Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Sterowniki ATI i mandriva 2009 free - jak zainstalowac?  (Przeczytany 17940 razy)

Ponury_

  • Gość
Witam, mam mandrive 2009 na laptopie asus f5r i wszystko sie pieknie poinstalowalo, z wyjatkiem oczywiscie sterownikow do karty graficznej jaka w tym przypadku jest radeon xpress 200M. Probowalem instalowac sterowniki ze strony producenta, ale przy instalacji dostaje komunikat z ktorego wynika ze niemozna dodac sterownika do dkms. Niemoge w tej chwili sprawdzic jak dokladnie brzmi ten komunikat, ale w zwiazku z tym mam pytanie czy komus udalo sie poprawnie zainstalowac te sterowniki? Szukalem na google, ale temat jest dosc swiezy i niestety nic konkretnego na temat sterownikow ATI pod mandriva 2009 nieznalazlem, a juz tym bardziej nic w zwiazku z komunikatem jaki mialem... dkms mam zainstalowane, zrodla kernela tez i inne niezbedne rzeczy. Dkms pochodzil z plyty z mandriva wiec jest raczej ok. Czyzby sterowniki byly niedostosowane do kde4?

W zwiazku z powyzszym mam takie pytanie: czy mozliwe jest reczne wrzucenie skompilowanych poprawnie driverow i reczne jakies dodanie ich tak zeby dzialaly tak jak instalowane sterowniki? oczywiscie zdaje sobie sprawe ze to nie takie latwe, ale gdyby wersje jadra i karty graficzne sie zgadzaly to chyba mozna cos takiego sprobowac zrobic? Jesli komus  udalo sie zainstalowac te sterowniki to prosze o pomoc.

Komunikat bledu:
Errors during DKMS module removal
Errors during DKMS module removal
[Error] Kernel Module : Failed to add fglrx-8.532 to DKMS

Ponury_

  • Gość
Sterowniki ATI i mandriva 2009 free - jak zainstalowac?
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-10-23, 16:31:43 »
ze tez ja zawsze takiego posta walna ze niewiadomo co odpisac:) ludzie, ratujcie:) od czego zaczac, wspolnymi silami napewno cos sie uda:)

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Sterowniki ATI i mandriva 2009 free - jak zainstalowac?
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-10-23, 21:40:29 »
Ja takie coś znalazłem w necie:

http://209.85.135.104/search?q=cache:xsup58DuaBsJ:www.ensode.net/ati_radeon_xpress_200m_linux.html+radeon+xpress+200M+for+Linux+driver&hl=pl&ct=clnk&cd=1&gl=pl


Ja to nie pomoże, to sprawdź, że tak powiem istnienie driverów na stronie Asusa i driverów na stronie Ati.
Powinno coś tam być.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Sterowniki ATI i mandriva 2009 free - jak zainstalowac?
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-10-23, 22:25:29 »
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Ponury_

  • Gość
Sterowniki ATI i mandriva 2009 free - jak zainstalowac?
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-10-23, 22:47:00 »
linka drugiego czytalem, pod linkiem pierwszym sa nieaktualne informacje. Pod mandriva 2008 Ati dziala razem z akceleracja 3D. problem nie polega na tym ze niewiem jak zainstalowac, problem polega na tym ze ten sterownik niechce sie w ogole skompilowac albo dodac do czegos. instaluje spod konsoli, instalator sobie leci, kompiluje zrodla i w etapie po tym wywala ze instalacja zakonczona, ale byly bledy i zeby sprawdzic plik fglrxinstall.log (czy jakos tak). No a zawartosc tego pliku zacytowalem w pierwszym poscie. Wiec w zwiazku z powyzszym niewiem czy sterowniki ze strony ati sa niedostosowane do wersji kde4, czy brakuje jakiegos pakietu czy moze po prostu przeszkadzaja jakies zalegle pliki ktore mogly sie wytworzyc wczesniej (instalowalem sterowniki ze dwa razy zanim przypomnialem sobie ze zrodla kernela sa niezainstalowane;p) (na stronie asusa niewystepuja zadne sterowniki niewindowsowe do f5r;) )

