Nowe posty

Autor Wątek: pliki wieksze niz 4gb na dvd?  (Przeczytany 9143 razy)

qwerta

  • Gość
pliki wieksze niz 4gb na dvd?
« dnia: 2008-10-27, 15:40:31 »
jest jakis program pod linuxa do zgrywania DVD pozwalajacy na nagranie wiekszego pliku niz 4GB ?

arctgx

  • Gość
pliki wieksze niz 4gb na dvd?
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-10-27, 15:56:22 »
Co znaczy "zgrywanie DVD"? Czyżby chodziło o to, że zrzucasz dane z DVD do obrazu na systemie plików FAT, który jak wiadomo, nie obsługuje większych rozmiarów plików niż 4 GB?

http://pl.wikipedia.org/wiki/File_Allocation_Table

micu

  • Gość
pliki wieksze niz 4gb na dvd?
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-10-27, 16:32:03 »
No ja też nie do końca wiem o co Ci chodzi z tym limitem 4GB...
Systemy plików w Linuksie radzą sobie z plikami >= 4GB bez problemu (w przeciwieństwie do FAT). Programy (np. tar, gzip, bzip2) również. Wypalać na płytce można narzędziem growisofs z pakietu 'dvd+rw-tools' (wersja 7.0 lub wzwyż, potrzebny jest też w miarę nowy mkisofs z paczki 'cdrtools'). Płytki DualLayer (9GB) są nagrywane bez problemu, nie potrzeba już żadnych "sztuczek" (kiedyś bywało różnie).

Pozdrawiam
Micu

Małolat

  • Gość
pliki wieksze niz 4gb na dvd?
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-10-27, 17:00:34 »
Panowie (i panie :P)! Może źle mu się napisało. Chodzi Ci o nagrywanie, coś jak over burn?

qwerta

  • Gość
pliki wieksze niz 4gb na dvd?
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-10-27, 17:24:33 »
Cytat: arctgx
Co znaczy "zgrywanie DVD"? Czyżby chodziło o to, że zrzucasz dane z DVD do obrazu na systemie plików FAT, który jak wiadomo, nie obsługuje większych rozmiarów plików niż 4 GB?

http://pl.wikipedia.org/wiki/File_Allocation_Table
chce nagrac na plycie dvd jeden plik ktory ma 4,2 GB

micu

  • Gość
pliki wieksze niz 4gb na dvd?
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-10-27, 20:34:06 »
Okej, teraz rozumiem :-)

Popatrz np. tu:

http://www.wonder.pl/index.php/DebianWoodyNagrywanieDVD

Pozdrawiam
Micu

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
pliki wieksze niz 4gb na dvd?
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-10-27, 20:52:51 »
W czym tkwi dokładnie problem? Ja przy pomocy K3b lub Brasero nagrywam bez problemu do 4,4GB. Powyżej 4,4GB opcja nagraj jest niedostępna.

Pozdrawiam!

zonk386

  • Gość
pliki wieksze niz 4gb na dvd?
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-10-27, 21:28:52 »
bo najczęściej nagrywarki nie nagrywają więcej niż 4,4-4,5 GB na zwykłej płycie DVD, ponieważ pojemność płyt DVD podawana na etykietach (4.7 GB) to chwyt marketingowy. Określa ona ilość milionów bajtów. W rzeczywistości pojemność płyty DVD (jednowarstwowej, jednostronnej) wynosi 4.37 GB.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
pliki wieksze niz 4gb na dvd?
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-10-27, 23:15:39 »
To to już zdążyłem zauważyć i domyśliłem się, że to przeliczenie na bajty :) Ale w każdym razie powyżej 4GB da się nagrać a kolega wyraźnie ma z tym problem, dlatego lepiej jakby opisał go dokładniej :)

Pozdrawiam!

arctgx

  • Gość
pliki wieksze niz 4gb na dvd?
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-10-27, 23:16:13 »
Cytat: Małolat
Panowie (i panie :P)! Może źle mu się napisało.
Czy mamy tworzyć litanię sugestii, co autorka miała na myśli? Jaki sens ma poświęcenie czasu zgadywaniu? Nawet jeśli "mu" (skoro już o paniach, zwróć uwagę na ten detal ;)) się "źle napisało", nie znaczy to że to na nas spoczywa ciężar złapania o co chodzi. Od autorów też mogę oczekiwać pewnego wysiłku opisu. Nawet jeśli nie znają technicznego słownictwa, które potrafi dobrze opisać rzecz, to mogą bardziej potocznie, ale w miarę jasno to ująć. W tym przypadku tak się stało w którymś poście, zamykając listę domysłów.

rysban

  • Gość
pliki wieksze niz 4gb na dvd?
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-10-29, 18:47:10 »
Witam.
Plik wielkości 4,2 GB nagrywany jest bez problemu w Linuksie . Zadający pytanie zbyt mało informacji podał . Z doświadczenia wiem że niektóre nośniki (płytki DVD) dają się nagrać tylko w mniejszej prędkości aniżeli podawana na opakowaniu . Problem może polegać na zmianie szybkości zapisu na mniejszą aniżeli czytana przez napęd (nagrywarkę) . Niejednorodna struktura nośnika może przerywać nagrywanie w trakcie zapisu lub nie chcieć w ogóle zapisywać . Zmiana płytki na lepsza może ułatwić zycie z zapisywaniem .
Pozdrawiam Ryszard