Nowe posty

Autor Wątek: Migrować czy nie?  (Przeczytany 7703 razy)

Endoom

  • Gość
Migrować czy nie?
« dnia: 2008-11-13, 23:12:02 »
Zastanawiałem się czy nie zaimplementować sobie Linuxa na kompie. Bo (nie wiem czemu) Windows mi się znudził, jest zbyt prosty no i jest płatny, mam wyrzuty sumienia bo mam nielegala. Jestem "prawie" zwykłym użytkownikiem komputera. Surfuje po necie, oglądam anime, słucham muzyki, gram w te starsze gry np. Morrowind, Diablo II, Sybieria I i II(chociaż mam zamiar sobie kupić jakąś nowszą i nie wiem czy pod Linuxa działa).

I czy zmienianie grafiki pulpitu jest proste czy już trochę trudniejsze? Laikiem nie jestem, chyba bym sobie poradził.

Czy opłaca mi się zmieniać system? Kuzyn mi pingwinka odradzał, myśli że jestem zwykłym, szarym graczem. Choć zaczynam uczyć się programowania,a jak mi nie spasuje to może zaczne grafike tworzyć- w każdym razie komputer nie służy mi tylko do grania.

Więcy Linux czy Windows?

PS. Sorki jeśli taki temat już był, ale nie mam zamiaru przeglądać 25 stron(powinna tu być jakaś wyszukiwarka).

PS2. Czytałem też o wszystkich zaletach Linuxa i jego wyższości nad Windowsem, lecz nadal nie wiem czy lepsza jest zmiana.

buniobomb

  • Gość
Migrować czy nie?
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-11-13, 23:18:02 »
to zalezy czy poswiecisz ten nawet i miesiac na zmiane przyzwyczajen, wyszukiwanie za pomoca google rozwiazan poczatkowych problemow...
a tak wogole to ja mialem jak Ty: stare gierki, zwykle ogladanie multimediow i jakos uparlem sie i przeszedlem na linux'a i nie zaluje. dowiedzialem sie sporo dzieki temu nawet i o wlasnym sprzecie. a co do zalet linuksa to kazdy i tak wypunktuje swoje.

stary, w srocie napisze tak: zainstaluj na osobnej partycji (poradniki w sieci i w opisach instalacji glownych dystrybucji), potestuj potem sam wybierz.

Endoom

  • Gość
Migrować czy nie?
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-11-13, 23:27:56 »
Dzięki:) Chyba przetestuje. Tylko teraz pytanie którą wersje(dystrybucje? nie jestem jeszcze w temacie, nie wiem jak to sie nazywa)? Ubuntu, Mandriva, OpenSusu?

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Migrować czy nie?
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-11-13, 23:27:58 »
Cytat: Endoom
Windows mi się znudził, jest zbyt prosty no i jest płatny, mam wyrzuty sumienia bo mam nielegala.
Zainstaluj Linuksa, jeden z problemów (legalność) będziesz miał już na wstępie załatwiony :)

A tak poważnie, to zgadzam się z przedmówcą - zainstaluj sobie Linuksa na drugiej partycji, pobaw się, a potem skasuj partycję z Windowsem.
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

buniobomb

  • Gość
Migrować czy nie?
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-11-13, 23:36:56 »
co do distro to na stronce jakilinux.org sa (moim zdaniem) ciekawe opisy dystrybucji a pod linkiem:
http://jakilinux.org/jaki-linux/quiz/
masz krotki quiz. Ja na poczatek polecalbym cos takiego jak: Ubuntu (ewentualnie Kubuntu, Xubuntu - to samo tylko z innym desktop environment), openSUSE tez dobre na start, PCLinuxOS (sam uzywam teraz), Mandriva.

Endoom

  • Gość
Migrować czy nie?
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-11-13, 23:53:36 »
W tym Quzie  na 1 miejscu był FreeBSD. Ale zadaje mi się że jest on dla mnie za trudny. No nic, narazie ściągam Ununtu, najwyżej zmienię na inny. Dzięki za pomoc:)

buniobomb

  • Gość
Migrować czy nie?
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-11-14, 00:10:02 »
FreeBSD?? o ja cie nie moge :) facet, chyba troche sie przeceniles w niektorych pytaniach :) moze lepiej by Ci bylo z Kubuntu (ma KDE a moim zdaniem to bardzej windowsa przypomina)

arctgx

  • Gość
Migrować czy nie?
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-11-14, 00:15:21 »
Zamiast instalować, możesz sobie przecież potestować dowolną ilość dystrybucji w wersji live (Ubuntu da się tak odpalić).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Live_cd

