Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Jakie najlepiej przejśc z SQL M$ na SQL Linuxa?  (Przeczytany 6366 razy)

witkor

  • Gość
Jakie najlepiej przejśc z SQL M$ na SQL Linuxa?
« dnia: 2008-11-14, 14:05:44 »
Witam.
Mam wewnątrz swojej firmy mały serwis do zarządzania postawiony na Windowsie(IIS), a strony napisane w ASP.NET powiązane z bazą MSSQL Server 2005. Chodzi nawet nieźle. Ale chciałbym go przenieść na Linuxa. Obecnie w domu używam dwóch: MandrivaXtreme i Debian Etch(na oddzielnych kompach). A jak na linux będzie działał serwis jak na windzie to przeniosę i w firmie. W związku z tym moje pytania jak najłatwiej prznieść i :
1. Co zamiast IIS? Apache? Serwis działa w sieci wewnętrznej.
2. Co zamiast ASP.NET? Pewnie i tak przejde na PHP, wiem, że to się wiąże z przeprogramowaniem całego serwisu. ale nie jest on duży (ok 50 skryptów), a przy okazji podszkolę się w tym języku
3. Co zamiast MSSQL? Myślałem o PostgreSQL (na Debianie mam 8.1) a może Sybase?. mySQL raczej odpada, bo z tego co się orientuję nie mógłym prznieść do niego procedur składowanych.

4. Ponieważ do MSSQL'a mogę dostać się OnLine, czy jest jakieś narzędzie pod linuksa którym mogłbym nim zarządzać. Czytałem o czymś takim jak FreeTDS i KexiDB

Nie oczekuję gotowych rozwiązań, raczej ukierunkowania. Podpowiedzi jakie oprogramowania ze sobą współpracują a jakich lepiej razem nie instalować.

z góry dzięki

ZipoKing

  • Gość
Jakie najlepiej przejśc z SQL M$ na SQL Linuxa?
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-11-14, 17:39:10 »
Cytat: witkor
1. Co zamiast IIS? Apache? Serwis działa w sieci wewnętrznej.
Apache, lighttpd, co wolisz ;)
Cytat: wiktor
2. Co zamiast ASP.NET? Pewnie i tak przejde na PHP, wiem, że to się wiąże z przeprogramowaniem całego serwisu. ale nie jest on duży (ok 50 skryptów), a przy okazji podszkolę się w tym języku
Możesz zarówno użyć PHP, jak i Javy (Tomcat, JBoss/Seam Framework) - w przypadku PHP w Sieci znajdziesz bardzo dużo frameworków (osobiście polecam Symfony ;) ) dzięki czemu będziesz mógł aplikację naprawdę porządnie :)
Cytat: wiktor
3. Co zamiast MSSQL? Myślałem o PostgreSQL (na Debianie mam 8.1) a może Sybase?. mySQL raczej odpada, bo z tego co się orientuję nie mógłym prznieść do niego procedur składowanych.
MySQL od wersji 5.0 oferuje procedury składowe, jeśli jednak są one bardziej skomplikowane, w tym przypadku PostgreSQL będzie najlepszym rozwiązaniem
Cytat: wiktor
4. Ponieważ do MSSQL'a mogę dostać się OnLine, czy jest jakieś narzędzie pod linuksa którym mogłbym nim zarządzać. Czytałem o czymś takim jak FreeTDS i KexiDB
W przypadku MySQL'a masz: MySQL-Administrator + MySQL Query Browser, PhpMyAdmin (przez www), w przypadku PostgreSQL masz PgAdmin i PhpPgAdmin (to oczywiście tylko przykłady), możesz także łączyć się z bazą z pomocą OpenOffice'a (poprzez np. JDBC)

  • Gość
Jakie najlepiej przejśc z SQL M$ na SQL Linuxa?
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-11-14, 19:58:01 »
Jeśli chodzi o Javowy odpowiednik .NET, to zainteresuj się frameworkiem JavaServer Faces - jest to framework dla JSP (JavaServer Pages) i Javy.
Ogólnie to jest tak, że C# + ASP to coś jak Java + JSP. Na pierwsze jest framework .NET, a na drugie - JSF.

