnie interesuje zeszloroczny śnieg, niż skanowanie portów - poważnie
Tobie niepotrzebne, a są ludzie których to niezwykle bawi. Od takich chyba lepiej się odcinać, hm?

Cytuj
Po pierwsze nie jest to jakieś złamanie prywatności do końca, gdyż numery IP były widoczne tylko u osób "znajomych", obcych, którzy nie mają mnie na liście - nie. Po drugie chcę widzieć IP i domenę danej osoby tylko dla zaspokojenia ciekawości
To zapytaj - odeślij ich np na http://www.whatismyip.com - i niech Ci podadzą. Jak nie będą chcieli, to nie podadzą. W czem problem?

Kierchu

  • Gość
Kadu i prywatne adresy IP
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-10-27, 12:51:51 »
Tadzik to ja nie wiem, co masz na myśli przez GG afaik, sam o tym czymś napisałeś pierwszy raz. No dobrze, nie wątpię, że niektórzy mają chęć komuś się ponaprzykrzać ot tak sobie, skanując te porty, ale nieważne. A co do stronki whatismyip.com to chyba żartujesz sobie. Przecież logiczne jest, że nie po to zostało stworzone narzędzie automatycznego pozyskiwania numeru IP od osób znajomych, by ich prosić o wejście na jakąś stronę, odczytanie tego numeru i podanie mi go. To bezsensowna strata czasu, marnowanie łącza internetowych, więc same szkody. Chyba nie popierasz strat czasu ani innych dóbr tego świata? To dokładnie tak samo jakbyś chciał jechać załóżmy z Gdyni do Gdańska, przez Warszawę co najmniej, mając w planie jak najszybszą podróż. Bezsens. Myślę, że argument nie do odparcia. A powtarzam - to są numery IP osób w pewnym sensie "znajomych", którzy zgodzili się na posiadanie mnie na liście kontaktów.
I problem nadal nierozwiązany...

tadzik1990

  • Gość
Kadu i prywatne adresy IP
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-10-29, 19:12:16 »
afaik = as far as I know. Google nie boli, tak na przyszłość ; )
A co do "problemu" - to twórcy tegoż klienta gg napisali go tak, aby nie pokazywał (albo nie umiał pokazywać) publicznego IP. Ja, gdybym pisał coś takiego, nie dałbym takiej opcji w ogóle, ale skoro ktoś dał to: 1) schrzanił to; 2) rozmyślił się, a nie chciał zmieniać całego protokołu.
Moja rada, co do "problemu" - zapomnij o tej funkcji, i pogódź się z tym że klienty gg nie wysyłają w sieć ip użytkownika. Jeśli kiedyś było, a teraz nie ma, to prawdopodbnie albo przez protesty użytkowników, albo przez względy bezpieczeństwa. A jak chcesz wiedzieć na pewno, kontaktuj się z twórcami klienta gg.

Kierchu

  • Gość
Kadu i prywatne adresy IP
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-10-29, 21:56:24 »
Nie wpadłbym w życiu, że to taki skrót, chociaż znałem do tej pory ASAP oraz IMHO, to AFAIK skojarzyłbym najprędzej z jakimś dziwnym softwarem :)
Po diabła w takim razie wymyślono Inwigilator, który niby ma działać i to nowe wersje na dodatek? Skoro już nie pokazuje właściwych IP. Nie sądzę, by ktoś coś schrzanił, umożliwiając ujawnianie IP dla osób z listy kontaktów. W końcu to nie jest rozpowszechnianie adresu domowego, imienia, nazwiska, numeru karty kredytowej, no nie popadajmy w przesadę! To tylko głupi numer, który jedynie upublicznia dane adresowe providera internetowego takiej osoby - w najlepszym przypadku.
Poza tym powiedz, czemu niektóre serwisy jak np. internetstandard.pl bez pytania o zgodę ujawniają IP osoby piszącej zwykły komentarz w jakimkolwiek temacie? Wątpię by ktokolwiek protestował przeciwko temu w takim GG.

Ostatnia i najdziwniejsza kwestia: nawet bardziej nie rozumiem dlaczego tylko NIEKTÓRE osoby z listy mają ukryty IP i pokazuje te 192.168... albo 10.0... a u niektórych wciąż widzę prawidłowy numer? Co więcej wydaje mi się (tego pewien nie jestem), że kilka dni temu część osób miała ten numer ukryty, teraz znów ujawniony. Skąd ten bałagan i ciągłe zmiany? Jeśli GG coś by zmieniło to chyba byłaby nagła i permanentna zmiana a nie taka jak chorągiewka - raz w lewo, raz w prawo?
Chętnie wysłuchałbym też głosu innych użytkowników tutaj. Zawsze miło poznać zdanie większej liczby osób.