Nowe posty

Autor Wątek: Linux i Windows XP bez bootloadera  (Przeczytany 3152 razy)

nowis

  • Gość
Linux i Windows XP bez bootloadera
« dnia: 2008-10-30, 10:34:45 »
Witam
Jestem średnio rozgarniętym użytkownikiem Windowsa ;). Miałem już kiedyś trochę doczynienia z linuxem. Teraz zamierzam zainstalować Mandriva.

Chciałbym żeby Linux ładował się domyślnie, bez przestoju na lilo itp., jednak chciałbym też zachować dostęp do Windows xp, np. poprzez restart systemu. Myślałem też o instalacji xp na drugim dysku i po zmianie w biosie bootowany byłby drugi dysk z xp. Na razie rozważam to czysto teoretycznie, nie wiem czy to by zadziałało. Jakieś inne propozycje?

Im prostsze rozwiązanie tym lepsze. :)

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Linux i Windows XP bez bootloadera
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-10-30, 11:41:41 »
Nie wiem jak w gnome, ale KDE odczytuje pliki konfiguracyjne lilo i gruba i na przycisku uruchom ponownie pojawia się malutka strzałka, za pomocą której możesz wybrać interesujący cię system. Wystarczy w konfigu dać
timeout=0
albo usunać wyraz
prompt
Z doswiadczenia wiem że to pierwsze jest bardziej skuteczne.

  • Gość
Linux i Windows XP bez bootloadera
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-10-30, 18:31:44 »
Jeśli chcesz używać dwóch systemów obok siebie, to bez bootloadera się nie obejdzie (no chyba że chcesz bawić się w przełączanie dysków w biosie).
Ale to nie jest żaden problem - bootloadera można tak skonfigurować, by odpalał domyślnie wybrany system np. po 3 sekundach (wspomniany wyżej timeout oraz opcja ustawiająca domyślny system, np. "default n", gdzie n to pozycja na liście GRUBa, która ma zostać uruchomiona). GRUBa można też skonfigurować tak, żeby menu się nie ukazywało domyślnie, tylko po wciśnięciu ESC (także masz na to kilka sekund zanim GRUB uruchomi domyślny system). Takie rozwiązanie jest zastosowane w (K)Ubuntu (czyli jak ktoś nie zwraca za bardzo uwagi na to co pojawia się na ekranie, to nawet nie wie, że go się bootloader o coś pytał).

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Linux i Windows XP bez bootloadera
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-10-30, 19:53:00 »
Cytat: nowis
Chciałbym żeby Linux ładował się domyślnie, bez przestoju na lilo itp.
Ustawiasz wartosc Default 0 na taka, ktora odpowiada na liscie wyboru, czyli 0 to piewsza pozycja z listy, 1 - druga ird.

Cytuj
jednak chciałbym też zachować dostęp do Windows xp, np. poprzez restart systemu.
Wartosc timeout ustawiasz na na 0, gdy bedziesz chcial odpalic Windowsa wciskasz ESC zaraz po uruchomieniu kompa i bedziesz mial dostep do listy.

Cytuj
Myślałem też o instalacji xp na drugim dysku i po zmianie w biosie bootowany byłby drugi dysk z xp.
W BIOSie nie musisz nic zmieniac, wystarczy ze do wpisu odpowiedzialnego za bootowanie Windowsa, podasz na ktorym dysku on sie znajduje, np. root (hd1,0), czyli na drugim dysku na pierwszej partycji, poniewaz GRUB liczy dyski/partycje od zera.

Pozdrawiam!

nowis

  • Gość
Linux i Windows XP bez bootloadera
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-10-30, 23:14:51 »
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :), w praktyce przetestuję to jutro, jak mandriva free ściągnie mi się z poprzez torrenta.

Pozdrawiam