Nowe posty

Autor Wątek: Problem z urządzeniami po aktualizacji repozytoriów - Debian 4.0 etch.  (Przeczytany 5371 razy)

8

  • Gość
Witam

Zmieniłem całą zawartość pliku source.list i zrobiłem aktualizację.... I teraz mam problem, przy starcie systemu wyświetla mi komunikat:
"waiting for /dev to be fully populated..."
Po kliku minutach oczekiwania system zostaje jednak załadowany, mogę się zalogować, wyświeta się pulpit i to wszystko. Nie mogę nic  zrobić, touchpad w laptopie nie działa, klawiatura również.
Może wie ktoś w czym rzecz?
Dodam jeszcze że na komputerze stacjonarnym również mam Debiana, jednak tutaj wszystko działa bez żadnych problemów.

arctgx: zmieniłem tytuł na bardziej pasujący

arctgx

  • Gość
Problem z urządzeniami po aktualizacji repozytoriów - Debian 4.0 etch.
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-11-10, 21:49:11 »
W skrypcie /etc/init.d/udev komunikat ten poprzedza polecenie udevadm settle, które kończy działanie po opróżnieniu się kolejki zdarzeń do obsługi. Chodzi o zdarzenia, na podstawie których udev tworzy pliki urządzeń. Prawdopodobnie po jakimś czasie oczekiwania (domyślne 180 sekund) demon ignoruje kłopotliwą regułę. Nie wiem jak udevadm settle wpływa na zakończenie prób wykonania reguł.                                                                

Być może jest tak, że coś jest nie tak z wykonaniem reguły i na przykład nie powstają urządzenia odpowiedzialne mniej lub bardziej pośrednio za mysz i klawiaturę.

Chętnie pobawiłbym się w naprowadzenie, niestety z braku czasu tylko to mogę dziś napisać. Może po środzie, jeśli nikt się za to nie weźmie i będziesz dalej zainteresowany.

Zapraszam do swojego tłumaczenia podręczników UDEV - może zdążysz wyczytać coś i uruchomić bądź zrestartować usługę udev z jednoczesnym monitorowaniem, co się dzieje. Jeśli masz wersję 116 lub starszą demona udev, zamiast "udevadm monitor" masz polecenie udev monitor itd.

8

  • Gość
Problem z urządzeniami po aktualizacji repozytoriów - Debian 4.0 etch.
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-11-11, 10:06:19 »
Ok, dzieki. Jak bede mial chwilke poczytam to wszystko.

arctgx

  • Gość
Problem z urządzeniami po aktualizacji repozytoriów - Debian 4.0 etch.
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-11-11, 12:12:11 »
Znowu na szybko. Odpal sobie
invoke-rc.d udev stop
udevmonitor & invoke-rc.d udev start
Po skończeniu (które może potrwać tyle co czekanie na starcie) daj polecenie fg dla wyjęcia udevmonitora z tła na pierwszy plan i zabij go przez Ctrl-C.

Trzeba zrobić osobno stop i start, bo restart usługi nie wyzwala na nowo zdarzeń. Możesz też wystartować usługę w jednym terminalu, a chwilę prędzej monitorowanie odpalić w drugim. Pytanie tylko jak zrobić to bez klawiatury. Co to znaczy że możesz się zalogować? Klawisze przez jakiś czas działają czy system loguje Cię automatycznie? Jeśli miałbyś serwer SSH na tym systemie, można by zalogować się na nim zdalnie.

8

  • Gość
Problem z urządzeniami po aktualizacji repozytoriów - Debian 4.0 etch.
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-11-12, 09:07:46 »
Troszkę się pospieszyłem, okazuje się że problem jest ale tak naprawdę tylko z  touchpadem. Więc spróbowałem zrobić tak jak napisałeś czyli start i stop, poźniej ctrl+c, ale nie wiem czy o to chodziło i co dalej.

# invoke-rc.d udev stop
Stopping the hotplug events dispatcher: udevd.
# udevmonitor & invoke-rc.d udev start
[1] 5079
bash: udevmonitor: command not found
Starting the hotplug events dispatcher: udevd.
Synthesizing the initial hotplug events.../etc/init.d/udev: line 292: udevtrigger: command not found
failed.
Waiting for /dev to be fully populated...

After the udevadm settle timeout, the events queue contains:



done (timeout).

arctgx

  • Gość
Problem z urządzeniami po aktualizacji repozytoriów - Debian 4.0 etch.
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-11-12, 15:11:23 »
Może jednak udevadm monitor? Jaką masz wersję udev (dpkg -l udev)? Zobacz też z czego składa się paczka: dpkg -L udev.

8

  • Gość
Problem z urządzeniami po aktualizacji repozytoriów - Debian 4.0 etch.
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-11-12, 17:49:38 »
Chyba jednak szybciej i prościej, jak dla mnie oczywiście, będzie zainstalować Debiana ponownie. Ewentualnie jakąś inną dystrybucję, bo oczywiście z Linuksa nie mam zamiaru rezygnować. Wielkie dzięki za pomoc!

arctgx

  • Gość
Problem z urządzeniami po aktualizacji repozytoriów - Debian 4.0 etch.
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-11-13, 01:40:08 »
Twój wybór - jeśli przede wszystkim chiałbyś mieć działający sprzęt, unikając dojścia do rozwiązania, chyba najlepiej będzie jak sobie przeinstalujesz udev. Możesz zrobić to z poziomu innej dystrybucji, używając polecenia chroot.

ftp://ftp.debian.org/debian/pool/main/u/udev

Na chwilę można i ręcznie tworzyć pliki urządzeń.