Nowe posty

Autor Wątek: Czym się różni Linux od Windowsa?  (Przeczytany 3479 razy)

ivnz

  • Gość
Czym się różni Linux od Windowsa?
« dnia: 2008-10-21, 09:28:46 »
Witam ostatnio pewna osoba rzuciła mi właśnie takie pytanie. Na początku wydawało mi się dość proste. Odpowiedziałem "Linux nie obsługuje plików *.exe oraz jest tworzony przez pasjonatów i ludzi którym przyświeca idea UBUNTU." Po chwili namysłu usłyszałem kolejne pytanie. "Czemu Linux nie obsługuje pliku *.exe?" I tu nie umiałem odpowiedzieć. Więc czemu? Jakie są jeszcze różnice między tymi systemami?

Google.pl oczwiście zostało uruchomione

http://www.zadajpytanie.pl/pytanie/859

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Czym się różni Linux od Windowsa?
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-10-21, 10:39:20 »
To jest podobnie jak z silnikami samochodowymi. Dlaczego benzyniak nie pojedzie na ropie? (W starych rosyjskich czy czeskich konstrukcjach możliwe jest żeby diesel na benzynie chodził, chociaż konstruktorzy tego nie przewidywali ;P)

Linux jest innym systemem, posiada swoją odrębną architekturę. Inne nazwy funkcji systemowych, inna organizacja danych w systemie, inna jest organizacja danych w plikach wykonywalnych z windows (exe) a inna w linuksie. itp. itd.

Dzięki emulatorom i różnym implementacjom windowsowego środowiska można pod linuksem uruchomić windowsowe .exe (może nie wszystkie, ale na pewno większą większość), czego nie można powiedzieć o windowsie - nie spotkałem się z żadnym emulatorem linuksa na windows. (Być może źle szukałem)

Pytanie można też zadać w drugą stronę: Dlaczego WINDOWS nie obsługuje LINUKSOWYCH plików wykonywalnych.

ivnz

  • Gość
Czym się różni Linux od Windowsa?
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-10-21, 14:25:26 »
Czyli prościej ujmując twórcy linux'a podeszli do problemu z całkiem innej strony oraz założeniami.

Gdzieś wyczytałem takie fajne stwierdzenie iż windows sam w sobie to tyko baza na resztę programów Microsoftu. A wszystko to żeby więcej $ na koncie. Ja rozumiem że ktoś chce pieniądze za wykonaną prace. Lecz jeśli ktoś otrzyma już te pieniądze to nie powinien nam rzucać kłód pod nogi. Co najważniejsze wykonana praca powinna byc pełno wartościowa. Bo nie płacę przecież 50% ceny tylko 100%.

Co do twojego pytania mateo86 to odpowiedz jest prosta. Microsoft robi wszystko by jego programy były oddzielnymi wyspami. Żeby czasem nikt im tam nie ingerował bo jeszcze coś ulepszy lub (może) popsuje (xD).

lukaszn

  • Gość