buniobomb

  • Gość
Migrować czy nie?
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-11-14, 00:22:15 »
z calym szacunkiem nie polecam komus kto ma pierwszy raz stycznosc z linuksem gdyz czesto dzialaja te distra powoli, nie mozna nic doinstalowac itd. mnie live zniechecaja czesto ale co kto lubi (kocham te linuksowa wolnosc wyboru :PP )

arctgx

  • Gość
Migrować czy nie?
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-11-14, 01:37:15 »
Jak to nie można... Na Xubuntu choćby doinstalowywałem (na jedną sesję oczywiście, do RAMu) brakujące tam sterowniki Mesa dla mojego Radeona. Dotyczy to całego zbioru paczek z gotowego repozytorium, a przcież można własne repo dodać.

Oczywiście mogą być dystrybucje live, które nie dają takiej możliwości, np. stary Knoppix 3.7 i dawniejsze bez unionfs (później aufs).

Endoom

  • Gość
Migrować czy nie?
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-11-14, 21:12:35 »
Ehh dochodzę do momentu kiedy trzeba podzielić partycje. I nie wiem o co chodzi. Pojawia mi się jakiś pasek i dyski sda(lub sdi)3,5,6(czy coś takiego). I gdy już dochodzę dalej pisze mi że musze zformatować dyski. Myślałem że zainstaluję to na innej partycji obok windowsa. Co jest?

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Migrować czy nie?
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-11-14, 21:40:32 »
To jest wygodne narzędzie do partycjonowania dysków.

Aby zainstalowac linuksa musisz utworzyć partycję root oznaczona ukośnikiem "/" i załozyc na niej syhstem plików - np. Ext3 lub ReiserFS. Prawdopopdobnie system bedzie chciał również załozyc partycję wymiany, czyli swap.. czytaj uwaznie, co tam jest napisane, postępuj ostrożnie, a nie zrobisz sobie krzywdy. Prawdopodobnie twój windows jest zainstalowany na part. sda1. (jesli pamiętasz, ile która partycja zajmowała miejsca, to sobie poradzisz.) Jesli chcesz, aby windows dalej "działał" to nie ruszaj tej partycji,

P.S.
1. Opisów partycjonowania dysków pod linuksa jest od metra. Wystarczy uruchomić google
2.
Cytat: Endoom
Sorki jeśli taki temat już był, ale nie mam zamiaru przeglądać 25 stron(powinna tu być jakaś wyszukiwarka).
Tu jest wyszukiwarka. Wejdź na górę strony i dobrze się przyjrzyj tym niebieskim paskom.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Endoom

  • Gość
Migrować czy nie?
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-11-16, 21:01:19 »
Ehh, po ostatniej próbie instalacji chyba coś się popsuło bo jak chcę jeszcze raz zainstalować(bo ostatnim razem zrezygnowałem[ale nie "na chama"]) to gdy wszystko się już załaduje trzeba wpisać nazwę użytkownika i hasło(a żadnego konta ani nic takiego nie zakładałem). Aha i czy jak uruchomię komputer ponownie to powinno się wybierać Windowsa czy Ubuntu czy ubuntu sam powinien się włączyć.

Co do wyszukiwarki to sorki, moje niedopatrzenie xD

Młodszy

  • Gość
Migrować czy nie?
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-11-17, 17:52:12 »
Nie wiem dlaczego partycjonowanie dysku większości sprawia takie problemy... (bez obrazy oczywiście). Poszukaj jakiegoś poradnika odnośnie partycjonowania (polecam stronę jakilinux.pl, na której jest wiele poradników dla początkujących, dla mnie się przydały, bo sam mam Linuksa od miesiąca i jestem z niego zadowolony ;])

domyślnie po instalacji Linuksa będzie Ci chciało wybierać właśnie jego na start, ale możesz go wtedy wybrać, a jakby co można ustawić potem w GRUBie, żeby domyślnie włączało Linuksa.

Osobiście gorąco polecam Ubuntu 8.10. Mimo problemów (a niestety takie napotkasz w przygodzie z Linuksem) nie poddawaj się, bo warto. Sam miałem trochę nieciekawych problemów ;)

Endoom

  • Gość
Migrować czy nie?
« Odpowiedź #14 dnia: 2008-11-17, 20:49:19 »
Chyba źle sprecyzowałem problem.
Jak to możliwe że bez płytki w napędzie i bez wcześniejszego zainstalowania Ubuntu, mogę go wybierać razem z Windowsem. Przypominam: nie instalowałem go jeszcze a mogę go wybrać tylko muszę się później zalogować. Ktoś miał styczność z takim problemem?