Nowe posty

Autor Wątek: Kbuntu, nie zapamiętuj hasła root  (Przeczytany 4002 razy)

flak

  • Gość
Kbuntu, nie zapamiętuj hasła root
« dnia: 2008-11-06, 13:47:40 »
Gdy jako użytkownik w terminalu wpisuje

sudo su -

Kubuntu elegancko pyta mnie o hasło root. Niestety po wylogowanie z root

logout

I próbie ponownego zalogowania na root:

sudo su -

System od razu mnie zalogowuje bez pytania o hasło. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku synaptica. Dla mnie jest to nic innego jak incydent bezpieczeństwa. Jak mogę zmusić Kubuntu by nie zapamiętywało hasła root, ewentualnie zmusić do zapomnienia zapamiętanego hasła?

TheUsh

  • Gość
Kbuntu, nie zapamiętuj hasła root
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-11-06, 15:07:33 »
Żaden incydent bezpieczeństwa , tylko ułatwienie dla administratorów, bo wyobraź sobie gdy wywołujesz kilka komend przez sudo i musisz za każdym razem wpisywać hasło: to byłoby bardziej frustrujące.
Btw. skoro używasz konta root'a to po prostu sobie załóż na niego hasło i loguj się bezpośrednio, bo sudo nie zostało stworzone do tego aby przez tę komendę logować się na jego konto ;)

PS. Jeżeli chcesz nakazać sudo zapomnienie tego, że ktoś przed chwilą wpisał hasło, to użyj "sudo -K"

flak

  • Gość
Kbuntu, nie zapamiętuj hasła root
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-11-06, 15:24:07 »
Cytat: TheUsh
Żaden incydent bezpieczeństwa , tylko ułatwienie dla administratorów, bo wyobraź sobie gdy wywołujesz kilka komend przez sudo i musisz za każdym razem wpisywać hasło: to byłoby bardziej frustrujące.
Btw. skoro używasz konta root'a to po prostu sobie załóż na niego hasło i loguj się bezpośrednio, bo sudo nie zostało stworzone do tego aby przez tę komendę logować się na jego konto ;)

PS. Jeżeli chcesz nakazać sudo zapomnienie tego, że ktoś przed chwilą wpisał hasło, to użyj "sudo -K"
Jak dobrze pamiętam to w Fedorze po podaniu hasła root w trakcie pracy na pasku gnoma pojawiała się czerwona lampka. Hasło root było zapamiętane i gdziekolwiek było podszebne było automatycznie wpisywane. Po kliknięciu na lampkę hasło root było zapominane.

W Slackware trzeba klepać za każdym razem su - etc... A jak się ktoś w haśle pomylił to odrazu log.

W Ubuntu zaloguje się przez sudo su - by wykonać 2-3 komendy. Daję exit. I co? I to że puki nie zresetuje komputera to hasło root będzie automatycznie podawane przy każdej okazji. Nie zależnie czy to ja pracuję przy tym komputerze czy nie. Jaki w tym sens i jak to "zapamiętywanie" wyłączyć?

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Kbuntu, nie zapamiętuj hasła root
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-11-06, 15:45:46 »
Wystarczy zeedytować plik /etc/sudoers tam jest ustawiony domyślny czas zapamiętywania hasła dla sudo, jeśli się nie mylę w Ubuntu po 2 minutach nieużywania sudo, hasło wygasa.

Plik edytuj przypomocy

visudo
I szukaj linijki (nie pamiętam, bo nie używam), w której jest ustawiony czas zapamiętania hasła i ewentualnie zmień na jaki Ci pasuje.

Pozdrawiam!

flak

  • Gość
Kbuntu, nie zapamiętuj hasła root
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-11-06, 16:22:24 »
Niestety w sudoers nie znalazłem żadnych parametrów czasowych.

 /etc/sudoers
#
# This file MUST be edited with the 'visudo' command as root.
#
# See the man page for details on how to write a sudoers file.
#

Defaults        env_reset

# Uncomment to allow members of group sudo to not need a password
# %sudo ALL=NOPASSWD: ALL

# Host alias specification

# User alias specification

# Cmnd alias specification

# User privilege specification
root    ALL=(ALL) ALL

# Members of the admin group may gain root privileges
%admin ALL=(ALL) ALL