Nowe posty

Autor Wątek: Problem z uruchomieniem i instalacją wszelkich dystrybucji linuksa  (Przeczytany 2651 razy)

xkonti

  • Gość
Mam jeden wielki problem. Nie mogę zainstalować ani uruchomić żadnego linuksa. Gdy bootuję płytę wszystko jest ok. Np gdy to jest Ubuntu LiveCD to przy uruchamianiu systemu z płyty zatnie się przy ładowaniu plików systemu i po chwili pojawia się czarny ekran z napisem "Unpacking Boot Kernel.. OK.." i coś tam jeszcze w jednej linii. I na tym praktycznie nic już więce nie chce się ruszyć. Klawiatura też nie reaguje.
Co do sprzętu to posiadam procesor Intel Core 2 Duo 64bit, 2gb ramu, 2 napędy DVD i praktycznie nic więcej. Kartę graficzną zintegrowaną z płytą główną.
Co może być powodem problemu? Jak mam go rozwiązać?

arctgx

  • Gość
Problem z uruchomieniem i instalacją wszelkich dystrybucji linuksa
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-10-18, 22:19:47 »
Być może jądro i ramdysk z oprogramowaniem zostają odbrze załadowane, ale później jądro nie potrafi poprawnie obsłużyć płyty głównej, by dostać się do napędu płytek. Czasem dodanie pewnych parametrów jądra, np. acpi=off (wyłączanie proramowej obsługi ACPI) lub noapic, pozwala obejść problem.

Odpal wyszukiwarkę w forum lub ogólną i poszukaj czegoś z kluczami acpi, noapic linux i może własnym modelem płyty głównej lub czipsetu.

http://forum.linux.pl/search.php

xkonti

  • Gość
Problem z uruchomieniem i instalacją wszelkich dystrybucji linuksa
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-10-18, 23:38:53 »
Niestety nie mogę się w tym wszystkim połapać. Co do linuxa to jestem totalnym laikiem. Chciałbym jednak uściślić swój przypadek. To się dzieje jak włożę płytkę ubuntu LiveCD i zbootuję.
1. Pojawia mi się parę opcji i wybieram "Start and install ubuntu"
2. Przez moment mignie: "Uncompressing Linux... Ok, booting the kernel"
3. Pojawia się ekran ładowania
4. Momentalnie załaduje pierwszą opcję
5. Przy drugiej opcji: "mounting root file system" czeka jakiś czas i z powrotem się pojawia: "Uncompressing Linux... Ok, booting the kernel".
6. Napęt pracuje jakieś 15sekund i potem przestaje.
7. Klawiatura działa, można wszystko wpisywać ale nic się nie dzieje.

O co w tym chodzi? Dla czego tak się dzieje?
Gdy wpisałem komendę:
boot: live apic=off
Rozpoczął się memory test ;/

arctgx

  • Gość
Problem z uruchomieniem i instalacją wszelkich dystrybucji linuksa
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-10-19, 00:17:38 »
Cytat: xkonti
boot: live apic=off
O apic nie było mowy... Literówka czy dokładnie tak wpisałeś?

Co to za sprzęt: płyta główna, czipsety? Jaka wersja Ubuntu? Jeśli sprzęt jest nowy, to większa możliwość że dystrybucje z nowym jądrem poradzą sobie z nim.