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Sterowniki ATI i mandriva 2009 free - jak zainstalowac?
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-10-24, 20:09:17 »
Wiesz co?
Wgraj linucha raz jeszcze ze źródłami i po prostu, następnie spróbuj przetestować drivery, ale śmiem mieć wątpliwości również co to KDE4, ponieważ w Mandrivie 2009 ( która też ma de facto ) KDE4 - dzieją się różne cyrki. Dlatego jak narazie zrezygnowałem z tego wydania i jestem całkowicie zadowolony z 2008 ;)

Pozdro
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Ponury_

  • Gość
Sterowniki ATI i mandriva 2009 free - jak zainstalowac?
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-10-24, 20:52:34 »
Wiem ze i 2008 ma KDE4, ale mandrive 2008 mialem na plycie dvd-rw, na ktorej teraz znajduje sie 2009, wiec downgrading raczej odpada:) Zauwazylem na stronie ATI nowsze sterowniki i dzis o ile czas pozwoli to w nocy je przetestuje i poinformuje o wynikach:) a teraz uciekam do pracy:) Dziekuje Lordzie Darius za zainteresowanie tematem - smialo moge powiedziec ze jestes jedyny]:->

Ponury_

  • Gość
Sterowniki ATI i mandriva 2009 free - jak zainstalowac?
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-10-25, 01:45:36 »
Przeinstalowalem Linuxa, sciagnalem nowsze sterowniki, ale narazie w pliku fglrx-install.log dostaje takie cos:
Creating symlink /var/lib/dkms/fglrx/8.542/source ->
                 /usr/src/fglrx-8.542

DKMS: add Completed.

Preparing kernel 2.6.27-desktop-0.rc8.2mnb for module build:
(This is not compiling a kernel, just preparing kernel symbols)
Storing current .config to be restored when complete
Running Generic preparation routine
make mrproper.....
using /proc/config.gz
make oldconfig....
make prepare....

Building module:
cleaning build area....
pushd /var/lib/dkms/fglrx/8.542/build; sh make.sh --nohints; popd....
[Error] Kernel Module : Failed to build fglrx-8.542 with DKMS
[Error] Kernel Module : Removing fglrx-8.542 from DKMS
Czuje ze jestem blizej rozwiazania, ale zajme sie tym po powrocie z pracy:)

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Sterowniki ATI i mandriva 2009 free - jak zainstalowac?
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-10-25, 07:25:13 »
<<<  Wiem ze i 2008 ma KDE4, ale...>>>

To jest oczywista sprawa.
Jednak w M2009 jest coś z tym KDE porypane, bynajmniej w tej, którą ściągnąłem do testowania.
I to dwa razy ściągałem, bo myślałem na początku, że może suma mi się nie zgadza (?)
Prawdę mówiąc występują podobne problemy jak u Ciebie.
Sypie się grafa i to w sytuacjach jak choćby odpalenie OpenOffice'a - robi się jedna wielka dyskoteka na monitorze ;)
Kombninowałem tam ze źródłami, aktualizacjami, sterami...
Nawet restart kompa tam jest padnięty :(
Gdybym nie miał tak idealnie pracującej M2008 - może jeszcze bym się bawił z 2009, ale jaki sens sobie nerwy szargać?

<<< Dziekuje Lordzie Darius za zainteresowanie >>>

Eeee.. tam... No problem.

Natomiast co do tych Errorów co Ci powyskakiwały, moim zdaniem stery się gryzą z Dynamic Kernel Module Support. trochę to porypane.
Z tego co pamiętam to DKMS wymaga jedynie pobrania odpowiedniego pliku źródłowego oraz pliku konfiguracyjnego.
Pokombinuj z źródłami.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Ponury_

  • Gość
Sterowniki ATI i mandriva 2009 free - jak zainstalowac?
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-10-25, 08:47:29 »
Co do dyskoteki - u mnie wszystko ladnie smiga, lepiej niz na 2008. Nawet kamerke rozpoznalo. I niemusze drugiego kernela wgrywac zeby sieciowka dzialala. Taka jakas egzotyczna troche tu siedzi. Chodzi mi o glownie o kaceleracje 3D, bo nawet Elisa (takie centrum multimediow - niewiem czy widziales) tak sie koszmarnie tnie, ze nawet poruszanie sie po menu jest praktycznie niemozliwe. Wlaczylem tez jakis odcinek kuby wojewodzkiego z doda, w jakosci HQ (dokladnych parametrow nieznam) to tylko dzwiek dobrze lecial. Obraz sie nawet niecial - pokazywalo klatke co kilka minut:) a problemy o ktorych piszesz - tez takowe byly na poczatku, ale jak zainstalowalem zupelnie na swiezo - bez starych rzeczy z poprzedniego KDE to chodzi naprawde stabilnie, tylko ta wydajnosc karty graficznej jest przytlaczajaca;p restart tez dziala:) aktualizacja do z 2008 do 2009 niebyla dobrym pomyslem;p ale swieza instalka dziala ok. Dobra, namieszalem z tym opisem, ale chyba w miare zrozumiesz:) a do sterownika wroce niebawem - musze mieszkanie posprzatac zanim moja Pani wpadnie z wizyta:D

