Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
Dzisiaj o 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Całkowite zawieszenie systemu - brak możliwości restartu - co robić?  (Przeczytany 5444 razy)

logical

  • Gość
Od jakiegoś czasu zwykle podczas uruchamiania filmu avi (który zazwyczaj działa) ale nie tylko, system totalnie przestaje reagować
Nie działa reset: ctrl+alt+f1 również nie działa, ani żadna inna kombinacja klawiszy, system całkowicie przestaje reagować, trzeba wyłączyć laptopa - wyłączyć - bo nie da się zresetować.
Z tego powodu że to już 3 zwieszka w ciągu tygodnia, proszę o pomoc, co zrobić by ustalić przyczynę tego.
Co sprawdzić i jakimi komendami by się dowiedzieć co się dzieje?
Nie chciałbym wywalać Minta ale jeśli sytuacja będzie się powtarzać wrócę na Mandrivę - na niej takich akcji nie było.
Mam laptopa intel core duo 2.0 ghz, 1 gb ram, minta 5.0 elyssa (Mint jest oparty na Ubuntu 8.04)
Proszę o pomoc!

darko

  • Gość
Całkowite zawieszenie systemu - brak możliwości restartu - co robić?
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-10-14, 17:31:16 »
Co mówią /var/log/messages oraz /var/log/syslog na chwilę przed zawieszeniami?

logical

  • Gość
Całkowite zawieszenie systemu - brak możliwości restartu - co robić?
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-10-14, 17:47:06 »
Szczerze mówiąc, nie znam się aż tak dobrze na Linuksie, przeglądałem logi ale nie wiem jak rozpoznać moment restartu i na co zwrócić uwagę... Nie wiem też jak włączyć kombinację alt+sysRQ+R aby w razie awarii działała....

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Całkowite zawieszenie systemu - brak możliwości restartu - co robić?
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-10-14, 18:31:02 »
Wklej tutaj te logi, tylko je ubierz w tagi {code} {/code}
Tylko zamień nawiasy klamrowe {} na kwadratowe  [ ].
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

darko

  • Gość
Całkowite zawieszenie systemu - brak możliwości restartu - co robić?
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-10-14, 18:33:29 »
Momenty restartu najlepiej skojarzyć po godzinie ;) Poza tym zaraz po uruchomieniu logowane są dane dotyczące BIOS'u i pamięci.

Kombinacje klawiszy alt+SysRq+ znajdziesz tutaj. Wszystkie funkcje jądra są dostępne po wydaniu komendy:
echo 1 >/proc/sys/kernel/sysrq

logical

  • Gość
Całkowite zawieszenie systemu - brak możliwości restartu - co robić?
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-10-14, 18:47:25 »
Niestety nie mogłem wkleić większej ilości kodu na forum : Post nie może mieć więcej niż 65535 znaków (64 KB)
Więc umieściłem i tak już okrojone logi tutaj: http://wklej.org/id/10497/

arctgx

  • Gość
Całkowite zawieszenie systemu - brak możliwości restartu - co robić?
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-10-15, 00:28:39 »
@logical, chyba nie było sensu wklejać linii komunikatów z innych uruchomień niż kilka ostatnich, szczególnie tych z awarią.

Dodam, że jądra niektórych dystrybucji mają wyłączoną obsługę klawiszy Magic SysRQ. Jeśli Twoje jądro pochodzi z dystrybucji, zerknij w jego konfigurację, która zazwyczaj znajduje się w /boot/config-wersja_jądra. Powinno w niej być
CONFIG_MAGIC_SYSRQ=y
Chyba sporo nie pomylę się, jeśli powiem że do pliku /var/log/messages trafiają tylko informacje od jądra (z których aktualne można również poleceniem dmesg dostać) oraz od usług systemowych. To, co jest "wiechą", nie musi oznaczać nieprawidłowej pracy jądra lub tych usług i komunikat o awarii może tam nie trafić. Może być tylko klawiatura zablokowana, mysz i inne urządzenia wejściowe. Czasem zdarza się, że system został zajęty przez jakiś proces tak, że efekt naciśnięcia jakiegoś klawisza widać dopiero po bardzo długim czasie, np. kilkudziesięciu minutach.

Prędzej odpaliłbym program strace, np.
strace -o log_mplayera.txt mplayer plik.avi
ale na wypadek, gdyby cały system został zamrożony, przemontowałbym w tryb synchroniczny system plików, na którym chcemy loga zapisać:

mount -o remount,sync /katalog/montowania
Spowolni to mocno na ten czas zapis na tę partycję, ale da większe prawdopodobieństwo, że log trafi na dysk, a nie pozostanie w buforze w czasie awarii. Ręcznej synchronizacji możesz spróbować za pomocą Alt-SysRQ-S - tylko że mi samemu nie udało się wywołać sync ze środowiska X tym sposobem bezpośrednio.

Przy okazji, tę możesz śmiało wypróbować i bez awarii. W pierwszej konsoli tekstowej powinieneś dostać komunikat.

Możesz też spróbować wywołać zamknięcie o określonej godzinie systemu za pomocą shutdown, np.
shutdown -h 00:29