Skorzystanie z JSF oczywiście także wiąże się z przepisaniem całego serwisu, ale jeśli poprzednio korzystałeś z dot neta, to myślę że JSF przypasuje ci bardziej niż PHP (C# jest oparty o Javę, a sam dot net jest zrobiony na wzór JSF).

Do tego dla JSF są bardzo fajne środowiska programistyczne, nawet wizualne (czyli coś jak Visual Studio), np. NetBeans od Sun Microsystems, Eclipse (z odpowiednimi rozszerzeniami), jest też coś od IBM'a oraz od Oracla.

Ponieważ JSF jest otwartą technologią, istnieje wiele jej implementacji (wzorcowa od Sun Microsystems, MyFaces od Apache, są też implementacje IBMa, Oracla i jeszcze jakaś).

Jako serwer możesz wykorzystać np. Apache Tomcat, GlassFish, RedHat JBoss, Oracle OC4J (jeśli chodzi o te bardziej znane).

Jeśli ściągniesz sobie NetBeans, to dostajesz od razu do tego GlassFish'a i cały framework JSF (w przypadku Eclipsa musisz osobno instalować framework i serwer, no i rozszerzenia do wizualnego tworzenia aplikacji w JSF). Ale niestety w Debianie na razie jest stara wersja NetBeans (6.0.1, w której jakoś nie bardzo mogłem się doszukać Visual JSF...) - warto skorzystać z czegoś nowszego, przynajmniej z wersji 6.1 (niedługo będzie stabilne 6.5 - w tych wersjach wizualne JSF już jest). Środowiska od IBM'a, Oracla czy RedHata też pewnie dostarczają wszystkiego co trzeba od razu.


Co do baz danych, to dobrym zwyczajem jest korzystanie z narzędzi takich jak Hibernate (http://en.wikipedia.org/wiki/Hibernate_(Java), po angielsku na to mówią "persistance layer"), lub podobnych - jest to taki interfejs między aplikacją a bazą danych, wykorzystujący wzorzec programistyczny Data Access Object - dzięki temu aplikacja jest niezależna od rodzaju bazy danych i jeśli chcesz zmienić bazę np. z MySQL na Oracle, to zmieniasz tylko kilka linijek w konfiguracji Hibernata i nie musisz grzebać w kodzie aplikacji (w pracy zajmuję się projektem, który robimy razem z inną firmą - oni hostują aplikację na swoim serwerze i używają bazę danych Oracla, a my piszemy kod do aplikacji i nasze robocze kopie bazy stoją na MySQLu - Hibernate bardzo ułatwia taką współpracę, bo każdy może korzystać ze środowiska bazodanowego jakie zna i jakie lubi).

witkor

  • Gość
Jakie najlepiej przejśc z SQL M$ na SQL Linuxa?
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-11-14, 19:59:59 »
Cytat: witkor
4. Ponieważ do MSSQL'a mogę dostać się OnLine, czy jest jakieś narzędzie pod linuksa którym mogłbym nim zarządzać. Czytałem o czymś takim jak FreeTDS i KexiDB
Tutaj muszę doprecyzować. Z domu mogę zarządzać serwerem MSSQL który znajduje się w firmie. Robię to poprzez "SQL Server Management Studio Express" przyłączając bazę z serwera zdalnego.  Chodzi mi o narzędzie pod linuksa w którym mógłbym przyłączyć bazę ze zdalnego MSSQL Servera. Znalazłem w sieci program kexi 2007.1.1 , który, wg opisu ma taką możliwość wykorzystując ODBC.  Póki co w firmie będzie oprogramowanie M$ i muszę się jakoś dostosować, a w domu przesiadam sie już na linuksa i praktycznie z windy korzystam aby zarządzać bazą i poprzez terminal serwisem.