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Sterowniki ATI i mandriva 2009 free - jak zainstalowac?
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-10-26, 22:29:46 »
Ściągnąłem sobie tę Elisę.
Nie chce odtwarzań ani muzy, ani filmów.
I dostaję ciągle info o brakującej wtyczce.
Ściągałem już chyba wszystko  i dalej nici.
Wiesz może o jaką wtykę chodzi?
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Ponury_

  • Gość
Sterowniki ATI i mandriva 2009 free - jak zainstalowac?
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-11-03, 06:29:56 »
No i w koncu sukces:) a to recepta na sukces:) czyli rozwiazanie jak wgrac sterowniki ATI;p

1. zainstalowac mandrive 2009 z KDE4
2. zaktualizowac (z pelna lista pakietow)
3. ze stronki easy urpmi dodac nosnik PLF-non free dla wersji 2009 oczywiscie
4. zalogowac sie do konsoli jako administrator
5. wpisac: dkms-ati i zatwierdzic
6. obserwowac cuda;)
7. wpisac XFdrake {w konsoli jako admin}
8. wybrac swoja karte graficzna(prawdopodobnie bedzie wybrana, o ile to model nowszy niz 9500. U mnie na liscie byla to pozycja: "Radeon 9500 to Radeon X1050"
9. przetestowac czy dziala. jesli zwroci blad o tresci mniej wiecej: "8-bit not supported by fglrx driver" lub cos podobnego, wejsc w ustawienia rozdzielczosci i zmienic z "auto" na konkretna rozdzielczosc.
10. zatwierdzic wybor i wylogowac sie. dla pewnosci zresetowac komputer.
11. wlaczyc jakas gre, np. xmoto i radowac sie:D

U mnie zadzialalo. o szczegoly mozna pytac, aczkolwiek niegwarantuje udzielenia odpowiedzi jako ze sam bladze we mgle:P

A co do pluginu Elisy, Lordzie Darius, to naprawde niemam pojecia czego mu brakuje, u mnie dziala bez zarzutu. Ale zauwazylem przy instalacji ze pobieral jakies pluginy z nosnika PLF-non free wiec moze tu tkwi problem... chociaz powiem szczerze ze wczesniej instalowalem z plyty bez dostepu do netu i chyba dzialalo, chociaz menu cielo niemilosiernie. Teraz kreci baczki:D hehe.

Pozdrawiam i mam nadzieje ze przyda sie ta wiedza komus:)

cante

  • Gość
Sterowniki ATI i mandriva 2009 free - jak zainstalowac?
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-11-27, 23:43:27 »
Witaj Ponury_, a może wiesz także jak zainstalować Open GL dla ati? W Twojej metodzie pozostajemy przy sterownikach Mesa co powoduje, że gry chodzą bardzo wolno. Pozdrawiam

cante

  • Gość
Sterowniki ATI i mandriva 2009 free - jak zainstalowac?
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-12-04, 23:02:59 »
Witaj Ponury_ powtórnie, jeśli czytałeś mojego ostatniego posta, ale nie znałeś odpowiedzi informuję, że przypadkowo znalazłem odpowiedź - należy po ściągnięciu dkms-ati zainstalować nowego kernela 2.6.27-desktop-0.rc8.2mb. Po włączeniu Open GL liczba klatek w glxgears sięga prawie 7000 FPS. Pozdrawiam

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Sterowniki ATI i mandriva 2009 free - jak zainstalowac?
« Odpowiedź #14 dnia: 2008-12-05, 13:55:18 »
Z tego co znalazłem tutaj wynika, że jest to wina sterownika nie dostosowanego do najnowszego jądra, co wyczytałem z wypowiedzi ludzi zgłaszających problem.

Pozdrawiam!