Nowe posty

Autor Wątek: Nie mam make  (Przeczytany 8636 razy)

Hipek

  • Gość
Nie mam make
« dnia: 2008-02-18, 14:34:52 »
Witam.

Zainstalowałem sobie właśnie SuSE 10.3. Oszczędzę wyjaśnień co i dlaczego, powiem tylko, że potrzebuję mieć make i gcc. Szperałem po sieci, znalazłem, że gcc mozna zainstalować używając make. Ale jak zainstalować make? Suse instalowałem z CD, nie mam możliwości wypalenia DVD. Na CD make nie ma - albo nie wiem, jaki keyword wpisać. Zresztą szedłem na pałę i zainstalowałem wszystko z wyjątkiem funkcji dla laptopa. Więc gdyby tam było, to pewnie od razu by się zainstalowało.

Google zwraca setki stron o instalacji z użyciem make, ale nigdzie nie pisze, jak go zdobyć...

Z góry dzięki za pomoc.

tadzik1990

  • Gość
Nie mam make
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-02-18, 15:42:09 »
w YASTcie poszukaj. Tam na bank jest coś o instalacji oprogramowania, co Ci umożliwi i make, i gcc i co tam będziesz chciał.

Hipek

  • Gość
Nie mam make
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-02-18, 15:54:40 »
w YAST szukałem już. To znaczy - przeszukałem instalacyjne CD YASTem - bo niestety nie mam skonfigurowanej neostrady pod suse. A żeby ją skonfigurować, potrzebuję make - bo sterowniki wymagają kompilacji.

tadzik1990

  • Gość
Nie mam make
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-02-18, 16:18:20 »
aj, to faktycznie problem.
obawiam się że pozostaje Ci zdobyć albo wersję dvd, albo inne distro (właśnie straciłem szacunek do suse - brak make), albo możesz poszukać wersji binarnej maka, o ile taka istnieje. albo jak bardzo chcesz to sam skompiluję Ci maka, i podeślę, skopiujesz sobie tam gdzie będzie trzeba i spróbujemy coś wymodzić...
tak czy inaczej do neostrady polecam router zamiast tego modemu nieszczęsnego, sam mam i korzystam.

magnusek

  • Gość
Nie mam make
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-02-18, 16:35:07 »
ściągnij paczkę pod win$$$, przekopiuj na dyskietkę/pena, odpal susła i dodaj YAST-em make...
ps. sadzisz ze na make sie skończy? :)

zapewne skąd paczkę?
np.
http://ftp.man.poznan.pl/pub/linux/suse/

Hipek

  • Gość
Nie mam make
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-02-18, 16:58:49 »
magnusek: dzięki za pomoc :) Oczywiście, spodziewam się, że na make sie nie skończy... ale tak to już widcznie musi być :)

Dla innych z takim problemem:
http://mirror.karneval.cz/pub/linux/opensuse/distribution/10.3/repo/oss/suse/i586/
tutaj jest lista paczuszek do suse.

magnusek

  • Gość
Nie mam make
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-02-18, 18:36:10 »
nie ma problemu :)

yeti89

  • Gość
Nie mam make
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-10-10, 13:44:18 »
ja mam troche wiekszy problem z openSUSE 11.0 .... otóż niby mam make zainstalowane (bo gdy probuje zainstalowac to ze jest juz zainstalowane), gcc też ale nie chce zainstalowac... tylko wywala komunikat ze nie przypisano do make zadnego polecenia a o install juz nie wspomnie.... ponadto gdy instaluje te pakiety ktore widnieja w komunikacie przy instalacji paczek rpm tez wywietla ze zainstalowane albo ze brakuje jakiegos innego pakietu jeszcze z kolei tamtego w ogole nie moge znalezc ani w necie ani na plycie DVD z suse ani nigdzie a jak juz znajde to pokazuje ze jest zainstalowany... co jest grane z tym suse...